U čast kralju Vukašinu i despotu Uglješi, mitropolit Damaskin u Grčkoj služio liturgiju i pomen palim ratnicima, a uskoro počinje izgradnja spomen-kapele na mestu sudbonosne bitke
U grčkom gradiću Ormenion, gde su se pre gotovo sedam vekova srpski vitezovi herojski suprotstavili nadiranju azijskih osvajača, održana je sveta liturgija i molitveni pomen kralju Vukašinu Mrnjavčeviću, despotu Uglješi i svim ratnicima koji su položili svoje živote u Maričkoj bici 1371. godine.
Ovim svetim činom, koji je predvodio mitropolit Didimotike, Orestijade i Suflija Damaskin, još jednom je posvedočena duboka veza između dva pravoslavna naroda, srpskog i grčkog, koji već vekovima zajednički svedoče vernost Hristu i svetoj Crkvi.
Srpski ratnici, predvođeni svojim vladarima, hrabro su stali u odbranu hrišćanske Evrope, ne samo oružjem već i duhom, donoseći večni zavet na odanost Bogu i svome narodu. Njihova žrtva, utkana u temelje hrišćanske civilizacije, dobila je posebno obeležje ovog dana kada se njihovo sećanje neguje kroz molitve i podsećanje na slavnu prošlost.
Foto: SPC
Skupu su prisustvovali ministar kulture Nikola Selaković, ministar sporta Zoran Gajić, guverner Svete gore Alkivijadis Stefanis, iguman manastira Hilandar arhimandrit Metodije i predstavnici manastira Simonopetra
Nakon liturgije, održan je svečani skup u Episkopiji u Orestijadi, kojem su prisustvovali predstavnici srpske vlade, među kojima su bili ministar kulture Nikola Selaković i ministar sporta Zoran Gajić, zajedno sa brojnim gostima iz Grčke, među kojima su guverner Svete gore Alkivijadis Stefanis, iguman manastira Hilandar arhimandrit Metodije i predstavnici Manastira Simonopetra. Ova svečanost bila je simbol zajedništva, ne samo kroz sećanje na prošlost, već i kroz molitvu za mirnu i blagoslovenu budućnost.
Mitropolit Damaskin, prepoznajući značaj Maričke bitke za oba naroda, najavio je planove za podizanje spomen-kapele na mestu bitke, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije.
U toj kapeli, patrijarh srpski Porfirije će položiti kopiju čuvene dvostrane ikone Bogorodice Pribežište (Katafigi), za koju se veruje da ju je naručila despotica Jelena, u monaštvu Jefimija, supruga poginulog despota Uglješe, neposredno nakon bitke. Ova ikona, koja je vekovima čuvana u manastiru Poganovu, danas se nalazi u Sofiji, ali njena duhovna snaga i dalje ujedinjuje duh srpskog naroda sa svetom prošlošću.
Foto: SPC
Mitropolit Damaskin i ministar kulture Nikola Selaković
Za svoje zasluge u negovanju kulture sećanja na junake Maričke bitke, mitropolit Damaskin je odlikovan Sretenjskim ordenom drugog stepena od strane predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića. Ova velika čast još jednom potvrđuje nepokolebljivu posvećenost očuvanju sećanja na one koji su život dali za veru i otadžbinu.
Molitveno sećanje, osvetljeno svećama i protkano dubokim rečima molitve, ostaje svedočanstvo da se ljubav prema bližnjima i Hristu ne zaboravlja. Srpska pravoslavna crkva i njen verni narod sa zahvalnošću se sećaju ovog dana i svih onih koji su svojim životom svedočili veru i ljubav prema Bogu i narodu.
Na godišnjicu blaženog usnuća poglavara SPC, episkop toplički bogoslužio je u hramu na Tašmajdanu. Ova molitvena služba, u tišini i s poštovanjem, odala je počast velikom duhovnom lideru čije je delo i danas duboko ukorenjeno u životima vernika.
U Hramu Svetog Save iguman manastira Studenica ustoličen je za novog episkopa moravičkog. Nakon ovog svetog čina, poručio je da je Crkva za vikara izabrala starca – ne po godinama, već po iskustvu koje je stekao služeći u srpskoj svetinji skoro tri decenije.
Na praznik Svetih Joakima i Ane, u prisustvu brojnih arhijereja, sveštenstva i vernika, obavljen je svečani čin hirotonije arhimandrita Pajsija za episkopa dioklijskog, vikara Mitropolije crnogorsko-primorske.
U svojoj knjizi Misli za svaki dan u godini, za subotu četvrte sedmice Velikog posta, svetitelj otkriva duhovnu istinu koja se ne može ignorisati – telesni i krvni život nisu put ka večnosti, već prepreka koju treba prevazići.
Liturgija, ispovest i predavanje sveštenika mitropolije zagrebačko-ljubljanske u glavnom gradu Hrvatske otkrili su snagu duhovnog zajedništva i odgovornost Crkve u ostvarivanju Hristovog dela spasenja.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska organizuje niz događaja u znak sećanja na umirovljenog episkopa, a centralni pomen biće služen 23. februara uz prisustvo istaknutih duhovnika i intelektualaca.
U emotivnoj besedi povodom 24. marta, poglavar Srpske pravoslavne crkve je pozvao narod na ljubav, pokajanje i zajedništvo, podsećajući na nevine žrtve i duboke tragedije kroz koje je srpski narod prošao, naglašavajući da je prava snaga u praštanju i pomirenju.
Liturgija, ispovest i predavanje sveštenika mitropolije zagrebačko-ljubljanske u glavnom gradu Hrvatske otkrili su snagu duhovnog zajedništva i odgovornost Crkve u ostvarivanju Hristovog dela spasenja.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
: Na sastancima u Partijaršijskom dvoru, poglavar Srpske pravoslavne crkve istakao značaj očuvanja verskih prava i uloge Crkve u regionu, govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji.
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveta tajna pokajanja oprašta grehe onima koji se iskreno kaju i ispovede ih pred sveštenikom, dok sveta tajna sveštenstva omogućava duhovnu vlast episkopima i sveštenicima da vrše druge tajne...
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
U manastiru Mileševa dogodio se susret ispunjen emocijama i duhovnom toplinom – mitropolit Atanasije je s radošću poželeo dobrodošlicu episkopu Filaretu, koji se vraća u svetinju gde je služio Bogu i narodu.