Zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i zalaganju stručnjaka, započeti su urgentni radovi na očuvanju zidnog slikarstva iz 19. veka u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću.
Crkva Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatiću našla se u središtu pažnje, jer su, uz blagoslov episkopa šabačkog Jeroteja, započeti ispitivački radovi na očuvanju njenog živopisa, zahvaljujući podršci Ministarstva kulture Republike Srbije. Ovaj značajan projekat, koji otkriva izazove sa kojima se suočava crkveno zidno slikarstvo, predstavlja korak ka njegovom očuvanju i budućim restauratorskim intervencijama, neophodnim za očuvanje dragocenog umetničkog izraza iz 19. veka.
Foto: SPC
Freska u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatići
Crkvu su posetili Danijela Vanušić, pomoćnica ministra kulture, i stručni tim predvođen rukovodiocem radova Draganom Tomanovićem, slikarom-konzervatorom, i Gordanom Gavrić, koordinatorom projekta i stručnim konsultantom episkopa šabačkog.
Posebnu pažnju privukla je činjenica da je živopis iz 1871. godine delo samokovskih majstora, čime crkva postaje svedočanstvo jednog retkog umetničkog pravca u severozapadnoj Srbiji. Međutim, zidno slikarstvo u ovoj svetinji je u velikoj meri ugroženo, kako je istakla Zorica Marković, istoričar umetnosti i stručni nadzornik Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Zbog alarmantnog stanja fresaka, predstoje ozbiljne konzervatorsko-restauratorske intervencije koje bi osigurale da se ovo umetničko blago sačuva za buduće generacije.
Foto: SPC
Freska u Crkvi Rođenja Presvete Bogorodice u Bogatići
Pomoćnica ministra Vanušić izrazila je svoje duboko razumevanje za značaj ovog projekta, kao i za šire očuvanje spomeničkih vrednosti crkve. Njeno interesovanje proširilo se i na arhitektonske karakteristike crkve, što ukazuje na potrebu za sveobuhvatnom zaštitom ne samo živopisa već i celokupne crkvene baštine. Razgovori su rezultirali konstruktivnim predlozima za buduću saradnju između institucija, kako bi se na vreme obeležio veliki jubilej — 170 godina od postojanja crkve u Bogatiću.
Protojerej-stavrofor Ilija Mitrić, protojerej Marko Marković i protojerej Slobodan Jović, koji su prisutnima podelili rezultate ranijih konzervatorskih radova na ikonostasu i mobilijaru, izrazili su zahvalnost Ministarstvu kulture za podršku trenutnim radovima. Rezultati ispitivanja ukazuju na hitnu potrebu izrade konzervatorsko-restauratorskog projekta, čime bi freske bile spašene od potpunog uništenja.
Sveštenstvo ovog hrama i vernici nadaju se da će Crkva Rođenja Presvete Bogorodice svoj značajan jubilej dočekati u punom sjaju, ne samo kao svetilište koje ima duboko liturgijsko značenje za verni narod, već i kao spomenik kulture od velikog značaja za Srbiju.
U treću nedelju po Duhovima, episkop šabački Jerotej bogoslužio je u crkvi u šabačkom naselju Majur, unoseći duh zajedništva i duhovne obnove među okupljenim vernicima. Tom prilikom, đakon Nenad Tešić rukopoložen je u svešteni jerejski čin.
Kum je svedok pred Bogom, posrednik između živih i mrtvih predaka i neko, kao posrednik između čoveka i Gospoda, treba da vodi računa o duhovnom uzdignuću onoga koga krsti.
U porti hrama Svetog Save u Molu, uz prisustvo mitropolita i episkopa, obeležen praznik Prenosa moštiju Svetog Irineja Bačkog i svetih mučenika bačkih, a tom prilikom dodeljenasu i visoka priznanja za doprinos crkvenom životu i obnovu svetinja, uz nadahnutu besedu vladika Irineja i Heruvima.
Topla dobrodošlica sa hlebom i solju, dok poglavar SPC kreće u obilazak crkava i zajednica širom Kanade, obeležavajući važne jubileje Srpske pravoslavne crkve.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Poludragi kamen od kog se pravi ova nijansa plave, bio je visoko vrednovan još od od drevnih civilizacija Mesopotamije i Egipta, a u vreme Nemanjića karavanima je dopreman u Srbiju i skupo plaćan.
Sveštenik Trajko Vlajković sa Kosmeta, apelovao je na pravoslavne vernike da milosrđem i donacijama pomognu izgradnju gorionika u Hramu Svetog Cara Uroša, kako bi se očuvale freske i obezbedila bolja funkcionalnost svetinje.
Uz blagoslov vladike Atanasija, u jednom od najvažnijih manastira Srpske crkve, sveštenici Eparhije su, u sabornosti, pristupili Svetoj tajni ispovesti i pokajanja, nakon čega je usledila trpeza ljubavi.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.