U Parohijskom domu hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve razgovarao je sa uglednim gostom iz Francuske o stradanju srpskog naroda i potrebi međunarodne podrške za očuvanje svetinja na Kosovu i Metohiji.
Na praznik Svetog Trifuna, kada Crkva proslavlja svetitelja poznatog po nepokolebljivoj veri i čudotvornim delima, Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije primio je u Parohijskom domu hrama Svetog Save na Vračaru uglednog pravoslavnog teologa, istoričara, izdavača i esejistu iz Francuske, gospodina Žan-Fransoa Kolosima. U duhovnom ambijentu svetosavskog hrama, razgovor dvojice pravoslavnih mislilaca bio je obasjan svetlošću istine i brigom za stradalni srpski narod na Kosovu i Metohiji.
Patrijarh Porfirije, u duhu pastirske ljubavi, izrazio je duboku zahvalnost gospodinu Kolosimu za njegovu istrajnu posvećenost pravoslavnoj duhovnosti i brigu za vernike u južnoj srpskoj pokrajini. Ugledni gost će narednih dana boraviti na Kosovu i Metohiji, gde će razgovarati sa Njegovim Preosveštenstvom Episkopom raško-prizrenskim g. Teodosijem i posetiti manastir Visoke Dečane, jedno od najvećih svetilišta pravoslavlja.
U obraćanju, patrijarh je sa tugom podsetio na to da mu je u više navrata bio uskraćen ulazak na Kosovo i Metohiju, što najoštrije oslikava stanje verskih sloboda na tom području. Patrijarh je naglasio da je sada, više nego ikada, neophodan angažman svih dobronamernih aktera iz međunarodne zajednice kako bi se obezbedio opstanak srpskog naroda i očuvanje svetinja na svetoj zemlji Kosova i Metohije.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Gospodin Kolosimo, čovek dubokog uvida u istorijske tokove i savremene izazove pravoslavnog sveta, podsetio je da je još 2010. godine boravio na Kosovu i Metohiji i da se tom prilikom lično uverio u težak položaj srpskog naroda i njegove Crkve. Njegova posvećenost svedočenju istine o pravoslavnim hrišćanima u svetu donosi nadu da će glas stradalnika odjeknuti u srcima onih koji mogu uticati na njihovu budućnost.
Prijemu su prisustvovali ambasador Republike Francuske Pjer Košar, direktor Francuskog instituta u Beogradu i savetnik za saradnju u oblasti nauke i kulture Stanislav Pjere, Elizabeta-Lilija Kolosimo, prevodilac Zorica Jocković Srdić, protođakon dr Dragan Radić, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu, đakon Nikola Kostić, sekretar u Kabinetu patrijarha srpskog, kao i Olivera Jovanović, glavni i odgovorni urednik Pravoslavlja, novina Patrijaršije.
Sveti Trifun, koji je stradao kao mučenik ne odričući se Hrista, bio je tihim, ali moćnim duhovnim prisustvom u ovom susretu, podsećajući na nepokolebljivu snagu vere i istrajnost u borbi za pravdu i istinu. Kao što je nekada ovaj svetitelj vinogradar čuvao čokote od nevremena, tako i danas Crkva Hristova, kroz reč i delo svojih pastira i prijatelja, čuva svoj narod od vetrova nepravde i iskušenja vremena.
Mališani iz srpskih enklava proslavili krsnu slavu sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, a sledeće godine – ako Bog da – slavlje u Pećkoj patrijaršiji.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve je, u besedi koja nas poziva na duboko samoispitivanje, ukazao na značaj smirenja kao puta ka Hristu i istinskoj duhovnoj obnovi.
Na redovnom sastanku sa zatvorskim sveštenicima i upravnicima zatvorskog sistema, poglavar SPC poslao je snažnu poruku nade onima koji su pali, ali nisu zaboravljeni – Crkva je tu da ih podigne i povede ka svetlosti.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
Ako mislite da je dovoljno da posle 21. marta (kada pada prolećna ravnodnevica) izađete napolje, pogledate u nebo, pronađete pun Mesec i na osnovu toga zaključite da ćete sledeće nedelje slaviti Vaskrs, grešite! Stvar je mnogo komplikovanija!
Bio je istaknuti crkveni umetnik – oslikao je brojne ikonostase, među kojima se ističu oni u manastiru Rakovici, crkvi Ružici na Kalemegdanu i manastiru Šišatovac, gde je služio kao iguman.
Tradicija i crkvena predanja se neretko kose, a farbanje jaja za Vaskrs nije izuzetak i zato se mnogi pitaju da li u vaskršnjoj korpi treba da bude 33 jaja, u čast godina koje je imao Isus Hrist kada je razapet.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Patrijarh srpski ugostio je ambasadora Madija Atamkulova u Patrijaršijskom dvoru, gde su potvrđene snažne veze i saradnja dva naroda. Tokom sastanka, patrijarh je primio poziv za učešće na velikom međunarodnom kongresu u Astani.
U tišini hramova, na Veliki četvrtak, dan kada je Hristos oprao noge apostolima, u manastirima i sabornim crkvama vrši se duboko simboličan čin koji menja ljudsku predstavu o moći — čin ljubavi koja se izražava delima, a ne rečima.
Dok pravoslavni vernici čine ubedljivu većinu u Crnoj Gori, Eparhija budimljansko-nikšićka dobila je višestruko manje sredstava od verskih organizacija s daleko manjim brojem pripadnika i teritorijalnim obuhvatom.
Uz praznične liturgije, osvećene grančice i reči vladike Siluana, pravoslavni vernici iz dijaspore sabrali su se u hramovima širom Melburna – slaveći Gospoda i oproštajući se od prote Petra Damnjanovića, čija služba ostaje duboko urezana u srca vernog naroda.
U tišini hramova, na Veliki četvrtak, dan kada je Hristos oprao noge apostolima, u manastirima i sabornim crkvama vrši se duboko simboličan čin koji menja ljudsku predstavu o moći — čin ljubavi koja se izražava delima, a ne rečima.
Nepoznati muškarac provalio je u crkvenu prodavnicu u Starom Mirijevu i odneo novac namenjen pomoći za decu sa Kosova i Metohije. Kamere su zabeležile njegov ulazak, a materijalna šteta je velika.
U tišini hramova, na Veliki četvrtak, dan kada je Hristos oprao noge apostolima, u manastirima i sabornim crkvama vrši se duboko simboličan čin koji menja ljudsku predstavu o moći — čin ljubavi koja se izražava delima, a ne rečima.
U danima posta, ali i kada post nije obavezan, halva od tahinija i meda pruža zdravu i bogatu alternativu industrijskim slatkišima – bez aditiva, bez veštačkih aroma, sa dubokom duhovnom porukom u svakom zalogaju.
Jedan od najpotresnijih zapisa o Tajni Tela i Krvi Hristove i o ulozi Presvete Bogorodice u našem spasenju – reči ruskog svetitelja iz knjige Misli za svaki dan u godini podsećaju nas zašto je Veliki četvrtak jedan od stubova pravoslavnog života.