Foto: Beogradska nadbiskupija i metropolijaUskršnja misa u crkvi Svetog Petra u Beogradu
U svečanoj atmosferi crkve Svetog Petra, beogradski nadbiskup i metropolit poručio vernicima da Vaskrs nije samo pobeda nad smrću, već i poziv da svako od nas postane hodočasnik nade.
U srcu Beograda, u crkvi Svetog Petra, koja je ove nedelje, 20. aprila, disala jednim duhom sa svim hrišćanskim vernicima sveta, zaiskrila je svetlost Uskrsa. U toj svetlosti vere, nade i pobede nad smrću, kardinal Ladislav Nemet, beogradski nadbiskup i metropolit, predvodio je svečano uskrsno misno slavlje, pozivajući okupljene da pogled svog srca usmere ka praznom grobu iz kojeg je proizašla večna radost – Uskrsnuće Hristovo!
Foto: Beogradska nadbiskupija i metropolija
Uskršnja misa u crkvi Svetog Petra u Beogradu
U koncelebraciji sa p. Marijanom Štajnerom, p. Smiljanom Milićevićem, kao i sveštenicima Paskalom Inosentom Selormeijem i Lambertom Kvašijem Adžahom, kardinal Nemet je propovedao rečima koje nisu bile samo tumačenje Božje reči, već duhovni poziv na novo rađanje kroz nadu u Vaskrsenje.
- Sinoć smo čekali Uskrsnuće našega Gospodina, svrha i cilj bdenja bila je duhovno se pripremiti za taj veliki događaj - poručio je kardinal Nemet, osvrćući se na čitanja koja je Vazmena noć stavila pred vernike na razmatranje i kada duša vernika putuje kroz vreme – od Stvaranja sveta do obećanja večnog života – iščekujući zoru novog dana, dan kada je smrt pobedila samu sebe.
Foto: Beogradska nadbiskupija i metropolija
Kardinal Ladislav Nemet
- Verovanje u Uskrsnuće razlikuje našu religiju od svih drugih religija - istakao je kardinal Nemet u srcu svoje propovedi.
- Bez obzira na to da li govorimo o latinskom, grčkom ili istočnom pravcu hrišćanstva – temelj naše vere je Uskrsnuće Isusa. Druge velike religije, poput islama ili budizma, nude rešenja za smrt, ali nijedna ne govori o njoj s tolikim dostojanstvom kao što govori Isus Hrist - rekao je nadbiskup, podsećajući vernike da je upravo Vaskrs temelj koji menja sve – smisao patnje, nade, života i smrti.
Foto: Beogradska nadbiskupija i metropolija
Uskršnja misa u crkvi Svetog Petra u Beogradu
Kardinal je u nastavku podsetio na Jubilejsku godinu u Katoličkoj crkvi, koja nas poziva da se vratimo izvorima svoje vere, u krštenju gde „umiremo za greh i rađamo se za novi život“.
- Tu vidimo smisao našeg života – puno zajedništvo sa Uskrslim Isusom koji već sedi s desna Ocu. Zato slobodno možemo kazati da naš život ima svoju svrhu i svoj cilj. Ovde na zemlji smo aktivni, iako smo lutalice, ali uvek gledamo jednim okom na Onoga koji je umro i uskrsnuo za nas. Iz tog stanja lutalice postaćemo hodočasnici – hodočasnici nade! - poručio je kardinal duboko nadahnutim rečima koje su mnogima bile poput prolećne kiše po sušnoj duši.
Foto: Beogradska nadbiskupija i metropolija
Uskršnja misa u crkvi Svetog Petra u Beogradu
U snažnoj završnici, nadbiskup je podelio sa vernicima poučnu priču o veroučitelju i učenicima koji su merili snagu dobra i zla. Zaključak ove priče bio je svetlosno jasan:
-Neka za nas najvažnija misao danas bude – nije nerešeno između dobra i zla. Što više – zlo ne može nikako da pobedi, jer je u Isusu pobedilo dobro, i On je pokazao šta to znači živeti kao Uskrsli Gospodin. Najveća radost je da On to deli sa nama.
Foto: Beogradska nadbiskupija i metropolija
Uskršnja misa u crkvi Svetog Petra u Beogradu
Na kraju misnog slavlja, župnik p. Smiljan Milićević uputio je zahvalnost kardinalu Nemetu što je, baš na ovaj sveti dan, podelio euharistijsko zajedništvo sa vernicima i župnom zajednicom crkve svetog Petra.
U vazduhu beogradske noći odzvanjala je nečujna, a sveprisutna pesma srca: Hristos vaskrse iz mrtvih, smrću smrt uništi i onima u grobu život darova. Jer Uskrs nije samo događaj iz prošlosti – on je svakodnevna prilika za novo življenje, za pobedu života nad tamom i za večnu nadu u Onoga koji nas je učinio saborcima svetlosti.
Prema Zakonu o radu, svi zaposleni imaju pravo da odsustvuju sa posla na dan praznika za koji je zakonom propisano da se ne radi, kao i da za to vreme ostvare pravo na naknadu zarade.
Uoči praznika Vratnjanske ikone Presvete Bogorodice Domostrojiteljnice, mitropolit Ilarion zamonašio je novu sestru ove svetinje, a prazničnu radost upotpunile su duhovne pesme, molitve i velika dobročinstva.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Njeno poslednje pojavljivanje u Novom zavetu beleži se na dan Pedesetnice, kada je bila među apostolima prilikom silaska Duha Svetoga – događaja koji se smatra rođenjem hrišćanske crkve.
Nedoumicu je za čitaoce portala religija.rs rešio sveštenik Nenad Stojanović, navodeći šta smemo, a šta ne bi trebalo da radimo sa pokvarenim vaskršnjim jajima.
Vatikan je prošlog meseca saopštio da je teško bolesni Tajkvan Hol, rođen prevremeno hitnim carskim rezom i bez ikakvog pulsa, u potpunosti ozdravio nakon što je jedan lekar prizvao ime davno zaboravljenog španskog sveštenika iz 19. veka.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.