Islam 15.01.2025 | 12:52

ERDOGAN U CENTRU VERSKOG INCIDENTA KOJI POTRESA TURSKU: Snimak poslanice vladajuće partije i turskog predsednika izazvao burne reakcije

Izvor: Halk TV, religija.rs
Autor: Saša Tošić
ERDOGAN U CENTRU VERSKOG INCIDENTA KOJI POTRESA TURSKU: Snimak poslanice vladajuće partije i turskog predsednika izazvao burne reakcije
Printscreen/YouTube/Halktv

Videdo na kojem poslanica vladajuće partije Ajlin Keskin ljubi ruku predsedniku dok prima pomoć za dete, izazvao je podele u javnosti i otvorio debatu o granicama poštovanja, islamskom učenju, tradiciji i političkoj lojalnosti u savremenom društvu.

Incident, zabeležen kamerom, postao je tema broj jedan u turskim medijima i izazvao talas reakcija, kako među vernicima, tako i u celokupnom javnom mnenju. Snimak na kojem poslanica vladajuće stranke AKP, Ajlin Keskin, ljubi ruku predsedniku dok prima pomoć za svoje dete, podstakao je rasprave o značenju i simbolici tog čina u političkom i kulturnom kontekstu savremenog društva.

U islamskoj tradiciji, poštovanje prema učenim i starijim osobama duboko je ukorenjeno. Međutim, gestovi poput ljubljenja ruke nisu univerzalni niti propisani verskim učenjem. Za razliku od pravoslavlja, gde je uobičajeno celivanje ruke verskim liderima, islamska praksa naglašava jednostavnost i skromnost. Poslanik Muhamed, čiji primer muslimani slede, podučavao je da prava čast leži u pokornosti Bogu, a ne u spoljnim oblicima počasti ljudima.

Ono što u nekim zajednicama predstavlja kulturni izraz poštovanja, u drugima može izazvati pitanja o značenju takvog gesta, posebno u političkom kontekstu gde se granice između ličnog poštovanja i političke potčinjenosti često brišu.

Printscreen/YouTube/Halktv
 

Ovaj incident, obojen i verskim karakteristikama, otvorio je u Turskoj pitanje granice između kulturne tradicije i političkog simbolizma. Dok jedni branili čin kao izraz poštovanja duboko ukorenjen u turskoj tradiciji, drugi su ga kritikovali kao manifestaciju potčinjenosti.

- Islam uči da su svi ljudi jednaki pred Bogom. Ovaj čin, iako možda nenameran, šalje poruku koja nije u duhu vere i našeg društva - izjavio je jedan verski analitičar za lokalne medije.

Opozicija je iskoristila priliku da ukaže na, kako su naveli, „sluganstvo“ izabranih zvaničnika prema predsedniku. Kritike su posebno usmerene ka vladajućoj stranci, optužujući je za stvaranje atmosfere u kojoj se lična lojalnost stavlja iznad dužnosti prema narodu.

- U islamskoj tradiciji, lider je prvi među jednakima, a ne figura kojoj se pokorava - rekao je portparol opozicione partije, dodajući da ovakvi incidenti podrivaju principe jednakosti i slobode, koji bi trebalo da budu temelj modernog društva.

Printscreen/YouTube/Halktv
 

Na društvenim mrežama debate su se rasplamsale. Dok jedni smatraju da je čin preuveličan i nepravedno iskorišćen u političke svrhe, drugi su ga videli kao simbolički odraz problema dubljih od jednog incidenta.

- Turska je zemlja bogate tradicije, ali i moderne vizije. Ovakvi gestovi nas vraćaju korak unazad - napisao je jedan korisnik na Tviteru.

Incident u Turskoj otvara šire pitanje o tome kako tradicija, vera i politika oblikuju javni život. U vremenu kada se savremeni svet suočava s izazovima očuvanja identiteta i slobode, ovakvi događaji postaju povod za preispitivanje društvenih vrednosti i uloge lidera.

U islamskoj tradiciji, gestovi poštovanja prema verskim ili političkim liderima treba da budu lišeni preterivanja, vođeni skromnošću i duhovnim idealima. Da li će ovaj slučaj doprineti dubljem razumevanju tih vrednosti ili ostati još jedan povod za političke sukobe, ostaje da se vidi.