U čast kralju Vukašinu i despotu Uglješi, mitropolit Damaskin u Grčkoj služio liturgiju i pomen palim ratnicima, a uskoro počinje izgradnja spomen-kapele na mestu sudbonosne bitke
U grčkom gradiću Ormenion, gde su se pre gotovo sedam vekova srpski vitezovi herojski suprotstavili nadiranju azijskih osvajača, održana je sveta liturgija i molitveni pomen kralju Vukašinu Mrnjavčeviću, despotu Uglješi i svim ratnicima koji su položili svoje živote u Maričkoj bici 1371. godine.
Ovim svetim činom, koji je predvodio mitropolit Didimotike, Orestijade i Suflija Damaskin, još jednom je posvedočena duboka veza između dva pravoslavna naroda, srpskog i grčkog, koji već vekovima zajednički svedoče vernost Hristu i svetoj Crkvi.
Srpski ratnici, predvođeni svojim vladarima, hrabro su stali u odbranu hrišćanske Evrope, ne samo oružjem već i duhom, donoseći večni zavet na odanost Bogu i svome narodu. Njihova žrtva, utkana u temelje hrišćanske civilizacije, dobila je posebno obeležje ovog dana kada se njihovo sećanje neguje kroz molitve i podsećanje na slavnu prošlost.
Foto: SPC
Skupu su prisustvovali ministar kulture Nikola Selaković, ministar sporta Zoran Gajić, guverner Svete gore Alkivijadis Stefanis, iguman manastira Hilandar arhimandrit Metodije i predstavnici manastira Simonopetra
Nakon liturgije, održan je svečani skup u Episkopiji u Orestijadi, kojem su prisustvovali predstavnici srpske vlade, među kojima su bili ministar kulture Nikola Selaković i ministar sporta Zoran Gajić, zajedno sa brojnim gostima iz Grčke, među kojima su guverner Svete gore Alkivijadis Stefanis, iguman manastira Hilandar arhimandrit Metodije i predstavnici Manastira Simonopetra. Ova svečanost bila je simbol zajedništva, ne samo kroz sećanje na prošlost, već i kroz molitvu za mirnu i blagoslovenu budućnost.
Mitropolit Damaskin, prepoznajući značaj Maričke bitke za oba naroda, najavio je planove za podizanje spomen-kapele na mestu bitke, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije.
U toj kapeli, patrijarh srpski Porfirije će položiti kopiju čuvene dvostrane ikone Bogorodice Pribežište (Katafigi), za koju se veruje da ju je naručila despotica Jelena, u monaštvu Jefimija, supruga poginulog despota Uglješe, neposredno nakon bitke. Ova ikona, koja je vekovima čuvana u manastiru Poganovu, danas se nalazi u Sofiji, ali njena duhovna snaga i dalje ujedinjuje duh srpskog naroda sa svetom prošlošću.
Foto: SPC
Mitropolit Damaskin i ministar kulture Nikola Selaković
Za svoje zasluge u negovanju kulture sećanja na junake Maričke bitke, mitropolit Damaskin je odlikovan Sretenjskim ordenom drugog stepena od strane predsednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića. Ova velika čast još jednom potvrđuje nepokolebljivu posvećenost očuvanju sećanja na one koji su život dali za veru i otadžbinu.
Molitveno sećanje, osvetljeno svećama i protkano dubokim rečima molitve, ostaje svedočanstvo da se ljubav prema bližnjima i Hristu ne zaboravlja. Srpska pravoslavna crkva i njen verni narod sa zahvalnošću se sećaju ovog dana i svih onih koji su svojim životom svedočili veru i ljubav prema Bogu i narodu.
Na godišnjicu blaženog usnuća poglavara SPC, episkop toplički bogoslužio je u hramu na Tašmajdanu. Ova molitvena služba, u tišini i s poštovanjem, odala je počast velikom duhovnom lideru čije je delo i danas duboko ukorenjeno u životima vernika.
U Hramu Svetog Save iguman manastira Studenica ustoličen je za novog episkopa moravičkog. Nakon ovog svetog čina, poručio je da je Crkva za vikara izabrala starca – ne po godinama, već po iskustvu koje je stekao služeći u srpskoj svetinji skoro tri decenije.
Na praznik Svetih Joakima i Ane, u prisustvu brojnih arhijereja, sveštenstva i vernika, obavljen je svečani čin hirotonije arhimandrita Pajsija za episkopa dioklijskog, vikara Mitropolije crnogorsko-primorske.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Eparhija zahumsko-hercegovačka i primorska organizuje niz događaja u znak sećanja na umirovljenog episkopa, a centralni pomen biće služen 23. februara uz prisustvo istaknutih duhovnika i intelektualaca.
U Sabornom hramu u Kragujevcu služen je pomen blaženopočivšem episkopu šumadijskom Savi, a dirljive besede mitropolita Jovana i oca Zorana Krstića otkrile su kakav je čovek zaista bio i šta je smatrao svojim najvećim odlikovanjem u životu.
U crkvama su uznete molitve za šesnaest nevino postradalih u padu nadstrešnice, dok je narod u tišini poslao poruku sećanja, ali i opomene – da se ovakva bol nikada više ne ponovi.
U hramu Svetog Save, na Lazarevu subotu, služen je pomen blaženopočivšem Patrijarhu Irineju, čije je vođstvo oblikovalo Srpsku Pravoslavnu Crkvu i narod.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.