U svečanoj atmosferi, uz prisustvo mitropolita Maksima, sveštenstva i vernika, mitropolit Grigorije je posle arhijerejske liturgije besedio o veri, milosti i važnosti ljubavi prema svakome, bez obzira na poreklo.
U Hramu Svetog Save u Finiksu, u Arizoni, proslavljena je značajna godišnjica – pola veka od osvećenja ove crkve koja okuplja pravoslavne vernike u zapadnoj Americi. Povodom ovog jubileja, mitropolit nemački Grigorije služio je arhijerejsku liturgiju, uz sasluženje episkopa losanđelskog i zapadnoameričkog Maksima, kao i mnogobrojnih sveštenika.
Foto: SPC / Eparhija nemčka
Mitropolit Grigorije i mitropolit Maksim sa sveštenstvom Eparhije losanđelske i zapadnoameričke
Ova svečanost nije bila samo prilika za sećanje na pola veka duhovnog života ove zajednice, već i prilika za duboko duhovno razmatranje, koje je, kao i uvek, osvetlio besedom mitropolit Grigorije. U svojoj besedi, mitropolit je naglasio važnost današnjeg jevanđelskog čitanja, koje govori o neograničenoj milosti Božjoj i dubokoj veri žene Hananejke, ističući da su ovi aspekti ključni i za današnje vreme, posebno za vernike koji žive daleko od svoje domovine.
- Današnje Jevanđelje nas uči o Božjoj milosti i veri žene Hananejke - rekao je mitropolit, osvrćući se na priču u kojoj je Hristos, naizgled odbijajući molbu žene iz naroda koji nije bio izabran, ipak prepoznao njenu veliku veru i darovao joj milost. Ova pouka, istakao je, pokazuje da Božja milost nema granica i da je na vernicima da se, poput žene Hananejke, otvore toj milosti iskrenom verom.
Foto: SPC / Eparhija nemčka
- Kada Gospod vidi da neko ima iskrenu veru, On izobilno daruje svoju milost.
Svoju poruku mitropolit je proširio i na one koji žive u inostranstvu, ističući da vera i milost prevazilaze sve granice — bilo one narodnosti, bilo geografske.
- Kada nama dođe neki Hananejac, odnosno pripadnik drugog naroda, sledujući primeru samog Gospoda, zagrlićemo ga milošću i ljubavlju - naglasio je vladika Grigorije, pozivajući vernike da budu otvoreni i puni ljubavi prema svakome ko pokaže veru, bez obzira na poreklo.
Na kraju, mitropolit Grigorije je završio svoju besedu dubokom misli:
Foto: SPC / Eparhija nemčka
Mitropolit Grigorije i mitropolit Maksim sa sveštenstvom
- Sve oko nas je milost, a na nama je da se otvorimo za tu milost svojom verom - zaključujući tako poruku ovog svečanog dana, koji je okupio vernike da proslave jubilej, ali i da se duhovno osnaže i otvore za neizmernu Božju ljubav.
Ovaj značajan događaj, upotpunjen duhovnim porukama mitropolita, bio je trenutak jedinstva i podsećanja na univerzalnost vere i milosti Božje, koja, poput svetlosti, dopire do svakog ko joj verom otvori srce.
U svetinji posvećenoj Svetom Iliji, na dubini od devet metara, u gradiću Kuper Pidi na jugu Australije protojerej-stavrofor Milorad Jovčić i posle umirovljenja predvodi srpsku zajednicu i poručuje da će to činiti dok je živ.
Paroh Boris Čolović zahvalio je episkopu Irineju na dolasku u Hram Svetog Vasilija Ostroškog u Grinzborou, a potom istakao značaj Kola srpskih sestara, koje ove godine obeležava dvadeset godina postojanja. Naglasio je njihov doprinos zajednici i napretku parohije.
Episkop Justin je služio liturgiju u novoosnovanoj parohiji, koja je tom prilikom obeležila svoju prvu slavu, uz radost parohijana zbog mogućnosti da na ovaj način očuvaju pravoslavnu tradiciju u rasejanju.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
U četvrtoj nedelji po Vaskrsu, ruski svetac poziva svakog od nas da pređe iz spoljašnje vere u lično i živo iskustvo Hrista. Ova poruka vas neće ostaviti ravnodušnim.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U duhovnom utočištu Srba iz parohije štutgardske, mitropolit Grigorije je u besedi pozivao vernike da postanu „hleb Božiji“ – simbol ljubavi i služenja
Povodom stogodišnjice osvećenja crkve, u Lorejnu je služena arhijerejska liturgija koja je okupila Srbe i pravoslavne vernike sa svih strana kontinenta, slaveći vek postojanja hrama, bogatu istoriju i neprekinuti duhovni život koji se čuva kao najveće blago.
Na Nedelju mironosica, Srbi, Rusi i Dominikanci zajedno su se okupili na bogosluženju u Punta Kani, u hramu čiju je izgradnju blagoslovio blaženopočivši mitropolit Amfilohije, a koji postaje duhovni oslonac pravoslavnih na egzotičnom tlu.
Uz praznične liturgije, osvećene grančice i reči vladike Siluana, pravoslavni vernici iz dijaspore sabrali su se u hramovima širom Melburna – slaveći Gospoda i oproštajući se od prote Petra Damnjanovića, čija služba ostaje duboko urezana u srca vernog naroda.
Posle svetih tajni, mitropolit šumadijski uputio je snažne poruke nade i vere, govoreći o snazi molitve, čudotvornom dejstvu Svetog Vasilija i vremenu koje zahteva nepokolebljivo oslanjanje na Boga.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Deca žude za direktnim kontaktom sa roditeljima, a ne za mobilnim telefonima ili crtaćima... I ono što je važno, deca ne smeju da budu pritiskana nikad, kaže iguman Petar.
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Od Sarajeva i Podgorice, preko tihog učenika blaženopočivšeg Patrijarha Pavla, do episkopskog trona – život Vladike Metodija svedoči o snazi smirenja, učenju kroz tišinu i veri koja ne grmi rečima, već govori blagim glasom duše.