HILANDAR JE SAMO JEDNOM NAPRAVIO IZUZETAK U SVOJOJ VEKOVNOJ ISTORIJI: Ovo je jedini civil sahranjen u manastirskoj porti
Fascinanta životna priča o jednoj od najintrigantnijih ličnosti naše savremene istorije.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
U četvrtu nedelju Velikog posta, kada Crkva slavi spomen Prepodobnog Jovana Lestvičnika, jednog od najvećih učitelja monaštva, osveštan je obnovljeni hilandarski konak Dohija.
Konaci Dohija i Igumenarija obuhvaćeni su poslednjom fazom obnove izgorelog dela Manastira Hilandar. Stradali su u razornom požaru 2004. Dohija je građena krajem 13. i početkom 14. veka, kao i u 17. veku. Konak je pre požara imao pet etaža i u njemu se nalazila manastirska pekara, zatim skladišta hrane (po grčkoj reči za magacin hrane ovaj objekat je i dobio ime Dohija) i monaške kelije.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Osnovna namena rekonstruisanog konaka je smeštaj monaha i broji 14 monaških kelija. Predviđena je i kelija za boravak lekara tokom redovnih dežurstava u manastiru - kelija za bolesnike (monahe ili poklonike) s lakšim zdravstvenim tegobama, kao i posebna kelija za smeštaj gostiju sa invaliditetom u prizemlju.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Podrumski deo još uvek nije u potpunosti završen. Plan je da se u narednom periodu ovde uredi izložbeni prostor sa postavkom predmeta koji nisu izloženi u Riznici.
Iguman Metodije, besedeći za trpezom, zablagodario je hilandarskoj Igumaniji Bogorodici Trojeručici i svim hilandarskim Svetim ktitorima: Simeonu, Savi, kralju Milutinu i drugima, kao i slavljenom Prep. Jovanu Lestvičniku, zbog njihovog molitvenog pokrova nad Hilandarom i poduhvatom obnove od požara.
Posebno je istakao da se Hilandar ne obnavlja sredstvima iz programa Evropske unije, već su srpski narod i država Srbija, od početka obnove njeni najveći donatori.
U osmovekovnoj hilandarskoj istoriji, i naše pokolenje imalo je priliku da potvrdi činjenicu da je Hilandar najveća srpska svetinja. Zahvalio je majstorima i inženjerima koji su najzaslužniji za sve što je do sada urađeno (neki od njih su se u međuvremenu upokojili i bratstvo ih pominje u molitvama). Takođe, istakao je i nemerljivu ulogu Zadužbine Svetog manastira Hilandara.
- Naša duhovna obaveza je da ih uvek pominjemo u našim molitvama, kao i sve one koji su na razne načine pomagali: putem novčanih priloga, donacijama u građevinskom materijalu ili slanjem majstora, koji su obavljali različite poslove u okviru Obnove. Bilo je raznih donatora – onih imućnih, koji su bili u mogućnosti da daruju veće svote, ali moramo da pomenemo i one naše bake, koje bi u kesici, po nekome od poklonika, poslale uz par čarapa 200-500 dinara i pisamce, drhtavom rukom ispisano, u kome se obraćaju ‘hilandarskoj braći’ uz traženje oproštaja, jer ‘grešna baka ta i ta’ nije u mogućnosti da na bolji način pomogne obnovu izgorelih konaka.
- Narodna izreka kaže da se u manastiru poslovi nikad ne završavaju. Ostao je još jedan konak, od onih koji su izgoreli 2004. godine, a čija se obnova uskoro završava, ali ispred nas su još neki ozbiljni i zahtevni građevinski poduhvati. Obnavljajući Hilandar, da duhovno i sebe obnavljamo, pa kao što se radujemo kada se useljavamo u nove kelije, tako da nas Gospod udostoji večne radosti i naselja u Nebeskim stanovima.
BONUS VIDEO: Osvećenje obnovljenog konaka Dohije u Hilandaru
Fascinanta životna priča o jednoj od najintrigantnijih ličnosti naše savremene istorije. Arhimandrit Metodije iz srpske carske lavre na Svetoj gori poručuje da uzdržanje nije samo telesni podvig, već poziv na unutrašnju promenu kroz praštanje, milosrđe i ljubav prema bližnjima. Sveta gora je za srpski rod najsvetije mesto na planeti, a po čemu je još jedinstveno pročitajte u ovom tekstu Jedna od većih svetinja manastira Hilandara je i bunar Svetog Save. Nalazi se ispod prozora kelije u kojoj se upokojio Sveti Simeon Mirotočivi 1200. godine.
HILANDAR JE SAMO JEDNOM NAPRAVIO IZUZETAK U SVOJOJ VEKOVNOJ ISTORIJI: Ovo je jedini civil sahranjen u manastirskoj porti
VAŽNA PORUKA IGUMANA HILANDARA: Bez ovoga nema pravog posta!
HILANDAR JEDAN OD 4 NAJVAŽNIJA MANASTIRA SVETE GORE: Glavni pečat rasečen na delove - ove detalje o Atosu niste znali
SVI KOJI ODU NA SVETU GORU OBAVEZNO POSETE OVAJ BUNAR: Za njega se vezuje proročanstvo od koga se vernici pribojavaju
Milivoj Ranđić podseća da je te noći gorela cela severna polovina manastira Hilandara, što znači da je više od 20 objekata, odnosno 54 posto korisne površine manastira, izgorelo.
Arhimandrit Metodije otkriva detalje o završetku rekonstrukcije carske lavre i govori o značaju monaškog života u ovoj svetinji, odgovornosti prema Gospodu, sebi i poklonicima, jer monasi svojim životom propovedaju, poput hodajućeg Jevanđelja.
Detalji ikone su vešto utkani, pa tako sa leve strane možemo videti Oca, Sin je u sredini , a Sveti Duh skroz desno.
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
Izrazom "Bog ti pomagao" može se odgovoriti na svaki pozdrav inoslavnog vernika.
Detalji ikone su vešto utkani, pa tako sa leve strane možemo videti Oca, Sin je u sredini , a Sveti Duh skroz desno.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.