Aktuelno iz SPC 22.02.2025 | 21:36

GRAĐANI CRNE GORE VIŠE VERUJU SRPSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI NEGO DRŽAVI: Rezultati novih istraživanja pokazali su da je vera jača od politike

Izvor: aloonline.me
Autor: Saša Tošić
GRAĐANI CRNE GORE VIŠE VERUJU SRPSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI NEGO DRŽAVI: Rezultati novih istraživanja pokazali su da je vera jača od politike
Foto: SPC Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i episkop budimljansko-nikšićki Metodije

Istraživanje agencije Ipsos pokazuje da Crkva uživa najveće poverenje među građanima Crne Gore, dok su državne institucije na znatno nižem nivou poverenja.

Najnovije istraživanje agencije Ipsos, sprovedeno od 1. do 11. februara 2025. godine na uzorku od 1.010 punoletnih građana Crne Gore, pokazalo je da građani najviše poverenja imaju u Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC), prenosi portal aloonline.me.

Ovi rezultati potvrđuju dugogodišnji kontinuitet visokog poverenja u SPC, koja zauzima centralno mesto u verskom i društvenom životu pravoslavnog stanovništva Crne Gore. Iza Crkve, po poverenju građana, slede Vojska Crne Gore, predsednik Vlade, policija i predsednik države. Nasuprot tome, institucije sa najnižim nivoom poverenja su Skupština Crne Gore, sudstvo i političke stranke.

Poverenje u SPC proističe iz njenog viševekovnog prisustva i uticaja na kulturni i duhovni identitet Crne Gore. Pravoslavna crkva u ovoj zemlji ima duboko ukorenjenu istoriju, od vremena Mitropolije cetinjske, koja je u prošlosti imala i političku ulogu, do savremenog perioda, kada Crkva ostaje važan faktor društvene stabilnosti i moralnog autoriteta.

Rezultati istraživanja dolaze u trenutku kada se u regionu odvijaju značajne društveno-političke promene, a poverenje građana u pojedine državne institucije opada. U takvom kontekstu SPC se doživljava kao oslonac, posebno među pravoslavnim vernicima, koji je vide kao čuvara tradicije, vere i nacionalnog identiteta.

S druge strane, nizak nivo poverenja u institucije poput Skupštine i sudstva ukazuje na izraženu potrebu za reformama i povećanjem transparentnosti u njihovom radu. To otvara pitanje kako državne strukture mogu povratiti poverenje građana i koje korake je potrebno preduzeti u tom pravcu.

Najnoviji podaci Ipsosa stoga reflektuju širu sliku društvenih odnosa u Crnoj Gori, u kojoj Srpska pravoslavna crkva ostaje najpouzdanija institucija među građanima.