Manastir Tumane je već ispunjen brojnim vernicima koji su prisustvovali večernjem bogosluženju uz pomazivanje osvećenim uljem. Na dan proslave biće služena sveta liturgija, litija, čitan akatist i molitva za zdravlje.
Uoči proslave deset godina od obretenja moštiju Svetog Jakova, u hramu Manastira Tumane služeno je večernje bogosluženje uz tradicionalno mirosanje. Već tada, brojni vernici iz svih krajeva Srbije, regiona, pa čak i iz dijaspore, pohrlili su ka svetinji, želeći da uzmu učešća u ovom značajnom duhovnom događaju. Manastirska porta bila je ispunjena molitvom, dok su sveće tiho gorele u rukama okupljenih, donoseći mir i blagodat svima prisutnima.
Mirosanje u pravoslavlju zauzima posebno mesto u bogoslužbenom životu vernika. Iako mnogi ovaj čin povezuju isključivo sa krštenjem i svetim miropomazanjem, mirosanje ima širu primenu u pravoslavnoj tradiciji.
Foto: Religija
Mirosanje je pomazivanje vernika osvećenim uljem
Miropomazanje se vrši jednom, prilikom krštenja, dok je mirosanje čin pomazivanja osvećenim uljem koji se redovno obavlja tokom večernjih službi ili velikih postova. Ulje korišćeno za mirosanje simbolizuje Božje milosrđe i blagoslov, a veruje se da donosi isceljenje duše i tela. Za razliku od svetog miropomazanja, mirosanje se može ponavljati, omogućujući vernicima da redovno obnavljaju svoju duhovnu snagu kroz ovaj sveti čin.
Foto: Religija
Kivot sa moštima Svetog Jakova
Deset godina od otkrivanja moštiju Svetog Jakova biće obeleženo 20. oktobra, kada će Manastir Tumane biti domaćin velikog broja vernika. Iguman manastira, arhimandrit Dimitrije Plećević, istakao je da očekuje desetine hiljada ljudi iz svih delova sveta.
- Zaista je dirljivo videti ovakvo duhovno sabranje, gde je prisutna gužva, ali ne i nervoza. Svi su usaglašeni u jednom: da smo tu zbog Boga, zajednice sa njim i poštovanja svetitelja - rekao je iguman Dimitrije.
Foto: Religija
Hram Manastira Tumane uoči jubileja ispunjen je vernicima iz svih krajeva
Na dan proslave, arhijerejska liturgija počeće u 8.30 časova, nakon čega će mošti Svetog Jakova biti pronete kroz manastirsku portu u litiji. Vernici će imati priliku da se poklone moštima, dotaknu Svetitelja i prime njegov blagoslov. Nakon liturgije, u 11 časova biće čitan akatist Svetom Jakovu, a potom će se služiti molitva za zdravlje svih prisutnih, pružajući vernicima priliku da sa verom i nadom traže isceljenje i duhovno okrepljenje od svetitelja.
Suočena s teškim komplikacijama tokom porođaja, mlada majka iz Sokobanje molila se tumanskim svetiteljima, a njen sin je čudesno preživeo. U znak blagodarnosti, novorođenom dečaku dala je ime Jakov.
Monah manastira Tumane deli ključne pouke o pravilnoj molitvi, darovanju i korišćenju svetih predmeta, kako biste svoja hodočašća učinili blagoslovenim.
Mesto tihog povlačenja u srce molitve, zadužbina Svete Sare čuva sećanje na tri plemenite sestre. Svetinja vekovima privlači verne svojom tajanstvenom i svetlosnom snagom svetih moštiju.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Manastir Tumane postao je duhovno središte koje svake godine, u nedelju nakon Spasovdana, okuplja narod iz Srbije i rasejanja. Uoči presvlačenja moštiju čudotvorca i osvećenja novog konaka, ovo sveto mesto pretvorilo se u svetionik nade, utehe i vere.
Ovaj duhovni običaj ustanovili su ruski monasi u manastiru Tumane još pre Drugog svetskog rata, a obnovljen je 2017. godine dolaskom novog bratstva. Od tada, nedelja po Spasovdanu tradicionalno okuplja mnoštvo vernika.
Hiljade vernika sabralo se u manastiru Tumane, moleći se za isceljenje i blagoslov, dok su snažne reči arhimandrita Dimitrija odjeknule među okupljenima.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.