U Parohijskom domu hrama Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve razgovarao je sa uglednim gostom iz Francuske o stradanju srpskog naroda i potrebi međunarodne podrške za očuvanje svetinja na Kosovu i Metohiji.
Na praznik Svetog Trifuna, kada Crkva proslavlja svetitelja poznatog po nepokolebljivoj veri i čudotvornim delima, Njegova Svetost Patrijarh srpski Porfirije primio je u Parohijskom domu hrama Svetog Save na Vračaru uglednog pravoslavnog teologa, istoričara, izdavača i esejistu iz Francuske, gospodina Žan-Fransoa Kolosima. U duhovnom ambijentu svetosavskog hrama, razgovor dvojice pravoslavnih mislilaca bio je obasjan svetlošću istine i brigom za stradalni srpski narod na Kosovu i Metohiji.
Patrijarh Porfirije, u duhu pastirske ljubavi, izrazio je duboku zahvalnost gospodinu Kolosimu za njegovu istrajnu posvećenost pravoslavnoj duhovnosti i brigu za vernike u južnoj srpskoj pokrajini. Ugledni gost će narednih dana boraviti na Kosovu i Metohiji, gde će razgovarati sa Njegovim Preosveštenstvom Episkopom raško-prizrenskim g. Teodosijem i posetiti manastir Visoke Dečane, jedno od najvećih svetilišta pravoslavlja.
U obraćanju, patrijarh je sa tugom podsetio na to da mu je u više navrata bio uskraćen ulazak na Kosovo i Metohiju, što najoštrije oslikava stanje verskih sloboda na tom području. Patrijarh je naglasio da je sada, više nego ikada, neophodan angažman svih dobronamernih aktera iz međunarodne zajednice kako bi se obezbedio opstanak srpskog naroda i očuvanje svetinja na svetoj zemlji Kosova i Metohije.
Foto: SPC
Patrijarh srpski Porfirije
Gospodin Kolosimo, čovek dubokog uvida u istorijske tokove i savremene izazove pravoslavnog sveta, podsetio je da je još 2010. godine boravio na Kosovu i Metohiji i da se tom prilikom lično uverio u težak položaj srpskog naroda i njegove Crkve. Njegova posvećenost svedočenju istine o pravoslavnim hrišćanima u svetu donosi nadu da će glas stradalnika odjeknuti u srcima onih koji mogu uticati na njihovu budućnost.
Prijemu su prisustvovali ambasador Republike Francuske Pjer Košar, direktor Francuskog instituta u Beogradu i savetnik za saradnju u oblasti nauke i kulture Stanislav Pjere, Elizabeta-Lilija Kolosimo, prevodilac Zorica Jocković Srdić, protođakon dr Dragan Radić, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu, đakon Nikola Kostić, sekretar u Kabinetu patrijarha srpskog, kao i Olivera Jovanović, glavni i odgovorni urednik Pravoslavlja, novina Patrijaršije.
Sveti Trifun, koji je stradao kao mučenik ne odričući se Hrista, bio je tihim, ali moćnim duhovnim prisustvom u ovom susretu, podsećajući na nepokolebljivu snagu vere i istrajnost u borbi za pravdu i istinu. Kao što je nekada ovaj svetitelj vinogradar čuvao čokote od nevremena, tako i danas Crkva Hristova, kroz reč i delo svojih pastira i prijatelja, čuva svoj narod od vetrova nepravde i iskušenja vremena.
Mališani iz srpskih enklava proslavili krsnu slavu sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, a sledeće godine – ako Bog da – slavlje u Pećkoj patrijaršiji.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve je, u besedi koja nas poziva na duboko samoispitivanje, ukazao na značaj smirenja kao puta ka Hristu i istinskoj duhovnoj obnovi.
Na redovnom sastanku sa zatvorskim sveštenicima i upravnicima zatvorskog sistema, poglavar SPC poslao je snažnu poruku nade onima koji su pali, ali nisu zaboravljeni – Crkva je tu da ih podigne i povede ka svetlosti.
Članovi Srpskog udruženja „Karađorđe“ predstavili rad na očuvanju kulturne baštine Boke Kotorske, a susret sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve bio je prilika za zajedničko proslavljanje tradicije i istorije.
Italijanka Đizel Kardija koristila je verske simbole kako bi privukla mase i prikupila donacije, ali sada se suočava sa ozbiljnim optužbama nakon što je DNK test otkrio šokantne činjenice.
Iguman manastira Ribnica objašnjava kroz konkretne primere da li iza nečijih problema stoji bolest ili delovanje zlih sila, daje duhovne savete i ukazuje na molitveni put koji otkriva pravu prirodu patnje.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Na liturgiji u hramu Svete Trojice episkopi šabački i moravički govorili su o značaju bogosluženja, snazi molitve i predstojećem Velikom postu kao duhovnom štitu u izazovnim vremenima.
Hram Svete velikomučenice Nedelje u Karinu Gornjem ponovo je na meti nacionalističke mržnje – Eparhija dalmatinska najoštrije je osudila ovaj sramotni čin i pozvala na mir i ljubav u Hristu.
U srpskoj carskoj lavri Svetog Save i Svetog Simeona izneti su na celivanje čestice moštiju Svetog Vasilija Velikog, Svetog Jovana Zlatoustog i Svetog Grigorija Bogoslova, relikvija koja na njihov praznik vernicima donosi blagoslov i utehu.
Medicinski stručnjaci nisu davali nadu, ali vera i molitve Svetom Zosimu donele su isceljenje. Jasna, kojoj su prognozirali najgore, danas stoji kao živi dokaz da su čuda moguća!
Otac Lavrentije bio je i na sceni emisije "Rumani imaju talenat“, žiri mu se zahvalio i objasnio da ih je u trenutku izmestio iz studija, dajući im osećaj kao da su na nekom drugom uzvišenom mestu.
Ovaj neodoljivo ukusan kosovski specijalitet vekovima se priprema u srpskim domovima, a njegov recept krije toplinu ognjišta, majčinsku ljubav i duh tradicije.
Protojerej Aleksandar Iljašenko je na jednostavan način razjasnio sve pojmove koji mogu zbuniti verni narod i objasnio šta svaka građevina znači za bogosluženje i verski život.
Sveti Jovan Zlatoust, Sveti Vasilije Veliki i drugi duhovni učitelji otkrivaju zašto je kleveta bolna, ali i kako strpljivo podnošenje nepravde donosi duhovnu snagu i veliku nagradu.