Dok su u predvečerje Vaskrsa hramovi u otadžbini bili ispunjeni mirisom tamjana i cveća, i pod južnim nebom – u dalekoj Australiji – pravoslavni Srbi sabrali su se u molitvenom zajedništvu, čuvajući plamen vere i identiteta.
Na Lazarevu subotu, mitropolit australijsko-novozelandski Siluan služio je liturgiju u hramu Svetog arhiđakona Stefana u Kizbori, uz sasluženje sveštenika melburnskog namesništva. U molitvenoj tišini ovog svetog dana, kada se Crkva spominje vaskrsenja Lazara, sabrani narod je svojim prisustvom posvedočio veru u Hrista kao Životodavca i Pobeditelja smrti.
Samo dan kasnije, na praznik Cveti, u Sabornom hramu Svete Trojice u Bransviku – Melburn, radosna praznična atmosfera ispunila je bogoslužbeni prostor. Uz cveće i grančice masline, kao simbol dolaska Carstva Božijeg, verni narod dočekao je svog arhijereja. Mitropolit Siluan načalstvovao je Svetom Liturgijom i u propovedi nadahnuto poručio:
– Rečima: Osana – Gospode, spasi!, deca su pozdravljala Gospoda prilikom Njegovog ulaska u Jerusalim. I mi danas, kao jerusalimska deca, prizivamo Gospoda da uđe kroz kapije našeg srca kao Spasitelj, Izbavitelj i Vaskrsitelj – da oslobodi, preobrazi, prosveti i osveti prostore našeg unutrašnjeg čoveka.
Ove reči, izrečene u srcu dijaspore, oslikale su duhovnu čežnju mnogih da i daleko od domovine ostanu deo živog Tela Crkve, u kojem se duša napaja svetlošću Hristove pobede nad smrću.
U nastavku Liturgije, kao i za trpezom ljubavi, mitropolit Siluan posebno je istakao sveštenički put protojereja-stavrofora Petra Damnjanovića, koji je na Cveti svečano ispraćen u zasluženu mirovinu.
– Otac Petar bio je vredan pregalac na njivi Gospodnjoj. – Celog sebe predao je Crkvi i svojoj pastirskoj službi među svojim narodom, kako u Australiji i na Novom Zelandu, tako i u Srbiji, služeći u hramovima Svetog Dimitrija i Svetog Marka u Beogradu - kazao je vladika Siluan.
U atmosferi duhovne zahvalnosti i poštovanja, usledili su pozdravni govori starešine Sabornog hrama, sveštenika Bogdana Milića, kao i samog prote Petra, čije su reči bile prožete smirenjem, zahvalnošću i očinskom ljubavlju prema narodu kojem je decenijama služio.
Praznici u dijaspori nisu samo kalendarski trenuci u godini – oni su duhovne oaze, svetionici vere i identiteta, mostovi koji povezuju daleke kontinente sa svetom tradicijom pravoslavlja. I dok masline cvetaju u Melburnu, u njima kao da olistava i Jerusalim – večiti grad nade, kroz koji Hristos ulazi i u naša srca da ih pretvori u svoj dom.
Na sunčanoj Palma de Majorki, omiljenoj destinaciji mnogih Srba, okupljaju se i oni koji traže više od odmora - pravoslavni vernici sa svih strana sveta nalaze duhovni mir u parohiji Svetog arhangela Mihaila.
Uoči praznika Cveti, veruje se da devojke u narodnim nošnjama i venčićima na glavama donose sreću i zdravlje domaćinstvima, čuvajući simboliku plodnosti, prirode i duhovne obnove.
Sa zvončićima oko vrata i vrbovim grančicama u rukama, stotine dece i vernika prošle su u molitvenom hodu do hrama Svetog Save, gde je vladika Petar služio bdenije uoči praznika Cveti — ulaska Gospodnjeg u Jerusalim.
Liturgije u Dablinu, Darbiju i Korbiju sabrale su vernike svih generacija, a praznična radost u novoj britansko-irskoj eparhiji pretočila se u molitvu, dečji smeh i poruke nade pred Veliku nedelju stradanja i spasenja.