Sveti mučenici Sergije i Vakho
Sergije i Vakho bili su rimski dostojanstvenici na dvoru cara Maksimilijana. I sam car i je uvažavao zbog hrabrosti, mudrosti i vernosti. Ali kad je car čuo da su ova dva velikaša hrišćani, to je veoma naljutilo. I jednom kada je bilo veliko prinošenje žrtava idolima, car je pozvao Sergija i Vakha, da zajedno s njim prinesu žrtve, što su oni kategorički odbili i caru su otkazali poslušnost.
Van sebe od ljutnje, car je naredio da se sa njih svuku vojničko odelo, prstenje i odlikovanja, i da ih obuku u ženske haljine; još im je stavio gvozdene obruče oko vrata. Takve ih je izveo na ulice Rima kako bi im se ljudi podmsmevali.
Potom ih je poslao u Aziju, svom namesniku Antiohu, na istjazanje. A Antioh je i došao do tog položaja upravo zahvaljujući Sergiju i Vakhu, koji su ga u svoje vreme i preporučili caru.
Kada ih je Antioh počeo savetovati da se odreknu Hrista, i da sebe spasu beščešća, muka i smrti, oni su mu odgovorili:
"i čest i beščešće, i život i smrt — sve je jedno onome ko ište carstva nebeskoga.“
Antioh baci Sergija u tamnicu, i naredi prvo da se muči Vakh. Sluge su se menjale jedan za drugim tukući Vakha, sve dok ga nisu ubili. Ubijen je u gradu Varvalisu.
"Tada Sergije sveti bi izveden, i obuven u gvozdene opanke, s načičkanim ekserima, pa tako oteran u grad Rosaf u Siriju, i tamo mačem posečen; i duša mu ode u Raj, da tamo zajedno sa Vakhom, drugom svojim, prime vence slave besmrtne od Hrista Cara k Gospoda svoga. Postradaše ovi krasni vitezi vere Hristove oko 303. godine", piše u žitijama.
Sveti mučenik Polihronije
Rodom iz eparhije Agatanidske, roditelji su mu bili seljaci. Kao mladić radio je u vinogradu nekoga Carigrađanina. Danonoćno se molio i postio. Videći kako živi, gazda mu se divio i dao mu je mnogo više novca nego što je zaradio. On ga je uzeo i sagradio crkvu. U vreme Nikejskog Sabora Polihronije beše čtec. Pokazao je veliku revnost u zastupanju pravoslavlja pred Arijancima, posle čega je postavljen za sveštenika. Jeretici su ga kasnije ubili iz osvete i to u crkvi.
Kada je počelo gonjenje hrišćana u vreme cara Avrelijana, Hariton je bio izveden na sud. Sudija mu je tražio da se pokloni idolima, ali mu Hariton rekao: "Svi vaši bogovi su besovi, koji su negda zbog gordosti svrgnuti s neba u ad preispodnji“.
Apostol Pavle kaže: "Molite se neprestano." Nije slučajno to rekao. To znači da čovek ne može bez molitve. Ne zato što je molitva obraćanje Bogu, u kojem mi tražimo da nam ispuni naše želje i da ono što nam je potrebno po našoj proceni, govorio je Patrijarh Porfirije.
Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica bili su surovi mučeni zbog ispovedanja hrišćanstva.
Sveti Teofan nas upozorava da oni koji se smatraju pravednicima mogu lako skliznuti u osuđivanje, umesto da prepoznaju sopstvene slabosti. Pravi pravednik je onaj koji, svesno osećajući svoju grešnost, ne žudi za kaznom drugih, već se fokusira na vlastiti put ka pomirenju. U njegovoj poruci leži poziv na introspekciju: pre nego što sudimo drugima, trebalo bi da se osvrnemo na svoje grehe. Samo kada prepoznamo svoju potrebu za oproštajem, možemo zaista oprostiti drugima. Na taj način, oproštaj postaje ne samo dužnost, već i izraz ljubavi i razumevanja.