Za saborno krštenje prijaviti se mogu svi zainteresovani pozivom ili porukom na broj telefona.
Svešteno bratstvo Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici organizuje tradicionalno saborno krštenje na Veliku Subotu prilikom kojeg svake godine Svetu Tajnu Krštenja primi više desetina ljudi.
Za saborno krštenje prijaviti se mogu svi zainteresovani pozivom ili porukom na broj telefona: +38267/230-930.
Tradicionalno saborno krštenje održaće se u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici na Veliku Subotu 19. aprila 2025. godine.
Reč o Svetoj Tajni Krštenja iz besede blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija izgovorene 10. jula 2011. godine u Manastiru Ostrogu:
- Kada krštavamo stvorenje Božije i kad ono postaje čedo Božije, onda pevamo i onu divnu pesmu: ,,Vi koji ste se u Hrista krstili, u Hrista ste se obukli“. Divna pesma koja nam otkriva smisao i dublje značenje same tajne Krštenja. Čovek, kao i svako stvorenje zemaljsko, kao i svaki cvet, kao svaka biljka, kao sve ono što nastaje i rađa na zemlji, ono se rađa i nastaje od nečega skoro nevidljivog., od malog semena, male semenke. Iz malog semena raste veliko drvo, iz malog sjemena u utrobi materinoj oblikuje se ljudsko telo, ljudski život. I nema ničega čudesnijeg od te tajne koja se događa u utrobi majke, oblikovane od maloga semena, oblikovanoga ljudskoga bića, sa svim onim darovima i sa svim onim krasotama kojima Bog ukrašava to dete.
Tanjug/AP Darko Vojinovic
Mitropolit Amfilohije
Rekao je da upravo zato Bog, koji nije čoveka stvorio na prolaznost, da nestane, ni ovaj svet nije stvorio da bude podložan smrti i ništavilu, on daruje upravo ovom životu prolaznom, ugrađuje u njega taj neprolazni i večni život. Naveo je da je Jovan Krstitelj, kada su ga pitali ko je on, kazao da dolazi posle njega onaj koji je veći od njega.
- "Ja vas krštavam vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem". Krštenje upravo i jeste krštenje Svetim Duhom i vodom. Voda, koja predstavlja ono što jesmo i čime živimo, a Duh Sveti je Onaj koji osveštava tu vodu, naše biće, daruje čoveku život večni, život neprolazni. Duh koji imamo, i dušu, sam po sebi nije besmrtan, ali kada se u njega useli Duh Božiji, kada se zapečati Duhom Božijim, onda i ovaj naš duh, i naše telo i naš prolazni život postaju večni i neprolazni. Otuda i oblačenje u Hrista i oblačenje u ono što je večno i ono što je neprolazno, što je neuništivo. Oblačenje u silu samoga Boga, Hrista Gospoda, na način na koji se on rodio i kako se on oblikovao Duhom Svetim, tako i svako ljudsko biće je prizvano kroz tajnu Krštenja da se oblikuje Duhom Svetim, da se obuče u Hrista Boga i Spasitelja i da primi na sebe pečat dara Duha Svetoga.
I kada sveštenik, episkop, uzme sveto miro, sastavljeno od brojnih mirisa koji su simbol darova Duha Svetoga, onda On zapečaćuje posle pogruženja i poslije krštenja, zapečaćuje novokrštenoga pečatom dara Duha Svetoga. Zapečaćuje i njegovo čelo, što znači njegov um, i njegove oči, i njegov nos, i njegova usta i njegove uši. I njegova leđa, i njegove grudi, i njegoge ruke i njegove noge. Svi organi, spoljašnji i unutarnji, primaju na sebe taj pečat dara Duha Svetoga, Duha životvornoga. I zaista se onda čovjek oblači u Hrista i čovek postaje besmrtno, večno i neprolazno biće, to je smisao svetoga Krštenja, kao novoga rođenja.
