U Parohijskom domu hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve razgovarao je sa uglednim gostom iz Francuske o stradanju srpskog naroda i potrebi međunarodne podrške za očuvanje svetinja na Kosovu i Metohiji.
Na praznik Svetog Trifuna, kada Crkva proslavlja svetitelja poznatog po nepokolebljivoj veri i čudotvornim delima, Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije primio je u Parohijskom domu hrama Svetog Save na Vračaru uglednog pravoslavnog teologa, istoričara, izdavača i esejistu iz Francuske, gospodina Žan-Fransoa Kolosima. U duhovnom ambijentu svetosavskog hrama, razgovor dvojice pravoslavnih mislilaca bio je obasjan svetlošću istine i brigom za stradalni srpski narod na Kosovu i Metohiji.
Patrijarh Porfirije, u duhu pastirske ljubavi, izrazio je duboku zahvalnost gospodinu Kolosimu za njegovu istrajnu posvećenost pravoslavnoj duhovnosti i brigu za vernike u južnoj srpskoj pokrajini. Ugledni gost će narednih dana boraviti na Kosovu i Metohiji, gde će razgovarati sa Njegovim Preosveštenstvom Episkopom raško-prizrenskim g. Teodosijem i posetiti manastir Visoke Dečane, jedno od najvećih svetilišta pravoslavlja.
U obraćanju, patrijarh je sa tugom podsetio na to da mu je u više navrata bio uskraćen ulazak na Kosovo i Metohiju, što najoštrije oslikava stanje verskih sloboda na tom području. Patrijarh je naglasio da je sada, više nego ikada, neophodan angažman svih dobronamernih aktera iz međunarodne zajednice kako bi se obezbedio opstanak srpskog naroda i očuvanje svetinja na svetoj zemlji Kosova i Metohije.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Gospodin Kolosimo, čovek dubokog uvida u istorijske tokove i savremene izazove pravoslavnog sveta, podsetio je da je još 2010. godine boravio na Kosovu i Metohiji i da se tom prilikom lično uverio u težak položaj srpskog naroda i njegove Crkve. Njegova posvećenost svedočenju istine o pravoslavnim hrišćanima u svetu donosi nadu da će glas stradalnika odjeknuti u srcima onih koji mogu uticati na njihovu budućnost.
Prijemu su prisustvovali ambasador Republike Francuske Pjer Košar, direktor Francuskog instituta u Beogradu i savetnik za saradnju u oblasti nauke i kulture Stanislav Pjere, Elizabeta-Lilija Kolosimo, prevodilac Zorica Jocković Srdić, protođakon dr Dragan Radić, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu, đakon Nikola Kostić, sekretar u Kabinetu patrijarha srpskog, kao i Olivera Jovanović, glavni i odgovorni urednik Pravoslavlja, novina Patrijaršije.
Sveti Trifun, koji je stradao kao mučenik ne odričući se Hrista, bio je tihim, ali moćnim duhovnim prisustvom u ovom susretu, podsećajući na nepokolebljivu snagu vere i istrajnost u borbi za pravdu i istinu. Kao što je nekada ovaj svetitelj vinogradar čuvao čokote od nevremena, tako i danas Crkva Hristova, kroz reč i delo svojih pastira i prijatelja, čuva svoj narod od vetrova nepravde i iskušenja vremena.
Mališani iz srpskih enklava proslavili krsnu slavu sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, a sledeće godine – ako Bog da – slavlje u Pećkoj patrijaršiji.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve je, u besedi koja nas poziva na duboko samoispitivanje, ukazao na značaj smirenja kao puta ka Hristu i istinskoj duhovnoj obnovi.
Na redovnom sastanku sa zatvorskim sveštenicima i upravnicima zatvorskog sistema, poglavar SPC poslao je snažnu poruku nade onima koji su pali, ali nisu zaboravljeni – Crkva je tu da ih podigne i povede ka svetlosti.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
U Nedelju krsnopoklonu, svetitelj jasno poručuje da bez krsnog znamenja nema istinskog hoda za Gospodom – jer se upravo kroz stradanje duša čisti i priprema za večnu radost.
U Krstopoklonoj nedelji setimo se Svete carice Jelene, žene koja je od skromnih početaka postala simbol hrišćanskog spasenja, čineći Krst hrišćanskim znamenjem koje prevazilazi granice vremena.
Na opelu nevinim žrtvama koje su izgubile život u noći koja je zauvek promenila Kočane i ostavila prazne školske klupe, arhiepiskop Stefan uputio je poruku koja tera suze na lice, ali istovremeno podseća na suštinu pravoslavne vere – veru u život večni.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Patrijarh srpski ugostio je ambasadora Madija Atamkulova u Patrijaršijskom dvoru, gde su potvrđene snažne veze i saradnja dva naroda. Tokom sastanka, patrijarh je primio poziv za učešće na velikom međunarodnom kongresu u Astani.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
Na svečanosti povodom godišnice Vojne akademije, patrijarh srpski istakao je neraskidivu vezu između vojne službe i duhovne snage, podsećajući mlade oficire da su znanje, vera i ljubav prema otadžbini temelji nepobedivosti.
Poziv na rušenje saborne crkve u Prištini izazvao je duboku zabrinutost među Srbima i svim onima koji veruju u očuvanje kulturnog nasleđa, dok Eparhija raško-prizrenska oštro osuđuje ovaj ekstremistički čin.
U hramu Svetog Jovana Krstitelja služena je sveta liturgija, koju je predvodio episkop istočnoamerički Irinej, uz prisustvo uglednih gostiju i mnogobrojnih vernika, koji su u sabranju doživeli duhovnu radost i blagoslov zajedništva.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je Akatist Presvetoj Bogorodici, uzneo molitve za spokoj duša nastradalih i za isceljenje povređenih u nesreći koja je potresla ceo region.
U svetogorskim manastirima časovnici postoje, ali ne diktiraju život. Podvižnici žive po vizantijskom računanju vremena, gde je 12 časova onda kada počinje zalazak sunca.
Starešina hrama hrama Svete Trojice je detaljno opisao dan kada je, po pozivu prijatelja, otišao u kuću čoveka koji je tvrdio da predmeti mirotoče onda kada počne da poje crkvene pesme.
U manastiru je otkriven stari živopis, koji datira s kraja 13. veka. 2016. godine je raslojen jedan deo, a 2017. se nastavilo sa mehaničkim suvim čišćenjem. Tada je i otkrivena freska Strašni sud.
I vi imate Srbe, pravoslavne, koji usred Velikog posta jedu, piju, pevaju i proslavljavu ubistvo mladih ljudi. To je ruganje njihovoj žrtvi i ruganje Bogu. I mislite da se može očekivati neki boljitak kad se tako ulazi u brak., konstatuje i pita otac Predrag Popović.
Desert bogat aromama narandže, oraha i začina, bez mleka i jaja, koji donosi duhovnu i kulinarsku harmoniju na vašu trpezu. Ovaj kolač je jednostavan, ali nezaboravan.