NAJVAŽNIJA SRPSKA KNJIGA PUTOVALA IZ DRŽAVE U DRŽAVU: Prešla je 15.000 kilometara, hteli da je prisvoje, a danas se nalazi u Beogradu
Nijedna kniga u istoriji srpskog naroda nije doživela takav put i takvu sudbinu kao Miroslavljevo Jevanđelje.
Aja Sofija je jedan od retkih spomenika kulture koji podjednako odražava uticaj istoka i zapada, te tako na njenim zidinama možete primetiti munare i natpise islama, kao i raskošne hrišćanske mozaike.
Ukoliko ove godine planirate putovanje u Istanbul ili jednostavno želite da provedete leto u Turskoj sigurno vas interesuju koje zanimljivosti krije ova prelepa i intrigantna građevina - simbol Istanbula.
Aja Sofija, nazivana još i Sveta Sofija (latinski) i Crkva Božanske Premudrosti, jedan je od najmonumentalnijih verskih spomenika, ne samo Istanbula, već i celog sveta. Ova crkva od čije lepote i veličine zastaje dah građena je u vizantijskom stilu u 6. veku nove ere (532 - 537 godine), pod budnim okom vizantijskog cara Justinijana I.
Od prvobitne namene, hrišćanske crkve, kroz vekove Aja Sofija je menjala svoju svrhu - pretvorena je u džamiju, muzej, a zatim je ponovo postala džamija.
Aja Sofija je jedan od retkih spomenika kulture koji podjednako odražava uticaj istoka i zapada, te tako na njenim zidinama možete primetiti munare i natpise islama, kao i raskošne hrišćanske mozaike. Dodata je na Uneskovu listu spomenika svetske baštine 1985. godine.
Istanbul je nemi svedok vekova burne prošlosti u kojoj su se smenjivale vladavine vizantijskih i osmanlijskih moćnika. Svako od njih ostavio je neizbrisiv trag u istoriji, što možemo videti i po Aja Sofiji, jednoj od čudesnih atrakcija koje morate videti u Istanbulu.
Konstantinopolj je odolevao vekovima svima koji su želeli da ga sruše, prisvoje, potlače i opljačkaju. Nažalost, vekovi osvajačkih napada iscrpeli su i najmoćniji grad, koji je pao 1453. godine.
Poklekao je pred mačevima Otomanskog carstva, koje je predvodio prvo sultan Murat II, a potom i njegov naslednik Mehmed II.
Konstantinopolj je preimenovan u Istanbul, Aja Sofija je opljačkana, a brojna blaga su netragom nestala iz ove prelepe crkve i u nju nikada nisu vraćena.
Građevina stara 900 godina je restaurirana pod Mehmedom II Osvajačem i pretvorena u džamiju.
Aja Sofija je prvobitno bila izgrađena u Konstantinopolju 360. godine, od strane rimskog cara Konstancija II (Konstantinovog sina, osnivača Konstantinopolja). Crkva je bila izgrađena od drveta i nije bila ni približno velika kao danas. Međutim, njen životni vek nije bio dug - spaljena je tokom serije nereda 404. godine.
Samo devet godina kasnije, 415. godine, car Teodosije II je naredio da se crkva obnovi na istim temeljima, ali je pobuna Nike 532. godine izazvala masovnu smrt i razaranja u gradu, a crkva je zbrisana po drugi put.
Na istim temeljima treći put je podignuta Aja Sofija kakvu poznajemo - prelepa, grandiozna, monumentalna i zapanjujuća - i odolela je do današnjice.
Aja Sofija je kroz istoriju menjala nekoliko puta svoje ime, zavisno od dominantnih imperatora tog vremena - prvobitno je nazvana Velika crkva (Megale Ekklesia na grčkom ili Magna Ecclesia na latinskom) zbog svoje impozantne veličine.
Druga inkarnacija crkve postala je poznata pod imenom koje znamo i danas - Aja Sofija oko 430. godine. Značenje ovog imena na grčkom „Sveta mudrost“, ostalo je nakon što je crkva obnovljena vek kasnije.
Nakon osvajanja od strane Osmanlija zvala se Ajasofja, a danas je njen originalni naziv Ayasofya Müzesi.
