SPC i njeni vernici danas obeležavaju Svetu mučenicu Paraskevu – Petku.
Rođena je u gradu Ikoniji. Roditelji su joj bili bogati i hristoljubivi.
Kada su joj roditelji umrli, Paraskeva sve što je nasledila razdelima je siromašnima i nevoljnima u ime Isusa . Hrista.
Kad je počelo gonjenje hrišćana u vreme Dioklecijana, Paraskeva je bila izvedena na sud pred kneza te zemlje.
Kad ju je knez upitao za ime, rekla je da se zove hrišćanka. Knez je upitao potom zašto ne kaže svoje obično, pravo ime.
A Paraskeva mu reče: "Trebaše prvo da ti kažem ime večnoga života pa onda ime vremenog života“.
Pošto je pretučena, knez ju je bacio u tamnicu, gde joj se javio Anđeo Božji i iscelio joj je rane i utešio je.
"Molitvom poruši sve idole u hramu neznabožačkom. Posle dugih i ljutih muka bi mačem posečena, i preseli se u život večni", piše u žitijama.
Treba naglasiti da se u kalendaru SPC obeležavaju tri Svete Petke i da je reč o tri različite svetiteljke.
Jedna se slavi 8. avgusta - Sveta Petka Rimljanka, rođena u Rimu, druga je Sveta Petka Trnova koja je među Srbima naročito uvažavana i obeležava se 27. oktobra, a treća je Sveta Petka koja je rođena u Ikoniji i koju danas obeležavamo.
On ističe da pravi molitvenici često ne primećuju prolaz vremena jer ih molitveni žar obuzima, a umirenje duše koje proističe iz bdenja donosi trajne plodove. Iako je bdenje naporno, Sveti Teofan naglašava njegovu vrednost, jer smiruje telo i pomaže duhovnom razvoju. Umesto da nas san uspava, bdenje nas aktivira i čini bržima u delima dobra. Sveti Teofan nas poziva da kroz trud i odricanje učimo telo da služi duhu, osnažujući tako našu duhovnost i približavajući nas Bogu. Ova poruka je podsticaj svima koji teže duhovnom napretku da prihvate bdenje kao sredstvo koje ne samo da donosi unutrašnji mir, već i jača našu sposobnost da delujemo sa ljubavlju i revnošću.
Sveti Teofan ističe da prava vrednost života nije u materijalnom blagostanju ili društvenoj počasti, već u duhovnom bogatstvu. On naglašava da je život ispunjen nevoljama i iskušenjima često put ka istinskoj utehi i slobodi od materijalnih zavisnosti. Prava sreća se ne nalazi u spoljašnjim bogatstvima, već u unutrašnjem miru i duhovnom ispunjenju. Kada se oslobodimo očaravajućih iluzija ovog sveta, možemo spoznati da su unutrašnje vrednosti, kao što su ljubav, saosećanje i vera, jedina istinska bogatstva. Sveti Teofan poziva svakoga da se prema materijalnim dobrima odnosi s oprezom, čak i kada ih ima, i da ih ne dozvoli da zasene duhovni put.
Posle trideset godina prepodobni Prohor se u snu javio caru Diogenu i opomenuo ga rečima: "Zašto, Diogene, zaboravi svoje pređašnje haljine i mene starca? Postaraj se da mi podigneš makar mali hram“.
Kada bi ponestalo dobrovoljaca za borbe, Liju su u arenu izvodili hrišćane, koje je ubijao sa sadističkim zadovoljstvom. Mladi hrišćanin Nestor više to nije mogao da trpi i odlučio je da Liju izađe na megdan.