Printscreen/YouTube/Pravoslavlje 888, Shutterstock/nada54Osnovna škola "Anta Bogićević", smeštena je u neposrednoj blizini hrama Pokrova Presvete Bogorodice u Loznici
Poslednje nedelje Velikog posta donose izazove, ali i priliku za duhovnu snagu i telesnu obnovu. Saznajte kako raznovrsna ishrana i pažljivost mogu učiniti ovaj period još snažnijim i blagoslovenijim.
Kroz post, duša se čisti, srce se kaje, a telo se osvežava. Iako je post u suštini duhovno putovanje, njegov uticaj obuhvata i naše telo. Čini se da su prve nedelje Velikog posta bile lakše, a da se kako dani odmiču, umor i iscrpljenost polako povećavaju. Međutim, kako post traje, naročito pred sam kraj, ne bi trebalo da dozvolimo da nam slabi pažnja i volja. Naprotiv, ove poslednje dve nedelje posta pozivaju nas na još veći duhovni trud i pažljivost.
Otac Simeon, iguman manastira Rukumija, podseća nas da nije samo duhovni aspekt posta važan, već i način na koji se hranimo tokom ovog vremena. On podvlači da ishrana u postu treba da bude raznovrsna, kako bismo na pravi način hranili telo i održali snagu i zdravlje tokom čitavog perioda posta. Iako smo naviknuti da smanjimo unos hrane, važno je da razmislimo o tome šta unosimo, kako bi naša ishrana bila korisna za telo i dušu.
Printscreen/YouTube/Pravoslavlje 888
Otac Simeon Rukumijski
- Ishrana u postu treba da bude raznovrsna. Upotrebljavati crni i beli luk. Jesti orahe, maslinke, šljive... Hleb bi trebalo mesiti. Po mogućnosti od integralnog brašna ili polu-belog. I jesti naša tradicionalna jela: kuvani pasulj, kuvano žito, koje po ocu Savi Rukumijskom leči 33 bolesti. Jer pšenica ima ljudski lik na sebi - poručuje otac Simeon. Ovaj savet ukazuje na to da, iako post podrazumeva uzdržavanje od određenih namirnica, u isto vreme pruža priliku da obratimo pažnju na to što jedemo, kako bismo očuvali telo zdravim, ali i umnogome ojačali duhovnu disciplinu.
Otac Simeon ne zaboravlja ni lekovite osobine hrane koju konzumiramo tokom posta. On naglašava značaj domaćih čajeva, kao što su kamilica i lipa, koji mogu doneti mir duši i olakšati telesne tegobe, a takođe spominje i med kao jedan od prirodnih eliksira.
Shutterstock/Printscreen
Kuvano žito
- Upotrebljavati med, bar dve pune kašičice dnevno - poručuje otac, naglašavajući njegovu važnost za zdravlje i imunološki sistem.
Za one koji pate od visokog krvnog pritiska, otac Simeon preporučuje umeren unos domaće rakije, kao i kakao sa alvom, dok u obrocima na ulju povremeno može biti i čaša vina, sve u umjerenim količinama. Ova mudrost ukazuje na to da post ne znači samo uzdržavanje, već i promišljeno biranje onoga što unosimo u svoje telo, kako bismo ga učinili zdravijim i jačim.
Na kraju, iako je post duhovna borba, to ne znači da bismo trebalo da zaboravimo na telesnu dimenziju posta. Ponekad je potrebno dodatno se truditi da se u poslednje dve nedelje zadrži pažnja, volja i disciplina, kako bismo kroz post u potpunosti duhovno ojačali i očistili se. I kako bi, u svom krajnjem smislu, post postao put ka sveopštem izlečenju — telesnom i duhovnom.
Iako se smatra zdravom opcijom, posna ishrana može izazvati ozbiljne alergijske reakcije i koprivnjaču. Otkrijte koje namirnice najčešće izazivaju probleme i kako da zaštitite svoje zdravlje!
Arhimandrit Metodije iz srpske carske lavre na Svetoj gori poručuje da uzdržanje nije samo telesni podvig, već poziv na unutrašnju promenu kroz praštanje, milosrđe i ljubav prema bližnjima.
Spoj duhovnosti i kulinarstva dolazi iz srca pravoslavne tradicije, sa Svete gore, gde se pravi hleb koji donosi prirodnu slatkoću, bogatstvo ukusa i nežnu teksturu, a savršen je za post i sve koji uživaju u zdravim, domaćim specijalitetima.
Veliki broj njih našao je utočište u Evropi, dok su mnogi postali žrtve terorističkih grupa koje su koristile ratni haos da bi uništavale hrišćansku baštinu i zajednice.
Poslednje nedelje Velikog posta donose izazove, ali i priliku za duhovnu snagu i telesnu obnovu. Saznajte kako raznovrsna ishrana i pažljivost mogu učiniti ovaj period još snažnijim i blagoslovenijim.
U hramu Svetog arhangela Mihaila u Dardi, liturgiju je služio episkop osečkopoljski i baranjski Heruvim, čije su reči bile duhovni putokaz za svakoga ko traga za smirenjem i istinom.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Post nije odricanje od ukusa, već uzdržanje od neumerenosti i stomakougađanja, zato vam donosimo recept za mekane i sočne krompir-knedle i savete kako ih najbolje poslužiti.
Post nije samo uzdržavanje od hrane – on je prilika za duhovnu obnovu, pokajanje i pomirenje sa samim sobom i Bogom. Kako post postaje lek za dušu i telo?
Vaskršnji post je vreme kada vera nadvladava strah, ljubav pobeđuje gordost, a praštanje otvara put Božijoj milosti. Reči episkopa bihaćko-petrovačkog podsećaju da se duhovna obnova ne ogleda samo u uzdržavanju od hrane, već u čišćenju srca, molitvi i dobrim delima.
Veliki broj njih našao je utočište u Evropi, dok su mnogi postali žrtve terorističkih grupa koje su koristile ratni haos da bi uništavale hrišćansku baštinu i zajednice.
Pre 33 godine sa grupom prijatelja osnovala je Hor i studio za duhovnu muziku „Melodi“ s kojim kontinuirano pronosi lepotu, smisao i bogatstvo vizantijske, srpske, ruske, bugarske, beloruske kulturne baštine.
Bivši državni sekretar SAD Majk Pompeo otkrio svoju ulogu u crkvenom raskolu, iskazivao pohvale carigradskom patrijarhu Vartolomeju i negirao progon kanonskih pravoslavnih vernika u Ukrajini – sve dok nije razotkriven u telefonskom razgovoru.
U starim srpskim domovima kaše su bile osnov svakodnevne ishrane. Donosimo recept za hranljivu i postnu poslasticu od ovsenih pahuljica i brusnice, savršenu za svako doba godine.