Stub suza ili stub želja, jedan je od simbola Aja Sofije za koji se veruje da ima isceljujuće moći. Ovaj stub “koji plače” nalazi se u severozapadnom delu crkve i jedan je od 107 stubova, koliko crkva ukupno broji.
Stub je delimično optočen bronzom, a napravljen je od mermera, koji ima rupu u sredini i koji je stalno vlažan, te otuda i njegov naziv.
Smatra se da će svakom posetiocu, koji prst stavi na mermernu rupicu i zaokrene ga za 360 stepeni, želje biti ispunjene.
Predanje kaže da je svetac iscelitelj, Sveti Grigorije, svoje čudesne isceliteljske moći preneo na ovaj stub, te je to razlog što kolone od hiljada posetilaca čekaju da ga dodirnu, u nadi da će doživeti božansko isceljenje.
Pred veličinom Aja Sofije mnogi ostaju zatečeni, jer ništa ne može da vas pripremi na velelepnost ove građevine, čak ni kada znate njene impresivne dimenzije.
Visoka je 55 metara, dugačka 82, a široka 73 metra! Međutim, to nije sve - Aja Sofija je građena od dragocenih arhitektonskih materijala!
Za utvrđivanje (i ulepšavanje) unutrašnjosti crkve korišćeni su stubovi iz davno napuštenog i porušenog Artemidinog hrama u Efesu. Ovaj hram, poznat i kao Dijanin hram, je važio za jedno od sedam čuda drevnog sveta!
Dodatni građevinski materijali su takođe došli sa antičkih lokaliteta u Balbeku i Pergamomu. Za gradnju Aja Sofije korišćeni su i drugi dragoceni materijali. Oni su donošeni sa raznih strana Vizantijskog carstva, kao što je zeleni mermer iz Tesalije i žuti kamen iz Sirije.
Vizantija je objedinila grčku, rimsku i istočnjačke tradicije i njihova učenja, a kulturološki je bila na zavidnom stepenu razvoja. U Vizantiji se naročita pažnja poklanjala umetnosti, arhitekturi, učenju i znanju, teologiji i književnosti.
Vizantijski vladar Justinijan koji je inicirao gradnju Aja Sofije dizajn je osmislio kao slavljenje vizanstijske umetnosti i arhitekture.
Crkva je uključivala masivnu kupolu na vrhu pravougaonog hrama. Samu unutrašnjost je krasilo obilje mozaika koji su pokrivali skoro svaku površinu, kamene umetke, stubove od mermera, bronzana i mermerna vrata. Veliki zlatni krst je stajao na vrhu kupole i mogao se videti iz svakog dela Konstantinopolja.
Pod cele crkve je bio popločan mermerom, a najzanimljivi deo se nazivao Omfalion, i nalazi se tačno ispod kupole. Unutar Omafaliona nalazi se 30 krugova različitih veličina, a ovo mesto je bilo izuzetno bitno, jer su baš unutar ovog kruga bili krunisani Vizantijski kraljevi.
Ako vas zapanjuje današnja lepota i grandioznost Aja Sofije, biće vam žao da saznate da su brojne njene ikone uništene tokom perioda ikonoborstva.
Period ikonoborstva dešavao se u dva navrata, kada su verske slike bezumno paljene, uništavane, odnošene, prekrivane drugim građevinskim materijalima. Trajao je od 726 do 787. godine u prvom naletu, a u drugom od 815 do 843. godine.
Pokret je bio podržan od strane najviših državnih instanci, a krst je bio jedino prihvatljivo hrišćansko obeležje. Mnoge ikone, freske i mozaici Aja Sofije su izgubljeni.
Bilo bi za očekivati da će sultan poželeti da zbriše sve hrišćanske tragove u najvećoj džamiji, zar ne? Ipak, istorija nam govori suprotno, svedočeći o moralnoj i duhovnoj veličini sultana Mehmeda II.
Umesto da uništi brojne freske i mozaike na zidovima Aja Sofije, Mehmed II je naredio da se prekriju gipsom, a da se preko njih stavi islamski dizajn i kaligrafija.
Zahvaljujući sultanu Mehmedu, hrišćanske relikvije su kasnije otkrivene u odličnom stanju, a zatim su i restaurirane od strane švajcarskih i italijanskih arhitekata.
Prvobitno sagrađena kao hrišćanska pravoslavna crkva, koja je služila toj nameni vekovima, Aja Sofija je prilikom Osmanske prevlasti i osvajanja Konstantinopolja 1453. godine pretvorena u džamiju.
