Printscreen/Facebook/Kosovo i MetohijaRadovi u toku
Radovi na izgradnji konaka su u toku, a iguman ove svetinje je zahvalio svima, koji su svojim darovima doprinosima omogućili da se oni neprekidno odvijaju.
Izgradnja konaka za sve vernike, koji se okupljaju u manastiru Svetog Nikolaja Žičkog u Crkvencu uveliko traje. Otac Ignjatije se zahvalio svima, koji su svojim doprinosima omogućili da se radovi odviju, uprkos hladnom vremenu i poručio da će krajnji rezultat biti umnožavanje crkvene porodice u slavu Božiju.
- Pozdravljam svu braću i sestre na Kosovu i Metohiji i zahvaljujem se Bogu i svima koji su pomogli i pomažu da se ova svetinja izgradi. U toku su radovi, a potrebno je još ogromne milosti Božije i pripomoći ljudi dobre volje, da bi se stvorili uslovi za prijem više gostiju i monaštva. Kako bi se sve ovo umnožilo u slavu Božiju, rekao je otac Ignjatije.
Printscreen/Facebook/Kosovo i Metohija
Otac Ignjatije zahvalan na svakom vidu pomoći
Otac Ignjatije uvek zahvaljuje neizmerno svima koji pomažu - što molitvom da se radovi nastave, što dolaskom na svetu liturgiju, što novčano.
Kako kažu u manastiru Svetog Nikolaja Žičkog u Crkvencu, za sada je skupljen novac za trpezariju sa pločom. Preostali radovi usmereni su na sprat sa kelijama i krov. Za njih je skupljena šestina potrebnih sredstava.
Navode da su ulaganja velika, "ali je još veće ono što se gradi u slavu Božiju". Sveštenstvo i vernici izgradnju očekuju pre kraja godine, kako bi najhladnije dane zime dočekali u novoj trpezariji.
Printscreen/Facebook/Kosovo i Metohija
Radovi u toku
Uz zahvalnost iz svetinje još jednom mole sve da u skladu sa svojim mogućnostima pomognu u izgradnji konaka pri manastiru.
- Ako neko hoće još da pomogne, bili bismo zahvalni, a svojoj duši bi veliko dobro učinili, zaključio je otac Ignjatije.
Prva liturgija u svetinji održana je 1. januara 2023. godine. Liturgiju je služio jerej Ivica Tasić, a prisustvovalo joj je oko 40 vernika. Detalje vezane za radove i obraćanje oca Ignjatija pogledajte u snimku ispod teksta.
Upokojeni arhimandrit Joil Bulatović za života je izgovorio mnogo pouka koje se vremenom sve više citiraju, a kroz svaku je isticao koliko je pravoslavna vera čista i koliko verujući trebaju da budu srećni.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, Miloš Terzić, naglasio je da Pećka patrijaršija predstavlja centar srpske duhovnosti već skoro 800 godina, uz obećanje da će se nastaviti borba za očuvanje srpskih vrednosti na tom prostoru.
Porta manastira je jedinstvena po tematskom parku koji prikazuje ključne scene iz Biblije, a brojni vernici ovde dolaze i zbog vredne relikvije - pokrova Svete Petke, koji je poklon iz Rumunije.
Proroštvo Svetog Save Storozhevskog povezalo je cara Francuske i pravoslavnu monahinju iz manastira kraj Pariza, a ova neverovatna priča o ljubavi, veri i zaboravljenoj plemenitosti nadilazi vekove.
Riznica Eparhijskog kulturnog centra čuva svetinje koje odišu smirenjem i svedoče o istini pravoslavlja, a mitropolit Fotije poručuje da one u sebi nose vekove stradanja i nade srpskog naroda.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
U Drenskom Rebru, na mestu od istorijskog značaja, obavljen je sveti čin monašenja sestara Stefanide i Lidije. Njihov postrig ne označava samo početak monaškog puta, već i postavljanje temelja prvog pravoslavnog manastira u Sloveniji, donoseći novu nadu pravoslavnim vernicima u ovoj zemlji.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi - kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.