Na sveti dan Uspenija Presvete Bogorodice, vernici se okupljaju da na liturgijama proslave ovaj veliki trenutak, podsećajući se značaja pete Božje zapovesti i molitveno se sećajući njenog besprekornog života.
U miru i radosti, Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 28. avgusta okupljaju se u hramovima u slavlju praznika Uspenija Presvete Bogorodice. Ovaj veličanstveni praznik, posvećen upokojenju i uznesenju Majke Božje, nosi duboku duhovnu simboliku i podseća nas na neizmernu ljubav i poštovanje prema Bogorodici.
Gospod, koji je na Sinaju zapovedio petom zapovesti: „Poštuj oca svoga i mater svoju”, pokazao je kroz svoj poslednji čas na krstu kako treba iskazati poštovanje prema roditeljki svojoj. Dok je trpeo na krstu, setio se Majke svoje i pokazao na apostola Jovana, rekavši: „Ženo, eto ti sina!” i obratio se Jovanu: „Eto ti matere!” Ovim dirljivim trenutkom, On je zbrinuo svoju Majku, koja je do kraja svojih dana živela u domu apostola Jovana na Sionu u Jerusalimu.
Bogorodica, obdarena blagom mudrošću i strpljenjem, provela je svoje vreme u Jerusalimu, često obilazeći mesta koja su je podsećala na veličanstvena dela njenog Sina. Naročito je pohodila Golgotu, Vitlejem i goru Jeleonsku, dok je takođe posetila Svetog Ignjatija Bogonosca u Antiohiji i Svetog Lazara na Kipru. Posetila je i Svetu goru gde je ostavila večni trag.
Printscreen
Ikona Uspenja Presvete Bogorodice
U svojoj dubokoj starosti, ona je često molila Gospoda na Jeleonskoj gori, tražeći od Njega da je što pre uzme iz ovog sveta. Na kraju, arhangel Gavrilo obavestio je Bogorodicu da će kroz tri dana biti upokojena. Sa velikom radošću, ona je poželela još jednom videti sve apostole Hristove. Gospod joj je ispunio ovu želju, i svi apostoli, nošeni anđelima i oblacima, okupili su se u domu Svetog Jovana na Sionu. Oni su ohrabrivali i utešili Bogorodicu, dok je ona mirno predala svoj duh Bogu, oslobođena bilo kakvih telesnih muka.
Kada su apostoli prenosili njeno telo u grobnicu Svetog Joakima i Ane u vrtu Getsimanskom, pojavila se božanska zaštita u vidu oblaka koji ih je čuvao od neprijateljskih namera. Samo sveštenik jevrejski, Atonije, koji je pokušao da pomeri kovčeg, bio je kažnjen i potom isceljen kada je izjavio svoju veru u Hrista.
Dok je apostol Toma kasnio, kada je konačno stigao, grob je bio prazan osim plaštanice, a Bogorodica se pojavila apostolima, okružena anđelima, i poručila im: „Radujte se, ja ću biti s vama navek.”
Danas, dok slavimo ovaj praznik, setimo se neizmerne ljubavi i dobrote Majke Božje, koja nam služi kao inspiracija da u svakodnevnom životu sledimo njen primer. Uspenije Presvete Bogorodice je trenutak kada se sa ljubavlju prisećamo njenog besprekornog života i njenog večnog prisustva u srcima vernika.
Molitvu i tropar koji se izgovaraju na praznik Uspenja Presvete Bogorodice, možete pročitati OVDE:
Kao i svake godine na dan kada Grci slave Veliku Gospojinu, ostrvo Kefalonija doživljava jedno od najsvetijih čuda pravoslavlja. Manastir Panagije Fidus postaje epicentar čudesnih događaja koji vernici doživljavaju kao znak Božije prisutnosti i blagoslova.
Na dan pretprazništva Uspenja Presvete Bogorodice, vernici se sabiraju u molitvi pred grobom Bogorodice, gde dobijaju duhovnu utehu na ovom svetom mestu, na kom se tišina susreće sa večnim svetlom njene milosti.
Praznik Uspenja Presvete Bogorodice donosi poseban trenutak za svaku dušu koja traži utehu. Zato je važno izgovoriti ove reči molitve i tropara čistog srca, s verom i nadom da vas one mogu blagosloviti.
Uz bogosluženje, doživite dublje značenje i duhovni mir na najznačajniji praznik posvećen Bogorodici, koji je jedan od 12 najvećih praznika u pravoslavlju
Samo nekoliko meseci nakon što su obnovile liturgijsko jedinstvo, dve drevne patrijaršije, jerusalimska i antiohijska, ponovo su u sukobu zbog jurisdikcije u Kataru.
Hodočasnici se za put pripremaju postom i molitvom, uvek odlaze s blagoslovom srpskog patrijarha, a najbolji period da se poseti Jerusalim je na Preobraženje Hristovo
U Hramu Vaskrsenja raspravljalo se o ograničenju pristupa hodočasnicima tokom silaska Svetog Ognja, kadrovskim promenama na svetim mestima i sve većim izazovima koje donosi rat u Svetoj zemlji.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Kako Sveti Jefrem Filotejski i Arizonski vidi Uspenje kao simbol Božanske pobede, ovaj veliki praznik donosi duhovnu obnovu i proslavu večnog života, otkrivajući ulogu Majke Božje kao mosta između neba i zemlje.
Sveti Nikolaj Velimirović nam ukazuje na to kako kroz primer Majke Božje vidimo da svakodnevna molitva i oslanjanje na Božju milost vode ka smirenju duše i pripremi za večni život, čak i pred najtežim iskušenjima.
Oni su bili muž i žena, koji su dvadeset dana nakon venčanja, za vreme vladavine Dioklecijana, izvedeni pred sud, pred tivaidskog namesnika Ariana, zbog hrišćanske vere.
Razni su zapisi u crkvenim knjigama Manastira Ostrog, koji beleže brojna izlečenja i čuda, koja se pripisuju delovanju sveca pred čijim moštima se unesrećeni mole.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.