Nekadašnji vojni oficir, Mustafa Kemal Ataturk, osnivač je moderne turske države i njen prvi predsednik (1923 - 1938). Pod vladavinom Ataturka, 1934. godine, nakon zabrane mnogih islamskih običaja i zapadnjačenja zemlje, Aja Sofija je sekularizovana i pretvorena u jedan od najvećih muzeja svih vremena.
Početkom jula 2020. po odluci predsednika Turske - Erdogana, Aja Sofija je ponovo pretvorena u džamiju i prvi put posle 86 godina, na ovom mestu su se služile islamske molitve.
Nijedna kniga u istoriji srpskog naroda nije doživela takav put i takvu sudbinu kao Miroslavljevo Jevanđelje. Ovaj ramazan provodi u dobrom zdravlju i miru, a kako kaže, komšiluk je uvek lepo pazi. U isto vreme, procenat onih koji su se izjasnili da ne pripadaju nijednoj religiji porastao je na 37,2%, što objašnjava pad broja vernika koji posećuju crkve. Ovaj čin, koji je brzo postao viralan na društvenim mrežama, mnogima je bio podsetnik na zajedništvo i solidarnost koje su nekada bile karakteristične za ovo podneblje. Eksperti nisu naveli datum završetka obnove kupole džamije, imajući u vidu potencijalne probleme zbog vremenskih prilika i nepredviđene dodatne radove. U srcu Istanbula, u jednoj od najznačajnijih verskih proslava u poslednjim decenijama, sirijska pravoslavna zajednica obeležila je Božić u crkvi koja je simbol verske slobode i pomirenja prošlosti i sadašnjosti Turske. Jedna od najvećih svetinja pravoslavlja i čuveni spomenik ljudske civilizacije nalazi se usred kompleksne restauracije, koja je postala neizbežna nakon što su se delovi njene poznate kupole počeli urušavati. Stub za plakanje, koji je od mermera ima rupu u svojoj sredini i veruje se da se na tom mestu 1200. godine pojavio sveti Georgije čudotvorac, a vlaga koja se pojavila da ima lekovita svojstva. Aja Sofija je čudo arhitekture koje u svojoj unutrašnjosti i trideset miliona zlatnih pločica u širokoj, glatkoj kupoli, i time predstavlja hrabar inženjerski podvig za vreme kada je građena. U dramatičnom otvorenom pismu, svetogorski monasi upozoravaju da se pod maskom svetovne uprave pokušava razoriti ono što vekovima čuva Presveta Bogorodica — duhovnu autonomiju ove monaške republike. Kaže da je na nama samo da priložimo malo sopstvenog truda, iskrenu nameru i otvoreno srce. Igumanija manastira Svetog Đorđa u Brnjaku se osvrnula na skorašnji susret sa svojom prijateljicom, neuropsihijatrom, ali i zanimljivu konstataciju, koju joj je tada predočila doktorka. Ostalo je zapisano da se to desilo na brdu Vračar, a sa širenjem Beograda ,,Vračar” se pomerao sve dalje i dalje. Uoči dana kada se Srpska pravoslavna crkva molitveno seća spaljivanja moštiju Svetog Save, profesori i učenici najstarije beogradske bogoslovije priredili su dirljivo veče ispunjeno filmom, molitvom i retkim fotografijama koje svedoče o neugasivoj veri kroz vekove. Igumanija manastira Svetog Đorđa u Brnjaku se osvrnula na skorašnji susret sa svojom prijateljicom, neuropsihijatrom, ali i zanimljivu konstataciju, koju joj je tada predočila doktorka. Portal Religija.rs imao je privilegiju da među prvima, još pre zvaničnog otvaranja zakazanog za 1. jun ove godine, poseti novi konak manastira Tumane. Dok se ceo Vatikan utapa u tišini molitve, Lav