Episkop valjevski služio je arhijerejsku liturgiju u hramu Silaska Svetog Duha na apostole u Obrenovcu na praznik koji na poseban način proslavlja dar života i ljubavi prema najmlađima.
Praznik Detinjci, koji se obeležava treće nedelje pred Božić, podseća nas na iskrenost i nevinost detinjeg srca, ali i na duboku duhovnu simboliku ljubavi i zajedništva u hrišćanskoj porodici.
Kao deo Božićnog posta, Detinjci nas uče da kroz radost darivanja i molitvu prepoznamo prisustvo Hrista među nama. Upravo ta poruka ispunila je hram Silaska Svetog Duha na apostole u Obrenovcu, gde je episkop valjevski Isihije predvodio služio liturgiju i uputio reči koje osvetljavaju smisao života i blagoslova.
Foto: SPC
Vladika Ishije u obrenovačkom hramu Silaska Svetog Duha na apostole
Posle čitanja svetog Jevanđelja, episkop Isihije je u svojoj nadahnutoj besedi govorio o bezumnom bogatašu i bogatstvu kao daru od Boga, ali i o odgovornosti čoveka da darove koristi na blagosloven način:
- Svaki čovek je po liku Božjem, bez obzira na kom je stepenu razvoja, i ima zadatak da razvija najuzvišenije darove. Gospod ne ukoreva bogataša zbog sticanja blaga, već zato što se ne bogati Bogom i čini to onako kako nije blagosloveno - istakao je vladika, podsećajući na važnost nesebičnog davanja i ljubavi prema bližnjima.
Posebno je naglasio kako deljenje plodova našeg truda sa drugima, uz svest da su ti plodovi dar od Boga, donosi blagoslov i osvećenje.
Foto: SPC
Vladika Ishije u obrenovačkom hramu Silaska Svetog Duha na apostole
- Ako zamislimo da deseti deo svojih prihoda dajemo u slavu Božju i za pomoć potrebitima, koliko bi bilo sredstava za sve i blagoslova u našem rodu - rekao je episkop Isihije, osvetljavajući dubinu jevanđelske poruke.
Radost sabranja umnožena je odlikovanjem protonamesnika oca Tomislava Alimpića, što je izazvalo oduševljenje među prisutnima. Na kraju liturgije, vladika Ishije je podsetio na značaj zajedništva u hramovima i pozvao vernike da blagodati koje primaju na Svetom pričešću dele sa drugima.
Foto: SPC
Među sabranim vernicima u obrenovačkom hramu Silaska Svetog Duha na apostole, bilo je najviše dece
- Neka iz hrama iznesemo blagodat koju smo dobili na Svetom pričešću i da je delimo, jer to je cilj života – da ono što dobijemo od Boga sa drugima delimo - poručio je vladika Isihije, blagosiljajući okupljeni narod.
Praznična radost bila je upotpunjena darivanjem dece, što je u skladu sa duhom Detinjaca. Svetosavska omladinska zajednica i Dečji hor „Vavedenje Presvete Bogorodice,“ pod vođstvom dirigentkinje Isidore Limić i duhovnim rukovodstvom jereja Aleksandra Petrovića, pripremili su darove za najmlađe. Liturgiju su svojim pojanjem ulepšali pevnice i Hor „Sveti Joakim i Ana,“ pod upravom dr Gabrijele Vučaj, čineći sabranje još veličanstvenijim.
Ovaj praznični dan u Obrenovcu nije bio samo podsećanje na radost detinjstva, već i poziv na življenje jevanđelske ljubavi, zajedništva i nesebičnog davanja, na šta je verne i sve ljude dobre volje podsetio episkop Isihije svojim delima i rečima.
Uz blagoslov vladike Ishiija, u Valjevu je pokrenuta tradicionalna akcija prikupljanja paketića za mališane iz socijalno ugroženih porodica i one narušenog zdravlja.
Na praznik Svetog Nikole, episkop osječkopoljski i baranjski služio je liturgiju u hramu posvećenom ovom svecu u selu Jagodnjak, ističući značaj vere, zajedništva i čuda Božje ljubavi.
U svojoj besedi, patrijarh srpski Porfirije poziva na odgovornost, poštovanje različitosti i zajednički rad na dobrobiti naroda, ističući važnost smirenosti i dijaloga u vreme izazova i nesigurnosti.
Vladika Arsenije je takođe čestitao i praznik Detinjaca koji je posvećen najmlađima i koji je prvi u nizu dana posvećenih vrednosti porodice, čemu su posvećene tri nedelje uoči praznika rođenja Gospodnjeg.
Sveća je simbol svetlosti Hristove. On je rekao: "Ja sam svetlost svetu". Ta svetlost treba da nas podseti na svetlost kojom Hristos obasjava duše preminulih, kaže sveštenik.
Situacija je sada pod kontrolom u većini gradova i opština Republike Srpske. Ukinute su vanredne mere i u gotovo svim opštinama situacija se normalizuje.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Roditelji često traže od dece da se mole, ali se razočaraju kada ona to ne čine. Ključ nije u ponavljanju saveta, već u ličnom primeru – evo kako da ih podstaknete na iskrenu molitvu.
Na Savindan, portal religija.rs pokrenuo je novu akciju u kojoj ćemo svake nedelje u 19 časova objavljivati pripovetke za najmlađe. U narednom periodu očekujte nove tekstualne i video verzije priča nadahnutih pravoslavnim predanjem, koje donose mudrost, ljubav i veru.
Na Savindan, koji se proslavlja i kao školska slava, portal religija.rs pokreće novu akciju u kojoj ćemo objavljivati pripovetke za najmlađe. U narednom periodu očekujte nove tekstualne i video verzije priča nadahnutim pravoslavnim predanjem, koje donose mudrost, ljubav i veru.
Mitropolit mileševski Atanasije služio je arhijerejsku liturgiju u hramu Svetog Georgija, okupljajući verni narod i čelne ljude Pljevalja u zajedničkoj molitvi i radosti.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
U besedi prepunoj duhovne mudrosti, patrijarh srpski pozvao vernike da otvore srca za Hrista, jer bez žive vere i duhovnog podviga nema istinskog preobražaja duše.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve uputio tople reči muslimanskim vernicima povodom Ramazanskog bajrama, ističući važnost ljubavi, razumevanja i zajedništva među ljudima.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Pod maskom pobožnosti krije se obmana – dvojica samozvanaca, bez blagoslova i kanonskog priznanja, obavljaju bogosluženja i zbunjuju vernike. Mitropolija nemačka Grčke pravoslavne crkve upozorava: čuvajte se onih koji nisu deo kanonskih pravoslavnih crkava.
U zemlji u kojoj su vekovima zajedno živeli Srbi, Bošnjaci i Hrvati, episkop bihaćko-petrovački upućuje snažan apel za mir i međusobno poštovanje, podsećajući da su prošlost i budućnost svih naroda neraskidivo povezane.