Dok su jezici plamena gutali potkrovlje Parohijskog doma u Rumi, gde su stanovali sveštenici Hrama Silaska Svetog Duha na apostole, dogodilo se nešto što je nadahnulo verne i potvrdilo duboko ukorenjenu veru u moć Presvete Bogorodice. U trenutku kada su se zidovi crneli od posledica plamena, vatrogasci su, iz prostora koji je već postao ugljenisana ruševina, izvukli gotovo netaknutu ikonu Presvete Bogorodice .
Printrscreen/Instagram/hram_svetog_duha_ruma, Printscreen/YouTube/Branimo Svetinje
Potkrovlje Parohijskog doma u Rumi
Jedan od vatrogasaca, vođen osećajem svetosti i poštovanja prema ikoni, predao je ikonu svešteniku, koji je stajao sa strane dok je plamen još uvek buktio. Iako je vatra uništavala sve što je dotakla, ikona je ostala skoro netaknuta, kao simbol nade usred tragedije.
Za gašenje požara na teren je izašlo sedam vatrogasnih vozila, dok je saobraćaj u okolini hrama bio obustavljen. Vatrogasci su se borili sa vatrenom stihijom, a u isto vreme, porodice oca Dušana i oca Branislava morale su napustiti svoje domove sa samo onim što su uspeli da ponesu.
Printrscreen/Instagram/hram_svetog_duha_ruma, Printscreen/YouTube/Branimo Svetinje
Ikona Presvete Bogorodice gotovo neoštećena ineta iz požara u Rumi
Uprava Hrama Silaska Svetog Duha na apostole oglasila se tim povodom, pozivajući vernike na pomoć i molitvu:
- Draga braćo i sestre, verujemo da ste čuli za današnju nevolju koja je zadesila porodice naših sveštenika, oca Dušana i oca Branislava i naš hram. Požar koji se dogodio u parohijskom domu našeg hrama primorao je porodice naših sveštenika da napuste dom samo sa imovinom koju su na sebi izneli.
Printrscreen/Instagram/hram_svetog_duha_ruma, Printscreen/YouTube/Branimo Svetinje
Ikona Presvete Bogorodice gotovo neoštećena ineta iz požara u Rumi
Otac Dušan sa suprugom i dvoje dece, otac Branislav sa suprugom i troje dece potrebuju našu pomoć, a i mi ćemo ukazujući pomoć bližnjima pomoći i sebi. Pozdravljajući vas, molimo vas i za molitve za naše bližnje - poručili su iz Uprava Hrama Silaska Svetog Duha na apostole u Rumi.
Ovaj čudesni trenutak, u kojem je svetinja izvučena iz pepela, ostaće u sećanju mnogih vernika, kao simbol molitvi usmerenih ka zaštiti i milosti Presvete Bogorodice. Vredno je napomenuti da se ovih dana navršila godina od ovog čudnovatog događaja, a zahvaljujući molitvama i milosrđu vernih, materijalne posledice požara su, koliko-toliko, sanirane.
Printrscreen/Instagram/hram_svetog_duha_ruma, Printscreen/YouTube/Branimo Svetinje
Ikona Presvete Bogorodice gotovo neoštećena ineta iz požara u Rumi
Čudo ove ikone, koja je sačuvana usred vatrene stihije, podseća nas da, čak i u najtežim trenucima, vera može pružiti utehu i snagu. Jer dok je vatra uništila dom, nije uspela da ugasi svetlost vere koja obasjava srca vernika, onih koji su u molitvi pronašli utočište od svih nevolja ovoga sveta.
VIDEO
VIDEO
U sećanjima igumenije manastira Ćelije, susret sa budućim svetiteljem u detinjstvu odjeknuo je kao tih proročki glas. Njeno monaštvo i duhovno vođstvo u manastiru Ćelija, danas su blagoslov za mnoge vernike koji traže utehu i mir.
Na vrhu napuštenog grčkog sela Ropoto, jedini hram na svetu bez ikona i fresaka prkosi sili gravitacije, privlačeći posetioce koji ostaju zadivljeni njegovom neuništivom postojanošću.
Ikonopisanje je više od umetnosti - to je duhovni čin kroz koji se projavljuje božanska prisutnost. Episkop novobrdski za Religiju pripoveda o svom iskustvu u ikonopisanju i dubokoj vezi između vere i umetnosti.
Svedočanstvo o neobičnom događaju iz Banja Luke širi se društvenim mrežama. U domu ove porodice molitve su iznedrile čudo, dok ikona Bogorodice Trojručice i dalje mirotoči.
Molitveni skup u manastiru okuplja hiljade vernika koji traže utehu i isceljenje. Tradicija čudotvornih događaja u ovom svetom mestu traje već više od jednog veka.
Nekoliko dana pre povlačenja iz javnog života u manastir, Elena Mazlu je sa svojim pratiocima na društvenoj mreži TikTok podelila svoju zadivljenost i poštovanje prema ikoni koja je na čudesan način neoštećena izneta iz velikog požara.
Ovo sveto znamenje, stvoreno bez ljudske ruke, ne samo da je iscelilo obolelog kneza, već je svojom silom spaslo čitav grad od uništenja, ostavivši neizbrisiv trag u srcima vernika kroz vekove.
Po svedočenjima brojnih žena, osveštana traka donosi utehu i nadu parovima koji se bore da dobiju potomstvo. Kroz vekove, ovaj drevni običaj pokazuje snagu vere i božanskog blagoslova.
Delove su precizno iseckali kako ne bi uništili umetnost, a u Izrael će biti vraćan nakon izložbe i trajno izložen na mestu gde je pronađen, dok će zatvorenici iz Megida biće premešteni u drugi zatvor nakon povratka mozaika.
Iguman manastira Podmaine upozorio je na rizik od kocke, koja stvara zavisnost i vodi ka stalnom stvaranju dugova, uz ozbiljan uticaj na sve sfere života, uključujući brakove i imovinu.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.