DA LI ŽENA NA CRKVENOM VENČANJU MOŽE ZADRŽATI DEVOJAČKO PREZIME: Otac Dušan objasnio stav Crkve prema ovom, sve češćem, slučaju
Nekada se gotovo podrazumevalo da žena po sklapanju braka automatski uzima muževljevo prezime.
Izrazom "Bog ti pomagao" može se odgovoriti na svaki pozdrav inoslavnog vernika.
Sve češća putovanja, selidbe u multikonfesionalne sredine i obilazak svetinja koje su postale i deo turističke ponude, dovode pravoslavne vernike u nedoumicu kako da se ponašaju u verskim objektima drugih veroispovesti i kako pristojno, a da opet ne povrede svoju veru, pozdrave tamošnje sveštenstvo i vernike.
Otac Dušan Kolundžić svojevremeno je objasnio jednom verniku kako bi pravoslavac trebalo da se ponaša u inoslavnim bogomoljama, kako u njima da pozdravlja sveštenstvo i vernike, da li bi trebalo da sa njima da učestvuje u molitvama, kao i da li je greh da pravoslavac pri ulasku u katoličku crkvu stavi prste u vodu i prekrsti se, što katolici rade.
- Ako živiš u inostranstvu, u zemlji sa većinskim katoličkim ili protestantskim stanovništvom, prihvati pozdrav i odgovori na njega kako je u toj zemlji odomaćeno. U nekim delovima Nemačke, katolici i protestanti se međusobno pozdravljaju pozdravom "Grüß Gott“, a isti je i odgovor. Ako živiš na toj teritoriji i ti tako pozdravljaj sveštena lica i mirjane - objasnio je on i dalje nastavio:
- Hrvati su se ranije, čak i u komunizmu pozdravljali: "Hvaljen Isus (i Marija)", a odgovarali su "vavjek“ ili "u vjekove“. Danas, u katoličkoj Hrvatskoj, taj pozdrav je potisnut i svi se i pri susretu i pri rastanku uglavnom pozdravljaju sa "bog“ ili češće "bok“. Mnogi ne znaju šta taj pozdrav znači, smatraju to kao talijanski pozdrav "ćao“. Međutim, ako te Hrvat pozdravi pozdravom "bog“ ili „bok“, odgovori mu "Bog ti pomogao".
Kaže da se izraz "Bog ti pomagao" može koristiti i u svim drugim slučajevima, kad inoslavni vernik pozdravi pravoslavca.
- Ti njemu poželi Božiji blagoslov, što predstavlja i najveće dobro, koje jedni drugima možemo poželeti. Ako si već ušao u jednu katoličku ili protestantsku crkvu, onda se ponašaj po pravilima bogosluženja te hrišćanske zajednice: sedi, kad svi sede, ustani kad svi drugi ustanu. Dok stojiš ili sediš u jednoj inoslavnoj crkvi i prisustvuješ njihovom bogosluženju, ti se možeš moliti na svoj način, u sebi "čitati“ molitve, koje znaš napamet, a ako si poneo svoj molitvenik, možeš iz njega tiho čitati molitve, koje želiš. Propoved možeš i treba pažljivo da slušaš, kako bi mogao uporediti učenje crkve u čijem si se hramu našao i svoje Pravoslavne crkve.
Razume se, navodi, da pravoslavac, ipak, ne može učestvovati u svim katoličkim sakramentima.
- Pri ulazu u rimokatoličku i protestantsku crkvu možeš se prekrstiti, jer ćeš na samom ulasku videti Časni krst Hristov (Raspeće) . U katoličkoj crkvi ćeš videti i ikone, koje predstavljaju Svetu Trojicu, Gospoda Isusa Hrista, Presvetu Bogorodicu i Svete Božije ugodnike, od kojih su mnogi i u našim kalendarima . Ali, umakati ruku u vodu, koja se nalazi na ulazu u rimokatoličku crkvu, ne treba da praktikuješ. Ta voda nije osvećena pravoslavnim činom Malog ili Velikog osvećenja i za nas ne predstavlja agijazmu, svetinju. Poštuj tuđe i svakog čoveka, bez obzira na njegova verska opredeljanja, ali čuvaj svoju veru - naglasio je otac Dušan.
Nekada se gotovo podrazumevalo da žena po sklapanju braka automatski uzima muževljevo prezime. Novozavetni spisi, a i kasniji crkveni kanoni, ne određuju nikakve spoljašnje znake žalosti za umrlima, naglašava sveštenik. U pravoslavlju, spoljašnji izgled vernika, uključujući i frizuru, ne smatra se presudnim za duhovno spasenje, ali se, ipak, posmatra u svetlu simbolike, skromnosti i poštovanja određenog reda. Bračnim pravilima Srpske pravoslavne crkve propisano je da lica, koja žele da sklope brak, odlaze zajedno sa roditeljima i kumovima kod sveštenika.
DA LI ŽENA NA CRKVENOM VENČANJU MOŽE ZADRŽATI DEVOJAČKO PREZIME: Otac Dušan objasnio stav Crkve prema ovom, sve češćem, slučaju
DA LI TRUDNICE TREBA DA NOSE CRNINU KAD IM SE NEKO BLIZAK UPOKOJI: Sveštenik otkriva može li to da naškodi detetu!
DA LI JE GREH DA MUŠKARAC NOSI DUGU KOSU, A ŽENA KRATKU: Apostol Pavle je govorio da jeste, a evo kakav je stav SPC prema ovom pitanju!
ŠTA JE PREDBRAČNI ISPIT I KAKO SE OBAVLJA: Sveštenik otkrio obaveznu proceduru pred crkveno venčanje i zašto je mladin paroh bitniji od mladoženjinog
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
Ukoliko čovek sebe vidi kao boljeg od drugih, ako ne priznaje sopstvenu grešnost, on se udaljava od Boga, jer preuzima mesto koje mu ne pripada - mesto sudiје i merila istine.
Odgovori Isus i reče joj: "Kad bi ti znala dar Božiji, i ko je taj koji ti govori: daj mi da pijem, ti bi tražila od njega i dao bi ti vodu živu."
U četvrtoj nedelji po Vaskrsu, ruski svetac poziva svakog od nas da pređe iz spoljašnje vere u lično i živo iskustvo Hrista. Ova poruka vas neće ostaviti ravnodušnim.
Svetom službom započeo je zvanično pontifikat novog pape, uz prisustvo svetskih lidera, strogih bezbednosnih mera i desetina hiljada vernika. Njegova inauguracija bila je više od ceremonije — trenutak kada je Crkva ponovo podigla svoj glas za mir, jedinstvo i veru.
U pitanju je običaj ili tradicija, a ne zapovest, i tokom vekova ponuđena su različita tumačenja ovog neobičnog, ali duboko simboličnog čina.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.