Na Malu Gospojinu poglavar SPC, nakon bogosluženja u kojem su mu sasluživali brojni arhijereji, besedio je o čudima i značaju Presvete Bogorodice.
Na praznik Rođenja Presvete Bogorodice – Malu Gospojinu, Hram Svetog Save na Vračaru ispunjen je blagodaću i molitvom. Srpski patrijarh Porfirije, uz sasluženje arhijereja i sveštenstva, služio je arhijerejsku liturgiju, proslavljajući ovaj veliki praznik koji slavi dolazak Presvete Djeve, Majke Božje, na svet. U toj svetoj službi rukopoložen je diplomirani teolog Vasilije Perić u čin đakona, čime je potvrđena svetost i služenje u crkvi Hristovoj.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije, u nadahnutoj besedi, govorio je o čudu rođenja Presvete Bogorodice, podsećajući prisutne na njenu blagoslovenu ulogu u istoriji spasenja čovečanstva. Rečima ispunjenim ljubavlju prema Prečistoj Djevi, patrijarh je istakao:
- Bog je učinio čudo, rodio je na čudesan način Presvetu Bogorodicu, koja je, kako pevamo, Blagodatna Marija, koja je "Blagoslovena među ženama", koja je hram Duha Svetog i oltar Boga Živog, koja je trpeza nebeskog hleba, Kivot svetinje Božje, Drvo najslađeg ploda, koja je i Slava ljudskog roda, Pohvala žena, Istočnik devstvenosti i čistote. Sve to pevamo u crkvenim pesmama, sve to je Presveta Bogorodica, i više od toga! Ona je Zemlja živih!
Foto: SPC
Podsećajući na njen podvig vere i potpune predanosti Bogu, patrijarh Porfirije je istakao kako je život Presvete Bogorodice od rođenja do njenog uznesenja bio put čuda, molitve i vere:
- U Njenoj rečenici Neka mi bude po reči tvojoj, izražen je čitav njen život. U toj reči je i njena molitva, i njena vera, i njena uverenost u to da u našim životima, pa i u njenom, sve biva po promislu Božjem.
Molitvena radost ovog velikog praznika u Hramu Svetog Save ujedinila je vernike iz svih krajeva, koji su zajedno sa patrijarhom, mitropolitima crnogorsko-primorskim Joanikijem i tverskim i kašinskim Amvrosijem iz Ruske pravoslavne crkve, vikarom episkopom jenopoljskim Nikonom, kao i mitropolitom bačkim Irinejem, uzneli molitve Bogorodici, moleći za mir, blagostanje i spasenje celog roda ljudskog.
Ova liturgija, ispunjena duhovnom snagom i molitvom, podseća nas na večni značaj Bogorodice za Crkvu i veru. Njena čistota, poslušanje i ljubav prema Bogu ostaju uzor svakom verniku, ukazujući put ka spasenju i večnom životu.
U Hramu Svetog Save iguman manastira Studenica ustoličen je za novog episkopa moravičkog. Nakon ovog svetog čina, poručio je da je Crkva za vikara izabrala starca – ne po godinama, već po iskustvu koje je stekao služeći u srpskoj svetinji skoro tri decenije.
Rođenje Presvete Bogorodice jedan je od najvećih praznika u pravoslavlju, i zato ovaj dan treba dočekati dostojno, uz iskrene molitve, tražeći duhovnu snagu i mir.
Relikvija iz Hilandara, za koju se veruje da je iscelila Svetog Jovana Damaskina, svečano je proneta ulicama uoči praznika Rođenja Presvete Bogorodice.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Uoči Velikog posta, poglavar Srpske pravoslavne crkve pozvao vernike na unutrašnje pomirenje i duhovnu obnovu, govoreći o istinskom značaju posta i ljubavi prema bližnjima.
Uz sasluženje episkopa Alekseja i Nikona, patrijarh Porfirije služio je liturgiju u hramu Pokrova Presvete Bogorodice, posle čega je svečanim činom rukopoloženja Crkvi podario novog pastira vere.
U stihovima Vladike Nikolaja koje je posvetio rođenju Marije Djeve, otkrivamo duboku ljubav Božiju i čuda koja prevazilaze ljudska očekivanja, dok se kroz vekove ovaj sveti dan pojavljuje kao svetlost u tami, pozivajući sve vernike da se okrenu veri i potraže utehu u beskrajnoj milosti Svevišnjeg.
U atmosferi duboke vere i molitve, poglavar SPC je tokom bogosluženja rukopoložio novog sveštenika, dok su se vernici nakon toga okupili na tradicionalnom narodnom saboru u čast Velike Gospojine.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.