Osim ove svetiteljke, Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici na današnji dan molitveno se sećaju i Prepodobnog Doroteja, kao i Svetog Kiprijana.
SPC i njeni vernici danas obeležavaju tri sveca - Prepodobnog Doroteja, Svetog Kiprijana i Svetu velikomučenicu Jefimija.
Prepodobni Dorotej
Foto: Printscreen/SPC
Prepodobni Dorotej
Bio je pustinjak Misirski, iz IV veka. Podvizavao se punih 60 godina u jednoj keliji u Tivaidi. Odlikovao ga je neobično trudoljublje i čudotvorstvo. Danju je zidao kelije novim monasima, a noću pleo asure, nikako ne prekidajući molitve i psalmopjenija.
Sveti Kiprijan
Foto: Printscreen/SPC
Sveti Kiprijan
Bio je mitropolit Kijevski, rodom od Trnova, no vaspitanik srpski na Atonu. Bavio se prevođenjem i prepisivanjem knjiga. Pokrovitelj mu je bio Filotej patrijarh Carigradski, koji kad ga upozna na Sv. Gori i uzeo ga k sebi, i po tom poslao za mitropolita u Kijev.
Velike skorbi i bede pretrpeo je kao mitropolit, no sve je podneo blagodušno, i svojim plodotvornim radom mnogo koristio ruskoj crkvi. U zvanju mitropolitskom proveo blizu 30 godina. Upokojio se 16. septembra 1406. god. Njegove čudotvorne mošti počivaju u Uspenskoj crkvi u Moskvi.
Sveta velikomučenica Jefimija
Foto: Printscreen/SPC
Sveta velikomučenica Jefimija
Bila je rodom iz Halkidona. Otac joj je Filofron senator, a majka Teodorisija, blagočestivi hrišćani.Jefimija je bila devica i telom i dušom. Kada Prisk antipat ustroji praznik sa žrtvoprinošenjem, 49 hrišćana se sklonilo i sakrilo. Kada su pronađeni izvedeni su pred Priska. Među njima je bila i Sveta Jefimija. Kada ih Prisk upita, zašto se ne pokoravaju carskoj vlasti, oni odgovoriše: "I carskoj i tvojoj zapovesti treba se povinovati, ako nije suprotna nebeskome Bogu; ako li je suprotna Bogu, ne samo ne treba joj se povinovati nego joj se treba i protiviti."
Tada ih Prisk stavi na razne muke, i to 19 dana iz dana u dan. Dvadesetoga dana odvoji Jefimiju od ostalih i poče joj laskati zbog lepote , da bi je pridobio za idolopoklonstvo. No kako sve bi uzaludno, naredi mučenje device. Mučio ju je prvo na točku, no anđel Božji javi se i izlomi točak. Po tom je baci u peć ognjenu, no i to je preživela. Kada su to videla dva vojnika, Viktor i Sosten, poverovaše u Hrista, zbog čega su ih bacili zverima.
Potom su Jefimiju bacili u rov, napunjen vodom i otrovom no ona prekrsti vodu, kad uđe u rov, i opet je ostala nepovređena. Najzad izvedena pred divlje zveri, ona se pomoli Bogu i onda je umrla. Postradala je 304. godine, a sahranili su je roditelji
Vozdviženje Časnog krsta je crkveni i narodni praznik kojim se proslavlja događaj tokom kojeg je car Konstantin uzdigao (vozdigao) krst u Rimu u čast pobede nad carom Maksencijem.
Sveti Teofan Zatvornik nas podseća da istinsko zadovoljstvo dolazi iz samospoznaje i unutrašnjeg mira, a ne iz pohvala drugih. Naša duša treba da teži ka autentičnosti, a ne ka vidljivom sjaju. Kroz ovu poruku, poziva nas da se fokusiramo na svoje unutrašnje vrednosti i da tražimo Božiju milost, a ne ljudsku slavu.
U ovom paraklisu, svi pacijenti, kao i svakoj drugoj crkvi mogu se ispovedati, krstiti, pričestiti, a sveštenik im je, opet za razliku od parohijskog, na raspolaganju "u po dana i u po noći"!
Protođakon Ljubomir Ranković objašnjava da svako snosi posledice svojih grehova, ali da postoji način za otkupljenje kroz pokajanje, ispovest i milostinju, čime možemo pomoći i svojim precima.
I duševne, i duhovne, ali i mentalne bolesti su deo naše stvarnosti. Nažalost, savremena psihijatrija ne pravi jasnu razliku između duhovnih, duševnih i mentalnih poremećaja i sve svodi na mentalne, nalezeći da upotrebom određenih lekova, mnoge stvari mogu da se promene, istakao je otac Miloš Vesin.
Patrijarh Kiril je na prijemu u ruskom ministarstvu spoljnih poslova istakao da je ruska pravoslavna crkva spremna da sa novim poglavarom rimokatoličke crkve razmotri rešavanje mnogih pitanja koja su danas na globalnoj agendi.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
U mnogim hramovima šapatom se prenosi upozorenje da se ne ljubi ikona neposredno nakon primanja Svetih Tajni. Da li je to zaista crkveno pravilo ili samo lično tumačenje? Sveštenik Jevgenij Murzin daje jednostavan odgovor.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Svi oni koji su sumnjali u Sina Božjeg u velikom strahu i divljenju su posmatrali to nebesko znamenje, koje je sijalo neopisivom svetlošću, jačom od sunčeve.
Prenos moštiju Svetog Save iz Trnove, gde je bio sahranjen, u Manastir Mileševu, dogodio se za vreme vladavine kralja Vladislava 1237. godine, 19. maja po novom, a 6. maja po starom kalendaru.
Na samoj crkvi nalazi se i nekoliko spomen ploča - posvećenih herojima, koji su Srbiju branili tokom NATO agresije 1999. godine, ali sam hram podseća i na važan simbol hrišćanstva.
Da se portal religija.rs čita i u Švedskoj svedoči naš sagovornik, fitnes instruktor iz Beograda, koji već četvrtu godinu taj deo Skandinavije zove drugi dom.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Otkrijte tajne jobroka koji se nekada spremao u svakoj seoskoj kuhinji - miris pečene piletine i zapečenog testa vratiće vas pravo za bakin sto, gde se toplina doma merila punim tanjirom i zajedničkim obrokom.
Na nedavno održanom zasedanju Svetog arhijerejskog Sabora, arhijereji su, pored razgovora o savremenim izazovima, odlučili da u lik svetih budu pribrojani verni hrišćani iz naroda – jerarsi, sveštenici, monasi i mučenici koji su životom i stradanjem ostavili neizbrisiv trag.