U Parohijskom domu hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve razgovarao je sa uglednim gostom iz Francuske o stradanju srpskog naroda i potrebi međunarodne podrške za očuvanje svetinja na Kosovu i Metohiji.
Na praznik Svetog Trifuna, kada Crkva proslavlja svetitelja poznatog po nepokolebljivoj veri i čudotvornim delima, Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije primio je u Parohijskom domu hrama Svetog Save na Vračaru uglednog pravoslavnog teologa, istoričara, izdavača i esejistu iz Francuske, gospodina Žan-Fransoa Kolosima. U duhovnom ambijentu svetosavskog hrama, razgovor dvojice pravoslavnih mislilaca bio je obasjan svetlošću istine i brigom za stradalni srpski narod na Kosovu i Metohiji.
Patrijarh Porfirije, u duhu pastirske ljubavi, izrazio je duboku zahvalnost gospodinu Kolosimu za njegovu istrajnu posvećenost pravoslavnoj duhovnosti i brigu za vernike u južnoj srpskoj pokrajini. Ugledni gost će narednih dana boraviti na Kosovu i Metohiji, gde će razgovarati sa Njegovim Preosveštenstvom Episkopom raško-prizrenskim g. Teodosijem i posetiti manastir Visoke Dečane, jedno od najvećih svetilišta pravoslavlja.
U obraćanju, patrijarh je sa tugom podsetio na to da mu je u više navrata bio uskraćen ulazak na Kosovo i Metohiju, što najoštrije oslikava stanje verskih sloboda na tom području. Patrijarh je naglasio da je sada, više nego ikada, neophodan angažman svih dobronamernih aktera iz međunarodne zajednice kako bi se obezbedio opstanak srpskog naroda i očuvanje svetinja na svetoj zemlji Kosova i Metohije.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Gospodin Kolosimo, čovek dubokog uvida u istorijske tokove i savremene izazove pravoslavnog sveta, podsetio je da je još 2010. godine boravio na Kosovu i Metohiji i da se tom prilikom lično uverio u težak položaj srpskog naroda i njegove Crkve. Njegova posvećenost svedočenju istine o pravoslavnim hrišćanima u svetu donosi nadu da će glas stradalnika odjeknuti u srcima onih koji mogu uticati na njihovu budućnost.
Prijemu su prisustvovali ambasador Republike Francuske Pjer Košar, direktor Francuskog instituta u Beogradu i savetnik za saradnju u oblasti nauke i kulture Stanislav Pjere, Elizabeta-Lilija Kolosimo, prevodilac Zorica Jocković Srdić, protođakon dr Dragan Radić, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu, đakon Nikola Kostić, sekretar u Kabinetu patrijarha srpskog, kao i Olivera Jovanović, glavni i odgovorni urednik Pravoslavlja, novina Patrijaršije.
Sveti Trifun, koji je stradao kao mučenik ne odričući se Hrista, bio je tihim, ali moćnim duhovnim prisustvom u ovom susretu, podsećajući na nepokolebljivu snagu vere i istrajnost u borbi za pravdu i istinu. Kao što je nekada ovaj svetitelj vinogradar čuvao čokote od nevremena, tako i danas Crkva Hristova, kroz reč i delo svojih pastira i prijatelja, čuva svoj narod od vetrova nepravde i iskušenja vremena.
Mališani iz srpskih enklava proslavili krsnu slavu sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, a sledeće godine – ako Bog da – slavlje u Pećkoj patrijaršiji.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve je, u besedi koja nas poziva na duboko samoispitivanje, ukazao na značaj smirenja kao puta ka Hristu i istinskoj duhovnoj obnovi.
Na redovnom sastanku sa zatvorskim sveštenicima i upravnicima zatvorskog sistema, poglavar SPC poslao je snažnu poruku nade onima koji su pali, ali nisu zaboravljeni – Crkva je tu da ih podigne i povede ka svetlosti.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Poglavari Srpske i Koptske pravoslavne crkve sastali su se u Parohijskom domu Hrama Svetog Save, gde su razmenili misli o položaju hrišćana u savremenom svetu, snazi Hristovog Vaskrsenja i istorijskim vezama koje spajaju Egipat i Srbiju još od vremena Svetog Save.
U okviru studijskog putovanja kroz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, budući evropski zvaničnici i diplomate iz više od 30 zemalja s pažnjom su slušali poruke poglavara Srpske pravoslavne crkve o duhovnom identitetu, ulozi Crkve u društvu i važnosti dijaloga među različitim kulturama.
Patrijarh srpski ugostio je ambasadora Madija Atamkulova u Patrijaršijskom dvoru, gde su potvrđene snažne veze i saradnja dva naroda. Tokom sastanka, patrijarh je primio poziv za učešće na velikom međunarodnom kongresu u Astani.
Na mestima gde je istorija bila teška, okupljanje vernika nosi poruku nade i nepokolebljivosti, dok vladika Heruvim poziva na hrabrost i jedinstvo u vremenu iskušenja.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
Neposredno pred liturgiju u crkvi u Orelu, sa ikone Hrista Spasitelja poteklo je blagouhano miro. Nastojatelj hrama ističe da je ovo znak Božje milosti i poziv na pokajanje, dok se vernici okupljaju u suzama i molitvi pred čudotvornom ikonom koja širi miris mira.