Duhovna riznica 18.05.2025 | 12:13

KAKO BI PRAVOSLAVCI TREBALO DA SE PONAŠAJU U DRUGIM CRKVAMA: Sveštenik objasnio pravila i u čemu pravoslavni vernici nikako ne bi smeli da učestvuju

Slika Autora
Autor: M.M.
KAKO BI PRAVOSLAVCI TREBALO DA SE PONAŠAJU U DRUGIM CRKVAMA: Sveštenik objasnio pravila i u čemu pravoslavni vernici nikako ne bi smeli da učestvuju
Shutterstock/Gorodenkoff Pravoslac se može moliti u katoličkoj crkvi

Izrazom "Bog ti pomagao" može se odgovoriti na svaki pozdrav inoslavnog vernika.

Sve češća putovanja, selidbe u multikonfesionalne sredine i obilazak svetinja koje su postale i deo turističke ponude, dovode pravoslavne vernike u nedoumicu kako da se ponašaju u verskim objektima drugih veroispovesti i kako pristojno, a da opet ne povrede svoju veru, pozdrave tamošnje sveštenstvo i vernike.

Otac Dušan Kolundžić svojevremeno je objasnio jednom verniku kako bi pravoslavac trebalo da se ponaša u inoslavnim bogomoljama, kako u njima da pozdravlja sveštenstvo i vernike, da li bi trebalo da sa njima da učestvuje u molitvama, kao i da li je greh da pravoslavac pri ulasku u katoličku crkvu stavi prste u vodu i prekrsti se, što katolici rade. 

- Ako živiš u inostranstvu, u zemlji sa većinskim katoličkim ili protestantskim stanovništvom, prihvati pozdrav i odgovori na njega kako je u toj zemlji odomaćeno. U nekim delovima Nemačke, katolici i protestanti se međusobno pozdravljaju pozdravom "Grüß Gott“, a isti je i odgovor. Ako živiš na toj teritoriji i ti tako pozdravljaj sveštena lica i mirjane - objasnio je on i dalje nastavio: 

Shutterstock/ChiccoDodiFC
Pravoslavac ne bi trebalo da stavlja ruke u vodu na ulazu u katoličku crkvu

 

- Hrvati su se ranije, čak i u komunizmu pozdravljali: "Hvaljen Isus (i Marija)",  a odgovarali su "vavjek“ ili "u vjekove“. Danas, u katoličkoj Hrvatskoj, taj pozdrav je potisnut i svi se i pri susretu i pri rastanku uglavnom pozdravljaju sa "bog“ ili češće "bok“. Mnogi ne znaju šta taj pozdrav znači, smatraju to kao talijanski pozdrav "ćao“. Međutim, ako te Hrvat pozdravi pozdravom "bog“ ili „bok“, odgovori mu "Bog ti pomogao".

Kaže da se izraz "Bog ti pomagao" može koristiti i u svim drugim slučajevima, kad inoslavni vernik pozdravi pravoslavca.

- Ti njemu poželi Božiji blagoslov, što predstavlja i najveće dobro, koje jedni drugima možemo poželeti. Ako si već ušao u jednu katoličku ili protestantsku crkvu, onda se ponašaj po pravilima bogosluženja te hrišćanske zajednice: sedi, kad svi sede, ustani kad svi drugi ustanu. Dok stojiš ili sediš u jednoj inoslavnoj crkvi i prisustvuješ njihovom bogosluženju, ti se možeš moliti na svoj način, u sebi "čitati“ molitve, koje znaš napamet, a ako si poneo svoj molitvenik, možeš iz njega tiho čitati molitve, koje želiš. Propoved možeš i treba pažljivo da slušaš, kako bi mogao uporediti učenje crkve u čijem si se hramu našao i svoje Pravoslavne crkve.

Shutterstock/KARITING PICAH
Pravoslac se može moliti u katoličkoj crkvi

 

Razume se, navodi, da pravoslavac, ipak, ne može učestvovati u svim katoličkim sakramentima.

- Pri ulazu u rimokatoličku i protestantsku crkvu možeš se prekrstiti, jer ćeš na samom ulasku videti Časni krst Hristov (Raspeće) . U katoličkoj crkvi ćeš videti i ikone, koje predstavljaju Svetu Trojicu, Gospoda Isusa Hrista, Presvetu Bogorodicu i Svete Božije ugodnike, od kojih su mnogi i u našim kalendarima . Ali, umakati ruku u vodu, koja se nalazi na ulazu u rimokatoličku crkvu, ne treba da praktikuješ. Ta voda nije osvećena pravoslavnim činom Malog ili Velikog osvećenja i za nas ne predstavlja agijazmu, svetinju. Poštuj tuđe i svakog čoveka, bez obzira na njegova verska opredeljanja, ali čuvaj svoju veru - naglasio je otac Dušan.