Irini Murtzukou priznala je monstruozne zločine iz mladosti, a starci sa Svete gore upozoravaju – ovo prevazilazi ljudsko zlo i otkriva strašnu istinu o svetu bez Boga.
U jednom od najpotresnijih slučajeva porodične tragedije poslednjih decenija, 25-godišnja Irini Murtzukou priznala je ubistvo tri bebe, od kojih su dve bila njena rođena deca, kao i ubistvo svoje maloletne sestre, koje je počinila kada je imala samo 14 godina. Ova otkrića šokirala su i paralisala javnost Grčke, dok slučaj prerasta u nacionalnu tragediju čije posledice prevazilaze okvire krivičnog prava.
Priznanje o čedomorstvu je usledilo nakon opsežne istrage nadležnih organa i detaljne analize medicinskih nalaza bolnica u Atini, Patrasu i Amalijadi, u koju su bili uključeni pulmolozi, neurolozi i patolozi. Upravo ta sveobuhvatna analiza dovela je do izdavanja naloga za hapšenje, dok pravosudne vlasti sada rade na proširenju optužnice.
Reakcije sa Svete gore: "Samo đavo vodi tamo gde nema ni suza, ni pokajanja“
U razgovoru za grčki pravoslavni portal vimaorthodoxias.gr, svetogorski starci nisu želeli da ovaj događaj posmatraju samo iz ljudske perspektive. Jedan od najuglednijih duhovnih otaca Svete Gore, starac P. iz kelije blizu Karija, rekao je:
– Reč je o čistoj demonskoj energiji koja se ne može objasniti psihološkim terminima. Ne radi se ovde o bolesti uma. Ovo je čin koji prevazilazi zločin i dotiče granice duhovnog užasa. Kako može da se ugasi svest o materinstvu? Kako majka može da ubije sopstveno dete i da godinama živi u mraku? Samo đavo vodi tamo gde nema ni suza, ni pokajanja, već samo pustoš u duši – naglasio je starac.
Drugi monah, sa decenijama iskustva u duhovnoj borbi, ističe da se ovakvi slučajevi sreću samo u stanjima „dubokog posednuća duše od zlih duhova“. On je pozvao vernike da se mole ne samo za nevine žrtve, već i za pokajanje same počiniteljke.
Društvene mreže
Irini Murtzukou je priznala da je ubila sestru i dvoje rođene dece
Društvo traži odgovore, pravosuđe na oprezu
Dok je 25-godišnjakinja premeštana u Patru radi saslušanja pred istražnim sudijom i tužiocem, tužilaštvo ispituje svaki aspekt njenog života i okruženja. Kako je jedna tinejdžerka uspela da krije istinu toliko godina? Ko je znao? Ko nije uspeo da je zaustavi?
Prema navodima grčkog Ministarstva pravde, predmet se dopunjuje novim dokazima, a na ponovno saslušanje već su pozvane osobe iz njenog porodičnog i prijateljskog kruga. Optužnica bi mogla biti proširena novim odredbama krivičnog zakonika.
Duhovna poruka iz tame
Starci Svete Gore, bez namere za senzacionalizmom ili eksploatacijom tragedije, postavljaju ključno pitanje: u kakvom svetu danas odrastaju mladi ljudi bez vere, bez ispovesti, bez ikoga ko bi im govorio o Hristu i savesti?
– Ovaj zločin je glas vapijućeg u pustinji za sve nas. Kada društvo zaboravi Boga, čovek se prepušta svojim najmračnijim stranama – rekao je jedan starac iz Svete Skita, ističući da Crkva nema za cilj da zameni pravosuđe ili medicinsku nauku, ali ima dužnost da osvetli događaje i iz teološke perspektive, naročito kada su povezani sa ljudskom tragedijom i zlom koje poput tihe pretnje kruži svetom.
Uloga društva i odgovornost medija
Mnogi upozoravaju da ovakve slučajeve treba tretirati odgovorno, dostojanstveno i bez komercijalizacije bola. Psiholozi, zdravstveni i socijalni radnici, kao i duhovni pastiri, moraju da stoje ujedinjeni pred ovakvim mrakom.
Portal religija.rs poziva čitaoce na molitvu za decu koja su stradala i za prosvetljenje pravosuđa, dok monasi Svete gore poručuju: „Samo kroz pokajanje, istinu i Hrista čovek može da pobegne iz užasa svog unutrašnjeg haosa.“
Sveti Pajsije i Prepodobni Porfirije razotkrivaju mračne tajne savremenih muzičkih pravaca i ukazuju na duhovnu silu vizantijskog pojanja koje umiruje srce i spaja čoveka s Bogom.
Reči svetitelja iz Grčke razotkrivaju najopasniju prevaru tame: đavo postaje moćan samo ako mu damo pravo i poverujemo u njegovu silu. Ali kada mu se suprotstavimo sa smirenjem i verom – on nestaje poput praha.
Duhovnici sa Svete gore i profesori teologije sve snažnije opominju: svet više nije isti, a ono što dolazi možda nas zatiče nespremne. Od zaborava svetoga do potpune digitalne kontrole, sedam zabrinjavajućih znakova svedoče da vreme milosti ubrzano ističe.
Dok svet traži odgovore u diplomatiji i oružju, svetogorski podvižnici govore o duhovnoj pomrčini koja se nadvija nad čovečanstvom – i pozivaju na jedini izlaz koji vodi ka spasenju: pokajanje, molitvu i budnost srca.
Veliki pravoslavni svetitelji upozoravaju da reč izgovorena prestaje biti naša, a tajna prestaje biti blagoslov kada je svi saznaju – zašto je ćutanje ponekad najveća snaga.
Ovaj svetitelj jei rođen od bogatih i znamenitih roditelja u starome Rimu, gde je izučio sve svetsko znanje toga vremena, a posvetio se naročito medicini.
Na Ivanjdan, u Starom hramu u Zvorniku, mitropolit zvorničko-tuzlanski služio je liturgiju, osveštao slavski kolač, a vernima poručio da samo milosrđe, pokajanje i dela ljubavi vode ka Carstvu Božjem.
Irini Murtzukou priznala je monstruozne zločine iz mladosti, a starci sa Svete gore upozoravaju – ovo prevazilazi ljudsko zlo i otkriva strašnu istinu o svetu bez Boga.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Dok većina vernika ovaj dan doživljava kao vreme veselja i bogate trpeze, monasi sa Svete gore gledaju ga kao priliku za duhovno uzdizanje, umerenost i pripremu za Veliki post, jer, kako su govorili starci: „Što više punimo stomak, to više praznimo dušu.“
Prepodobni Porfirije Kavsokalivit kanonizovan 2013. godine, ceo svoj ovozemaljski život posvetio je molitvi, skromnosti i čudesnim iscelenjima, a njegova duhovna mudrost i danas inspiriše vernike širom pravoslavnog sveta.
Mudrost jednog od najvećih duhovnika 20. veka, Svetog Siluana Atonskog, vodi nas ka spasenju kroz ljubav, pokajanje i unutrašnju borbu, a njegove pouke ostaju svetionik vere još od njegove kanonizacije 1987. godine.
Veliki pravoslavni svetitelji upozoravaju da reč izgovorena prestaje biti naša, a tajna prestaje biti blagoslov kada je svi saznaju – zašto je ćutanje ponekad najveća snaga.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.