Vremenom je ova praksa prilagođena, pa danas “dres kod” podrazumeva samo crnu haljinu i crni veo.
U katoličkoj tradiciji crna boja odeće simbolizuje vrline pobožnosti i poniznosti. Zato je tradicija nalagala da se prilikom privatne audijencije kod pape žene pojavljuju u dugim crnim haljinama, visokih okovratnika, dugih rukava i crnim mantilom.
Vremenom je ova praksa prilagođena, pa danas “dres kod” podrazumeva samo crnu haljinu i crni veo.
Ipak, određene katoličke kraljice i princeze tradicionalno su bile izuzete od nošenja crne odeće pred crkvenim poglavarom. Ova privilegija zove se “le privilege du blanc” na francuskom tj. “il privilegio del bianco” na italijanskom jeziku.
"Crna Melanija" zna šta radi, za razliku od nekih...
Melanija Tramp je za susret sa papom Franjom izabrala skroz crnu odeću i veo u istoj boji. "Zanimljiva mikropoenta. Melanija Tramp nosi veo na sastanku sa papom, ali to nije nosila dok je bila u Saudijskoj Arabiji", tvitovao je tada urednik BBC Džon Sopel, koji očito nije upućen u strogo pravilo.
Melanija Tramp koju su neki čak i kritikovali zbog stajlinga u Vatikanu, ispoštovala je protokol poput svojih prethodnica Mišel Obame, Lore Buš, Hilari Klinton. Supruga bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, Čeri Bler pojavila se, pak, na istom mestu 2006. u beloj odeći, kao i kraljica Kamila pre nekoliko godina. Surpuga kralja Čarlsa III srela se sa papom i ranije ovog meseca, a tom prilikom nosila je crnu garderobu.
Nije najjasnije kako je napravljena lista plemkinja koje su izuzete od pravila jer ono ne važi za sve katoličke kraljice i princeze već samo iz određenih država, navodi "Istorijski Zabavnik".
Religija.rs
Ilustracija
Ovo je sedam plemkinja koje trenutno pred papom mogu da nose belo:
Kraljica Leticija od Španije - supruga kralja Filipa
Kraljica Sofija od Španije - majka kralja Filipa, supruga bivšeg kralja Huana karlosa I
Kraljica Matilda od Belgije - supruga kralja Filipa
Kraljica Paola od Belgije - majka kralja Filipa i supruga bivšeg kralja Alberta II
Princeza Šarlin od Monaka - supruga Alberta II, trenutnog kneza Monaka
Vojvotkinja Marija Tereza od Lukesmburga - supruga velikog vojvode Anrija, trenutnog monarha Luksemburga
Princeza Marina Doria od Napulja - supruga Vitorija Emanuela di Savoje, sina poslednjeg kralja i kraljice Italije
Za današnju Ameriku, gde se vlada sve više naginje tradicionalnim vrednostima (setimo se posete katoličkog potpredsednika SAD Dž. D. Vensa Vatikanu uoči smrti pape Franje ili svakodnevnih brifinga koje Trampova sekretarka za štampu Kerolajn Livit počinje molitvom), ovo pitanje je ključno. I tu je američka levica već napravila nesrećan gaf.
Kako je naglasio, to se pre svega može postići ulaganjem u porodicu, zasnovanu na stabilnoj zajednici između muškarca i žene, "malo, ali pravo društvo, a pre svega građansko društvo".
Car Likinije naredio je najstrašnije mučenje, ali ni vatra ni bol nisu slomili njihove reči – „Mi smo hrišćani“. Danas ih slavimo kao svetitelje čija hrabrost nadahnjuje vekovima.
Pod budnim blagoslovom mitropolita mileševskog, obnovljeni hram Vaznesenja Gospodnjeg spreman je da ponovo zaštiti tajne molitve i duhovnu nadu budućih pokolenja — pod krovom koji čuva i ruku Svetog Save.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su bili na kampovanju, Heder Šmit Jaroč i njen suprug Dominik Jaroč primili su poziv od Hederine sestre Hajdi, koja im je saopštila neočekivanu i uzbudljivu vest.
Nakon papine sahrane započinje složen proces izbora novog poglavara Rimokatoličke crkve, koji ima dugu tradiciju čiji koreni sežu u srednjovekovnu praksu.
Sastanak ukazuje na to da Vatikan želi da ponovo otvori kanale komunikacije s verskim rukovodstvom Moskve nakon zategnutih odnosa izazvanih zbog sukoba Rusije i Ukrajine.
U jednom trenutku katolička crkva je morala da izda dekret kojim je potvrdila da hrt nije svetac, nakon što je jedan grad proglasio psa svecem i mučenikom.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.