Na praznik Svetih Kozme i Damjana, u crkvi unutar ove medicinske ustanove za psihijatrijske bolesti, mitropolit niški je, posle bogosluženja, osvetio slavske darove uz pojanje učenika niške Bogoslovije.
U dubokoj tišini i spokoju Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti u Gornjoj Toponici, svetlost duhovnosti se širila daleko izvan granica ovog mesta lečenja i nade. Na dan kada pravoslavna crkva slavi uspomenu na Svetu braću, besrebrenike i čudotvorce Kozmu i Damjana, mitropolit niški Arsenije je sa sveštenstvom i đakonima služio svetu liturgiju u hramu posvećenom ovim svetiteljima, a koji se nalazi u krugu ove bolnice.
Foto: SPC / Eparhija niška
Vladika niški Arsenije
U prisustvu medicinskog osoblja, pacijenata i okupljenih vernika, bolnički krug je postao mesto gde su se prožimali mir i radost. Vladika Arsenije je, noseći blagost Božje reči, osvetio slavske darove pripremljene sa verom i ljubavlju, osnažujući duh svih prisutnih. Zvuci pojanja učenika niške Bogoslovije ispunili su prostor melodijama koje su budile nadu i skrušenost, donoseći utehu svakome ko se našao na putu isceljenja, bilo telesnog, bilo duhovnog.
Hram Svetih Kozme i Damjana, koji se uzdiže u krugu bolnice, nosi posebnu simboliku – on je mesto koje svedoči o neiscrpnoj snazi vere u Božju milost i ljubav prema bližnjem. Podignut kao svetionik za one kojima je potrebna svetlost i oslonac, ovaj skromni hram pruža utočište i mesto gde molitva briše granice bola i patnje.
Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti u Gornjoj Toponici, jedna od najstarijih i najznačajnijih ustanova ovog tipa u Srbiji, decenijama unazad pruža pomoć onima kojima je potrebno lečenje i podrška. Okružena zelenilom, ova ustanova nosi posebnu atmosferu smirenosti, a hram u njenom središtu služi kao podsetnik da je istinska snaga izlečenja duboko povezana sa duhovnim mirom i verom.
Posle liturgije, vladika Arsenije se obratio prisutnima rečima nade, pozivajući sve da se, poput svetih besrebrenika, okreću delima ljubavi i milosrđa, nalazeći utehu u veri koja ne poznaje granice. Tog dana, hram je postao svedok ne samo duhovnog okupljanja, već i zajedništva koje obnavlja srce i dušu.
Foto: SPC / Eparhija niška
Vladika niški Arsenije
Svetlost sveća i zvuk molitve ostali su da lebde u vazduhu, podsećajući prisutne da su i bol i patnja tek prolazni trenuci na putu ka duhovnoj obnovi i večnom miru.
Obeležavanje praznika Svete Petke okupilo je vernike i ugledne goste iz Srbije i Crne Gore, a liturgije, svečana litija i bogat kulturno-umetnički program ispunili su srca sabranih radošću.
Ovaj Novosađanin ceo svoj život posvetio je tamjanu, otkrivajući njegove blagodati koje idu daleko izvan duhovnog pročišćenja. Tamjan iz Sudana, Indije i drugih krajeva sveta nosi lekovita svojstva, čuvajući i duhovno nasleđe i zdravlje svih onih koji ga koriste.
Toliko su bili oprezni u besplatnom lečenju ljudi, da se Kozma istinski naljutio na brata Damjana, jer je ovaj uzeo tri jaja od neke žene Paladije, i naredio je da ga posle njegove smrti ne sahrane pored brata.
Molitva upućena ovim ugodnicima Božjim nas poziva da im se obratimo otvorenog srca, sa poverenjem, za pomoć i zaštitu, tražeći Božju milost na putu ka zdravlju i spasenju duše.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
Govoreći na 44. konferenciji Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koja se trenutno održava u Rimu, Lav je istakao da Katolička crkva podržava ''sve inicijative da se okonča skandal gladi u svetu".
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Eparhija niška poklonila je osmeh i sigurnost Predragu i Anđeli Antić i njihovim sinovima, koji su, uz blagoslov i slavsku ikonu, uselili u svoj novi dom, izgrađen snagom vere, ljubavi i zajedništva.
Mitropolit niški Arsenije zamonašio iskušenicu u manastiru Zavedinci starom više od šest vekova, nastavljajući vekovnu tradiciju pravoslavnog podvižništva u ovoj obnovljenoj svetinji.
Svečani čin doksologije u Sabornom hramu okupio je verni narod i visoke crkvene velikodostojnike, obeležavajući dolazak dvojice duhovnih vođa u Eparhiju nišku.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.