Otkrijte kako monasi Hilandara, po starom receptu oca Gavrila, pripremaju ukusan i hranljiv posni obrok od povrća, susama i začina – jednostavan za pripremu, a bogat nutritivnim vrednostima
Na svetogorskoj trpezi, koja je od davnina mesto gde se spaja duhovnost i jednostavnost, svaki obrok nosi u sebi ne samo miris i ukus, već i duhovnu snagu koju monasi čuvaju kroz vekove. Recept koji vam donosimo, po uputstvu oca Gavrila, svedoči o tome kako skromni sastojci – povrće, susam i začini – mogu postati hranljiv obrok koji zadovoljava telo, ali i greje dušu. U ovom jednostavnom posnom jelu, spremljenom sa ljubavlju i pažnjom, ogleda se tradicija Hilandara, mesta gde se svaka kapljica potrošenog vremena prelijeva u božansku mirnoću, a svaki zalogaj postaje čin zahvalnosti.
Sastojci:
300 g bukovača
4 krompira
4 šargarepe
3-4 sveže paprike
svež paradajz, samleven (ili paradajz pire)
so
suvi začini
50 g susama
1 kašičica maslinovog ulja
Schutterstock
Pečurke po receptu monaha Gavrila
Priprema:
Iseckajte krompir na kockice, šargarepu na kolutove, papriku na krugove, a bukovače na parčiće. Poređajte u vatrostalni ili zemljani sud. Posolite, dodajte suve začine po ukusu i sve dobro promešajte.
Na maslinovom ulju propržite susam, pa ga umutite dok ne dobijete gustu pastu. Pomešajte svež paradajz sa vodom, sjedinite sa susamom i prelijte preko povrća. Stavite sud u rernu i pecite na umerenoj temperaturi dok tečnost ne ispari.
Uživajte u autentičnom receptu svetogorskih monaha uz ovaj jednostavan i ukusan obrok od ribe i pirinča u kom se savršeno nadopunjuju ukusi pažljivo odabranih začina.
Ukoliko je slava u vreme posta, umesto tradicionalne čorbe, poslužite ovo jelo koje se ne zaboravlja i iznenadite porodicu i prijatelje receptom koji se savršeno uklapa u svaki praznični meni.
Isprobajte specijalitet koji spaja sočnu belu ribu sa pečenim povrćem punim ukusa i zdravlja. Idealno rešenje za brzu pripremu ručka ili večere, uz sastojke koje već imate kod kuće.
Brojanica ili brojenica je niz povezanih kuglica od vune ili svile koje se koriste za molitvu kod pravoslavaca. Koriste ih pravoslavni monasi da bi izračunali koliko puta su izgovorili Isusovu molitvu.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Mnogi se plaše da nose stvari pokojnika, verujući da one nose lošu energiju. Sveštenik Andrej Efanov razjašnjava ovu dilemu i otkriva šta Crkva zaista kaže o tome.
Hilandarski monah, svojim životom posvećen duhovnoj službi, uveo je mnoge u duboku veru i mirnu pobožnost, prešao je u večnost, ostavljajući neizbrisiv trag u srcima vernika i bratije.
Ova drevna svetogorska supa, pripremljena od tahinija i povrća, vekovima je deo monaške trpeze. Saznajte kako da je napravite kod kuće i uživate u njenom blagotvornom ukusu.
U srpskoj carskoj lavri Svetog Save i Svetog Simeona izneti su na celivanje čestice moštiju Svetog Vasilija Velikog, Svetog Jovana Zlatoustog i Svetog Grigorija Bogoslova, relikvija koja na njihov praznik vernicima donosi blagoslov i utehu.
Nekada nezaobilazna na trpezama domaćina na Kosovu i Metohiji, ova hranljiva i aromatična čorba vraća nas u vreme kada su mirisi iz bakinih lonaca ispunjavali domove i okupljali porodicu oko stola.
Ova drevna svetogorska supa, pripremljena od tahinija i povrća, vekovima je deo monaške trpeze. Saznajte kako da je napravite kod kuće i uživate u njenom blagotvornom ukusu.
Ovaj manastirski recept, koji monasi na Svetoj gori ne menjaju vekovima, donosi jedinstven spoj ukusa i mirisa. Savršena poslastica bez mleka i jaja, idealna za dane posta, ali i za sve koji uživaju u zdravim, starinskim receptima.
Nekada nezamenjiv na porodičnim trpezama, ovaj starinski specijalitet i danas oduševljava bogatim ukusom i mirisima detinjstva. Donosimo vam originalan recept iz starih beležnica!
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Bivši katolički sveštenik, Džerald Ridsdejl, preminuo je u 90. godini dok je služio kaznu za monstruozne zločine nad najmanje 72 deteta. Njegova smrt ne briše tragove patnje koje je ostavio, dok žrtve i dalje traže pravdu za godine bola i tišine.