"OČE, OPROSTI IM, NE ZNAJU ŠTA RADE"! Obeležavamo Veliki petak, dan stradanja Isusa Hristosa!
Nema i skamenjena od bola, gledala je Bogorodica beživotno telo svoga sina i Boga
Njeno poslednje pojavljivanje u Novom zavetu beleži se na dan Pedesetnice, kada je bila među apostolima prilikom silaska Duha Svetoga – događaja koji se smatra rođenjem hrišćanske crkve.
Nakon raspeća Isusa Hrista, o sudbina Presvete Bogorodice, njegove majke, gotovo ništa se ne može saznati iz Novog zaveta.
Ipak, kroz sveto predanje, istorijske izvore i hrišćansku tradiciju, moguće je osvetliti poslednje godine života žene koju milioni vernika širom sveta poštuju kao majku Crkve.
Od trenutka Hristovog rođenja u Vitlejemu, preko njegovih čuda, propovedi, do stradanja na Golgoti, Marija je bila uz svog sina. U poslednjim trenucima Hristovog života, Isus je poverio svoju majku apostolu Jovanu Bogoslovu, simbolično je postavivši kao majku svih vernika ("Ženo! Evo ti sina!“, a Jovanu: "Evo ti majke!).
Nakon Vaskrsenja, Isus se ukazivao svojim učenicima, a među njima i svojoj Majci. Njeno poslednje pojavljivanje u Novom zavetu beleži se na dan Pedesetnice, kada je bila među apostolima prilikom silaska Duha Svetoga – događaja koji se smatra rođenjem Hrišćanske crkve.
Iako Sveto pismo dalje ne nudi detalje o njenom životu, pravoslavno i katoličko predanje složno svedoče da je Presveta Bogorodica živela još između 15 i 24 godine. Po predanju, jedno vreme je provela u Efesu sa apostolom Jovanom, ali se poslednje godine njenog života vezuju za Jerusalim, gde je tiho, pobožno i posvećeno služila ranoj hrišćanskoj zajednici – lečila bolesne, hranila siromašne i bodrila progonjene.
Predanje dalje govori da je u 60. ili 72. godini života predala svoj duh Gospodu, koji je tada, kako se veruje, došao sa neba i primio njenu dušu. Tri dana nakon smrti, dogodilo se čudesno Uspenje – Bogorodica je, telom i dušom, uznesena na nebo. Taj događaj danas slavimo kao Veliku Gospojinu.
Marijin grob u Getsimaniji, danas poznat kao Crkva Uspenja Presvete Bogorodice, jedno je od najpoštovanijih svetilišta hrišćanstva. Iako naučna rasprava o njegovoj autentičnosti traje, vera u njenu svetost i ulogu u istoriji spasenja ostaje neupitna.
Zanimljivo je da je i Vatikan, pre tačno 28 godina, potvrdio ovu tradiciju – papa Jovan Pavle II 1997. godine govorio je o Marijinom Uspenju kao duboko ukorenjenoj istini katoličke vere, iako postoji razlika u tumačenju da li je pre uznesenjaupokojila ili ne.
Presveta Bogorodica, tiha, ali nepokolebljiva figura hrišćanske vere, ostaje simbol majčinske brige, nade i neprolazne svetlosti, i danas – vekovima nakon što je poslednji put viđena među ljudima.
Nema i skamenjena od bola, gledala je Bogorodica beživotno telo svoga sina i Boga Ukoliko je zaborav hleba koji silazi s neba dublji, utoliko je pohlepa čovekova za bogaćenjem, novcem i uživanjem veća i nezajažljivija, govorio je patrijarh Pavle. Najosnovnije na Vaskrs jeste da se ode na svetu liturgiju gde se proslavlja vaskrsenje Hristovo, moli se Bogu i pričešćuje se, a kada se dođe kući, slavi se Vaskrs sa najmilijima, objasnio je sveštenik Žarko Marković. Najpouzdanije svedočanstvo o životu Marije Magdaline daje nam Sveto Jevanđelje, pogotovo što sva četvorica jevanđelista obraćaju pažnju na nju.