XIV – nekadašnji misionar iz Perua – započinje pontifikat porukom jedinstva, skromnosti i nade za više od milijardu vernika širom sveta. Kaže da je na nama samo da priložimo malo sopstvenog truda, iskrenu nameru i otvoreno srce. Igumanija manastira Svetog Đorđa u Brnjaku se osvrnula na skorašnji susret sa svojom prijateljicom, neuropsihijatrom, ali i zanimljivu konstataciju, koju joj je tada predočila doktorka. Ovaj domaći kolač od jagoda ne pripada eri brzih recepata – priprema se s pažnjom i ljubavlju, baš kao što su to radile naše bake, a rezultat je desert koji osvaja već na prvi zalogaj.1. Crkva pretvorena u džamiju
2. Aja Sofija je dva puta bila uništavana
3. Svi nazivi Aja Sofije
4. Stub suza - Lekovite moći Aja Sofije
5. Aja Sofija je građena od dragocenih materijala
6. Aja Sofija je spomenik vizantijske umetnosti i arhitekture
7. Mnoge ikone Aja Sofije su uništene
8. Sultan je očuvao hrišćanske relikvije u Aja Sofiji
9. Džamija - muzej - džamija
NAJVAŽNIJA SRPSKA KNJIGA PUTOVALA IZ DRŽAVE U DRŽAVU: Prešla je 15.000 kilometara, hteli da je prisvoje, a danas se nalazi u Beogradu
OVA BAKA SVAKO JUTRO I VEČE IDE U DŽAMIJU, A RAZLOG JE PRELEP: Na pragu devete decenije posti ramazanski post i ima jednu poruku
CRKVE PRETVARAJU U DŽAMIJE, KLUBOVE, BAZENE I TRŽNE CENTRE: Hrišćani postali manjina, a islam raste u Velikoj Britaniji
JEDINI SRBIN U MUSLIMANSKOM SELU UMRO, A GEST KOMŠIJA PREPLAVIO MREŽE: Ljudi se organizovali, a zbog sahrane preminulog ova akcija odjeknula (VIDEO)
AJA SOFIJA VIŠE NEĆE BITI ISTA: Turska se sprema za istorijski poduhvat - veliki projekat na pomolu
ISTORIJSKI DAN ZA PRAVOSLAVCE U TURSKOJ: Prva božićna liturgija u prvoj crkvi izgrađenoj posle pada Osmanskog carstva
NOVA OPASNOST NADVILA SE NAD AJA SOFIJOM: Jedna od najvećih pravoslavnih svetinja ostaje bez svoje veličanstvene kupole
MOLITVA NA STUBU ŽELJA U AJA SOFIJI: Donosi isceljenje vernicima koji traže spas od mnogih teških bolesti
VELIKA POBUNA MONAHA NA SVETOJ GORI: Podvižnici iz kelija optužuju guvernera za progon i mešanje u duhovni poredak i poručuju: „BOJIMO SE SAMO BOGA“
MUDROST SVEŠTENIKA KOJA MENJA POGLED NA ŽIVOT: Ako mislite da vam je teško – pročitajte šta kaže otac Miloš i sve će vam biti jasnije
NEUROPSIHIJATAR PORUČIO IGUMANIJI VAŽNU STVAR: Ovo je prvi znak da čovek gubi mentalno zdravlje
SVETI SAVA JE ZAPRAVO SPALJEN NA DRUGOM MESTU? Predanje kaže da je ovo brdo na kom su Turci uništili mošti velikog svetitelja
ONI SU SVOJ ŽIVOT POSVETILI BOGU I SVOME NARODU: Dirljive slike, snažne poruke i sećanje koje ne bledi (VIDEO)
NEUROPSIHIJATAR PORUČIO IGUMANIJI VAŽNU STVAR: Ovo je prvi znak da čovek gubi mentalno zdravlje
VINSKI PODRUM, MODERNI APARTMANI, LIFT I SALA ZA KONFERENCIJU: Evo šta se sve nalazi u konaku manastira Tumane (FOTO/VIDEO)
KAKVU PORUKU JE NOVI PAPA POSLAO? U Vatikanu završena istorijska misa pape Lava XIV (VIDEO)
MUDROST SVEŠTENIKA KOJA MENJA POGLED NA ŽIVOT: Ako mislite da vam je teško – pročitajte šta kaže otac Miloš i sve će vam biti jasnije
NEUROPSIHIJATAR PORUČIO IGUMANIJI VAŽNU STVAR: Ovo je prvi znak da čovek gubi mentalno zdravlje
UKUS KOJI VRAĆA OSMEH NA LICE: Probajte rolat po receptu bake Stane i pravićete ga uvek dok traje sezona jagoda