Episkop valjevski služio je arhijerejsku liturgiju u hramu Silaska Svetog Duha na apostole u Obrenovcu na praznik koji na poseban način proslavlja dar života i ljubavi prema najmlađima.
Praznik Detinjci, koji se obeležava treće nedelje pred Božić, podseća nas na iskrenost i nevinost detinjeg srca, ali i na duboku duhovnu simboliku ljubavi i zajedništva u hrišćanskoj porodici.
Kao deo Božićnog posta, Detinjci nas uče da kroz radost darivanja i molitvu prepoznamo prisustvo Hrista među nama. Upravo ta poruka ispunila je hram Silaska Svetog Duha na apostole u Obrenovcu, gde je episkop valjevski Isihije predvodio služio liturgiju i uputio reči koje osvetljavaju smisao života i blagoslova.
Foto: SPC
Vladika Ishije u obrenovačkom hramu Silaska Svetog Duha na apostole
Posle čitanja svetog Jevanđelja, episkop Isihije je u svojoj nadahnutoj besedi govorio o bezumnom bogatašu i bogatstvu kao daru od Boga, ali i o odgovornosti čoveka da darove koristi na blagosloven način:
- Svaki čovek je po liku Božjem, bez obzira na kom je stepenu razvoja, i ima zadatak da razvija najuzvišenije darove. Gospod ne ukoreva bogataša zbog sticanja blaga, već zato što se ne bogati Bogom i čini to onako kako nije blagosloveno - istakao je vladika, podsećajući na važnost nesebičnog davanja i ljubavi prema bližnjima.
Posebno je naglasio kako deljenje plodova našeg truda sa drugima, uz svest da su ti plodovi dar od Boga, donosi blagoslov i osvećenje.
Foto: SPC
Vladika Ishije u obrenovačkom hramu Silaska Svetog Duha na apostole
- Ako zamislimo da deseti deo svojih prihoda dajemo u slavu Božju i za pomoć potrebitima, koliko bi bilo sredstava za sve i blagoslova u našem rodu - rekao je episkop Isihije, osvetljavajući dubinu jevanđelske poruke.
Radost sabranja umnožena je odlikovanjem protonamesnika oca Tomislava Alimpića, što je izazvalo oduševljenje među prisutnima. Na kraju liturgije, vladika Ishije je podsetio na značaj zajedništva u hramovima i pozvao vernike da blagodati koje primaju na Svetom pričešću dele sa drugima.
Foto: SPC
Među sabranim vernicima u obrenovačkom hramu Silaska Svetog Duha na apostole, bilo je najviše dece
- Neka iz hrama iznesemo blagodat koju smo dobili na Svetom pričešću i da je delimo, jer to je cilj života – da ono što dobijemo od Boga sa drugima delimo - poručio je vladika Isihije, blagosiljajući okupljeni narod.
Praznična radost bila je upotpunjena darivanjem dece, što je u skladu sa duhom Detinjaca. Svetosavska omladinska zajednica i Dečji hor „Vavedenje Presvete Bogorodice,“ pod vođstvom dirigentkinje Isidore Limić i duhovnim rukovodstvom jereja Aleksandra Petrovića, pripremili su darove za najmlađe. Liturgiju su svojim pojanjem ulepšali pevnice i Hor „Sveti Joakim i Ana,“ pod upravom dr Gabrijele Vučaj, čineći sabranje još veličanstvenijim.
Ovaj praznični dan u Obrenovcu nije bio samo podsećanje na radost detinjstva, već i poziv na življenje jevanđelske ljubavi, zajedništva i nesebičnog davanja, na šta je verne i sve ljude dobre volje podsetio episkop Isihije svojim delima i rečima.
Uz blagoslov vladike Ishiija, u Valjevu je pokrenuta tradicionalna akcija prikupljanja paketića za mališane iz socijalno ugroženih porodica i one narušenog zdravlja.
Na praznik Svetog Nikole, episkop osječkopoljski i baranjski služio je liturgiju u hramu posvećenom ovom svecu u selu Jagodnjak, ističući značaj vere, zajedništva i čuda Božje ljubavi.
U svojoj besedi, patrijarh srpski Porfirije poziva na odgovornost, poštovanje različitosti i zajednički rad na dobrobiti naroda, ističući važnost smirenosti i dijaloga u vreme izazova i nesigurnosti.
Vladika Arsenije je takođe čestitao i praznik Detinjaca koji je posvećen najmlađima i koji je prvi u nizu dana posvećenih vrednosti porodice, čemu su posvećene tri nedelje uoči praznika rođenja Gospodnjeg.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na liturgiji koju je služio mitropolit Atanasije sabralo se mnoštvo vernika, a najemotivniji trenutak nastao je kada su najmlađi prilazili da prime svetu tajnu. Vladika je u besedi naglasio da ne postoji važnija hrana od one nebeske – koja ispunjava i telo i srce.
Više od 160 dece iz Srbije, Republike Srpske i sa Kosova i Metohije odmerilo je snage sa velemajstorima u jedinstvenoj šahovskoj simultanki, a reči patrijarha pretvorile su igru u praznik zajedništva, ljubavi i darovitosti.
Liturgije u Dablinu, Darbiju i Korbiju sabrale su vernike svih generacija, a praznična radost u novoj britansko-irskoj eparhiji pretočila se u molitvu, dečji smeh i poruke nade pred Veliku nedelju stradanja i spasenja.
U Saborni hram Svetog Vasilija Ostroškog u Prijepolju slilo se more dečjih glasova i osmeha, dok je vladika mileševski govorio o Hristovoj vojsci dobrote i ljubavi, bez koje svet ne bi opstao.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.