"OČE, OPROSTI IM, NE ZNAJU ŠTA RADE"! Obeležavamo Veliki petak, dan stradanja Isusa Hristosa!
"MILIONI DUHOVNO OSIROMAŠENIH ŽIVE KAO U HLADNOM GROBU"! Reči patrijarha Pavla u jednoj od Vaskršnjih poslanica koje i danas žive
ŠTA JE TRADICIJA, A ŠTA POMODARSTVO U PROSLAVI VASKRSA! Sveštenik otkrio šta je najbitnije uraditi na današnji praznik
NJOJ SE ISUS PRVOJ JAVIO KAD JE VASKRSAO! Ko je bila Marija Magdalena - BLUDNICA ILI SVETICA!
Zašto je praznik Blagovesti najveća blaga vest koju je Gospod doneo ljudima? Danas se otkriva najuzvišenija tajna Božijeg plana - kako Gospod, večni i besprekorni, postaje čovek i donosi večni život, pravdu i svetlost, otkrivajući sudbinu svakog ljudskog bića.
Godinama je živela u patnji, mučena pokajanjem i tugom, ali kada je ponovo kročila u manastir, pred njom se ukazala Bogorodica i učinila nešto što će zauvek ostati urezano u njenom srcu.
Rođena je od Bogom izabranih roditelja, Joakima i Ane.
Jedna od najpoštovanijih pravoslavnih ikona, koja se slavi 7. februara, vekovima svedoči o milosti Majke Božje, a priče o njenoj čudotvornoj moći ne prestaju da inspirišu verne.
Bog ima hiljadu načina da promeni svet, da promeni čak i prirodni poredak ako je potrebno, govorio je starac Josif.
"Ne može čovek ništa primati ako mu ne bude dano s neba".
Na Svetlu subotu, kada Crkva slavi pobedu Života nad smrću, citat iz knjige „Misli za svaki dan u godini“ otkriva tajnu duhovne slobode i preobražaja duše.
Bog je taj koji priziva u život i koji poziva iz ovog života. Dakle, Bog ima konačnu reč, govori otac Aleksandar o samoubistvu, ali i naglašava da niko nikome, ipak, ne sme i ne treba da sudi.
Više od 200.000 ljudi prisustvovalo je istorijskoj misi zadušnici u Vatikanu, dok portal Religija.rs iz minuta u minut donosi potresne detalje sa poslednjeg ispraćaja omiljenog pontifika.
U ranom hrišćanstvu za reč ,,greh” korištena je grčka reč ,,amartija” (ἁμαρτία) koja se koristila u streličarskom sportu i značila je promašaj mete, cilja.
Duhovno jedinstvo Crkve i nauke – ruski kosmonauti proslavili Vaskrs u kosmosu uz blagoslov ruskog patrijarha.
Sveštenstvo je odmah reagovalo i ceo slučaj je preuzela policija, a kako smo prvi objavili snimak pljačke, čitaocima je tako na uvid pružen video zapis pomenutog nedela.
Iz senki manastirskih vrtova dolazi recept prožet blagodaću: spoj jogurta, fete i lekovitog bilja koji se služi tiho, ali pamti zauvek – kao molitva u kašici.
Ogrnuta plavom maramom, sitna figura klekla je pored odra Svetog Oca i tišinom ispisala priču o prijateljstvu, hrabrosti i veri koja prevazilazi granice — iza tog trenutka stoji život posvećen onima koje je svet zaboravio.
Fotografije iz bazilike Svetog Petra izazvale su lavinu komentara i pogrešnih tumačenja. Iza simbola koji mnogi poistovećuju sa zlom, zapravo stoji jedno od najdubljih svedočanstava hrišćanske vere – poniznost apostola Petra.