- Sve što se od tela rodi telo je i prolazno je, samo ono što se Duhom Božijim rodi, ono je duh, i ono je večno i ono je neprolazno. Tu svetinju, od Svetoga Duha, taj sveti pečat primili smo mi i primaju svi oni koji slede reč Hristovu i koji se krštavaju u ime Oca, i Sina i Duha Svetoga. I kroz to krštenje svi koji su kršteni postaju zajedničari božanskih tajni i božanskih istina večnoga života. Sjedinjuju se sa Bogom vezama nerazorivim, a onda se sjedinjuju i jedni sa drugima. Otuda je Crkva Božija nerazoriva i neuništiva. Mnogi su pokušavali i pokušavaju da je razore kroz vekove, a i danas pokušavaju da razore Crkvu Božiju. Međutim, Crkva Božija je sagrađena na krajeugaonom kamenu i njoj ni vrata paklena ne mogu odoleti, jer njena snaga nije u telu, nije u prolaznoj sili i vlasti, i mudrosti, ideologiji. Njena snaga i njena sila jeste upravo u Duhu Božijem, živom i živonosnom. Njena snaga je u Hristu Gospodu, u živome Bogu, na Bogu se ona gradi i Bogom ona živi, onim što je večno i što je neprolazno - rekao je tada mitropolit Amfilohije.
Eparhija Budimljansko-nikšićka uputila je javni apel Jakovu Milatoviću, pozivajući ga da proširi inicijativu za rehabilitaciju golootočkih zatvorenika i na nevino postradale žrtve komunističkog terora, čiji posmrtni ostaci i dalje počivaju u masovnim grobnicama, bez imena i obeležja.
Prisustvo prelata Džozefa Tobina na pravoslavnom bogosluženju, tokom kojeg ga je patrijarh Vartolomej oslovio titulom "visokopreosvećeni", izazvalo je oštre reakcije vernika širom sveta i otvorilo ozbiljna kanonska pitanja o granicama dijaloga s Vatikanom.
Mađarski premijer ističe da će budućnost dece u Evropi odrediti pitanje koje je staro 1.400 godina i pita zašto evropski narodi dopuštaju masovno doseljavanje iz islamskog sveta dok hrišćani ginu na ratištima Ukrajine.
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
Dok Mitropolija tvrdi da sabor na Tominu nedelju održava na svojoj zemlji u duhu tradicije, inspekcija Ministarstva kulture sumnja da je narušen zaštićeni arheološki lokalitet.
Arhiepiskop novogračaničko-čikaški i mitropolit srednjezapadnoamerički govori o tome zašto jubilej ove svetinje nadomak Čikaga nije samo sećanje na prošlost, već poziv da nastavimo delo Svetog Mardarija i sačuvamo duhovno sidrište srpskog naroda u tuđini.
Mitropoliti Atanasije i Metodije predvodili svečanost u selu Dapsići – vernici poručuju da su dobili svetionik vere i mesto gde se sve granice brišu ljubavlju.
U fruškogorskoj svetinji proslavljen je praznik Svetog Atanasija Atonskog i imendan igumana ove svete obitelji, dok je episkop Nektarije nadahnutom pričom ganuo sve sabrane.
Na prijemu u Patrijaršiji istaknuto je da Srbija predstavlja primer harmonije među verama, a razgovarano je o jačanju dijaloga, miru i zajedničkim vrednostima koje povezuju Istok i Balkan.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.
Dok hiljade mladih bezglavo jure za muzičkim senzacijama i spektaklima, iguman manastira Podmaine upozorava da iza tih globalnih manifestacija stoje otvorene demonske poruke.
Saznajte kako se priprema tradicionalna jagnjeća kapama sa spanaćem, koja budi nostalgiju za detinjstvom, bakinom kuhinjom i prazničnom tišinom pred ikonama.
"Ne sudite, da ne budete osuđeni" - čuvene Isusove reči iz besede na Gori. Nakon što kaže da ne treba osuđivati druge, Isus dodaje da im treba praštati greške.