SUTRA POČINJE BOŽIĆNI POST: Otac Gojko govori o tome šta čeka one koji ga izbegnu
Tolika je naša vezanost za hranu, odmor, relaksaciju, da mi pravimo idole od toga... Iz toga proizilazi i bludni život, kaže otac Gojko.
Sveštenik Miroslav Vasić objasnio je pravoslavnu praksu Božićnog posta. On ističe važnost njegove duhovne dimenzije, koja je jednako bitna kao i telesna.
Pravoslavni vernici danas su započeli Božićni post, a sveštenik Miroslav Vasić je objasnio kako se pravilno vrši ovaj post.
U našem pravoslavnom svetu postoje četiri višednevna posta, što znači da se više dana u kontinuitetu posti, a imamo i takozvane jednodnevne postove, to jest, sredu i petak u toku cele jedne godine.
- Suština posta jeste obnavljanje čovekovog bića, čovekove ličnosti u zajednici sa Hristom Bogom – rekao je Vasić.
Objasnio je u kakvoj su vezi telesna dimenzija posta, u vidu suzdržavanja od namirnica životinjskog porekla, i duhovna dimenzija.
- Kada govorimo o postu, čućemo najčešće kako neko posti strože ili manje strogo. Ali uglavnom se ti odgovori svode na telesni post. Na primer koju hranu upotrebljavamo, kako ćemo postiti sredom ili petkom, da li smo postili sedam dana ili više dana itd. Međutim, zaboravljamo da post ima i drugu svoju dimenziju.
- To je duhovna kategorija, duhovna strana posta, gde sam čovek pokušava na neki način da sve svoje greške, sve svoje loše navike ispravi. I tu, naravno, ako pogledamo u okviru prvog odgovora što smo upravo rekli, ako pogledamo da čovek obnavljajući sebe u zajednici sa Bogom, traži iskonsku istinu, iskonsku pravdu, iskonsku ljubav u sebi, videćemo da je neophodno da imamo ljubav prema bližnjemu. Da opraštamo, da činimo sva ona dobra dela koja zaista krase nas hrišćane i naš hrišćanski život – rekao je sveštenik.
Imao je i savet za one koji iz zdravstvenih razloga nisu u mogućnosti da se pridržavaju posta tokom svih dana.
- Post nije mehanizam, pa da mi odredimo da moramo baš na takav i takav način postiti kako fizički, tako i duhovno. Naše snage su različite. Svako od nas ima drugačiju snagu i u telesnom smislu posta i u duhovnom. Stoga crkva nikada nije odbacivala nikoga ko ne može da posti u ovom telesnom smislu. Stoga bolesni, trudnice i svi oni koji nisu u stanju da poste, naravno da se oslobađaju posta. Ali to ih ne udaljava od one druge strane posta, gde čineći dobra dela, u ljubavi prema bližnjemu i prema Hristu za dobijeno carstvo Božije - zaključuje sveštenik Miroslav Vasić.
Tolika je naša vezanost za hranu, odmor, relaksaciju, da mi pravimo idole od toga... Iz toga proizilazi i bludni život, kaže otac Gojko.
Post nije samo uzdržavanje od hrane već i put ka duhovnoj čistoti i spasenju. U svojoj poslanici iz 1930. godine, Sveti Vladika Nikolaj Velimirović obratio se vernicima, razjašnjavajući pravila i smisao posta, ali i upozoravajući na opasnosti gordosti i formalizma.
Počeo je Božićni post koji traje 40 dana, a na pitanje mnogih vernika da li uzdržanje mogu da nastave ukoliko se omrse, odgovor je dao Vladimir Pekić, sveštenik crkve Svetog Marka.
Sveštenik StevanJovanović je rekao da je post, pre svega, vežbanje u uzdržanju navodeći da su danas ta vežba i askeza potrebnije više nego ikada.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Obnovljena, svojevrsni je kulturni centar Prizrena koji u rekonstruisanom i adaptiranom atrijumu okuplja malobrojne Srbe iz Prizrena i mnoge raseljene Prizrence na dan slave grada, kao i mnoge hodočasnike carskog Prizrena.
Sveštenik Vladislav Vučanović iz Prijedora najluđu noć naziva idolopokloničkim praznikom, u suprotnosti s hrišćanskim vrednostima. Njegov apel, potkrepljen duhovnim objašnjenjem i strogim pravilima posta, pokrenuo je raspravu o značenju ovog praznika.
Kako pravilno doživeti Božićni post i kroz molitve, pokajanje i dobra dela doći do unutrašnjeg mira – paroh mladenovački, otac Marko nudi duhovnu podršku vernicima pred predstojeći praznik.
U svetu prepunom konflikata i bola, beseda vladike Nikolaja Velimirovića donosi nam lekciju o istinskoj snazi – kako ne uzvratiti istom merom, već prepustiti pravdu Bogu i sačuvati mir u duši.
Postoji razlog zašto ova molitva odzvanja vekovima u srcima vernika i zašto je nazvana „molitvom nad molitvama” – otkrivamo njeno pravo značenje, skrivene dubine i zašto bez nje nijedan dan nije potpun.
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Molitva je i način da se nosimo sa teškoćama, pronađemo mir i duhovno sazrevamo.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.