VELIKI DUHOVNI SKUP NA JUGU SRBIJE: Monasi devet zemalja sabrali se u manastiru Svetog Prohora Pčinjskog
U svetinji nedaleko od Vranja, održan je Svetoprohorski monaški sabor koji je okupio monaštvo iz većine pomesnih pravoslavnih crkava.
Studenti određenih fakulteta treba da predaju papire u ulici Kralja Petra broj 5, u Beogradu, uz prethodno ostvarene uslove za dobijanje stipendije.
Sa blagoslovom poglavara SPC patrijarha Porfirija, Arhiepiskopija beogradsko-karlovačka je i ove godine raspisala konkurs za dodelu godišnjih stipendija studentima završnih godina redovnih studija i to: Medicinskog fakulteta, Pravnog fakulteta, Filozofskog fakulteta, Mašinskog fakulteta, Elektrotehničkog fakulteta i Bogoslovskog fakulteta.
Pravo učešća na konkursu imaju svi studenti upisani na završnu godinu studija navedenih fakulteta, s tim da do 20. decembra 2024. godine u kancelariju br. 26 u Patrijaršijskom dvoru u Beogradu, u ulici Kralja Petra br. 5, dužni da podnesu sledeća dokumenta: potvrdu o prosečnoj oceni, potvrdu o broju godina studiranja i potvrdu o imovnom stanju.
Izbor dva kandidata sa svakog fakulteta koji će, na osnovu priložene dokumentacije, dobiti stipendiju vršiće komisija pod predsedništvom vikarnog Episkopa novobrdskog g. Ilariona i članova arhimandrita Danila, upravitelja Zadužbine Sime Igumanova, i mr Sandre Dabić, sekretara Odbora za versku nastavu Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.
Rezultati konkursa biće objavljeni do Božića, a svečana dodela stipendija održana o prazniku Svetog Vasilija Velikog.
Kako je portal religija.rs pisao već, ranije je objavljen još jedan konkurs za novčanu pomoć. Zadužbina Sime Andrejevića Igumanova, čiji je glavni staratelj patrijarh Porfirije oglasila je konkurs za dodelu 84 godišnje stipendije učenicima i studentima iz porodica sa više dece, slabijeg imovinskog stanja.
Pravo učešća na konkursu imaju učenici i studenti iz porodica koje imaju četvoro i više dece, sa prebivalištem u Republici Srbiji koji pohađaju srednje škole i fakultete na području Republike Srbije. Korisnik stipendije može biti isključivo lice koje nije pohađalo neki drugi fakultet u prošlosti. Fond za dodelu stipendija iznosi 15.120.000,00 dinara.
Prijava na konkurs vrši se isključivo preko sajta zadužbine i obrasca koji se na njemu nalazi sa detaljnim informacijama o uslovima konkursa https://simaigumanov.rs/pages/news. Rezultati konkursa biće obvjavljeni na zvaničnim internet stranicama Srpske Pravoslavne Crkve i Zadužbine Sime A. Igumanova u decembru tekuće godine.
U svetinji nedaleko od Vranja, održan je Svetoprohorski monaški sabor koji je okupio monaštvo iz većine pomesnih pravoslavnih crkava.
Manastir u Brankovini je bogata riznica relikvija, ali i mesto gde su sahranjeni srpski velikani, među kojima je i Desanka Maksimović. U to mesto je došla kao beba, a želja joj je bila da je tu i sahrane.
Upokojeni arhimandrit Joil Bulatović za života je izgovorio mnogo pouka koje se vremenom sve više citiraju, a kroz svaku je isticao koliko je pravoslavna vera čista i koliko verujući trebaju da budu srećni.
Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM, Miloš Terzić, naglasio je da Pećka patrijaršija predstavlja centar srpske duhovnosti već skoro 800 godina, uz obećanje da će se nastaviti borba za očuvanje srpskih vrednosti na tom prostoru.
U Svetosavskom domu u Zemunu dodeljene su stipendije studentima Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, potvrđujući neraskidive veze srpskog i grčkog naroda kroz jezik, veru i kulturu.
U okviru studijskog putovanja kroz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, budući evropski zvaničnici i diplomate iz više od 30 zemalja s pažnjom su slušali poruke poglavara Srpske pravoslavne crkve o duhovnom identitetu, ulozi Crkve u društvu i važnosti dijaloga među različitim kulturama.
U Sabornoj crkvi u Beogradu održan je pomen stradalima u Martovskom pogromu 2004. godine, a episkop toplički Petar uputio je snažnu poruku o veri, sećanju i nadi u vaskrsenje.
U hramu Svetog Save, poglavar Srpske pravoslavne crkve je poručio da samo zajedništvo, dijalog i međusobno poštovanje mogu nas podići iznad podela i greha savremenog društva.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Na platformi Iks objavio je video-snimak hapšenja, na kojem se vidi kako je karikaturista uhapšen sa rukama vezanim lisicama iza leđa.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Protojerej Željko Marković, starešina crkve Lazarice, objasnio je važnost reči Molitve Gospodnje.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Molitva je i način da se nosimo sa teškoćama, pronađemo mir i duhovno sazrevamo.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.