OVAKVE MOLITVE BOG NE ČUJE, ČAK I DA SU NAJUZVIŠENIJE: Đakon Aleksandar Milojkov otkrio kako se pravilno moli i gde većina greši
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost.
U trenutku kada se istine prepliću sa nagađanjima, Fakultet potvrđuje duh zajedništva i odgovornosti kroz dogovor koji donosi stabilnost ispitnih rokova i podseća na vrednosti koje nadilaze prolazne izazove društva
U vremenu previranja u našem društvu i velikih iskušenja, kada se mnoga pitanja iznova postavljaju, a odgovori traže i među najmlađima, u žižu javnosti neretko dospevaju i studenti Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta. Njihova uloga u savremenim tokovima društvenog života često se osvetljava iz različitih uglova – dok jedni ističu primere mudrosti, sabranosti i smirenja koje bogoslovska omladina unosi u javni prostor, drugi neretko šire neproverene i proizvoljne informacije, koje više pripadaju sferi nagađanja nego istine. U takvom ambijentu, gde je potreba za jasnom rečju i smirenim glasom naročito izražena, Bogoslovski fakultet Univerziteta u Beogradu oglasio se saopštenjem od suštinske važnosti za svoje studente.
– Obaveštavamo studente Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu da su studenti i profesori Fakulteta danas, 26. maja 2025. godine, u duhu međusobnog razumevanja i odgovornosti postigli dogovor da se januarski i aprilski ispitni rok neometano održe u skladu sa već objavljenim rasporedom.
U ovom kratkom, ali sadržajnom saopštenju odražava se duh zajedništva, sabornosti i razboritosti, koji odlikuju pravoslavnu akademsku zajednicu. U vremenu kada su mnoge odluke u obrazovnom sistemu obavijene neizvesnošću, ovo obraćanje svedoči o postojanosti duha, o želji da se sačuva red, ali i da se pokaže spremnost na dijalog i međusobno razumevanje između nastavnog osoblja i studenata.
Fakultet koji ne samo da obrazuje, već i vaspitava u duhu Jevanđelja, ovim činom potvrđuje da mir i složnost nisu samo pojmovi iz udžbenika, već moguća i delatna stvarnost, čak i u danima kada su mnoge druge obrazovne ustanove suočene sa izazovima.
U duhu svetootačkog predanja, kojim se i vodi u svom radu, Pravoslavni bogoslovski fakultet još jednom podseća da Crkva, kao Telo Hristovo, ne živi po zakonima trenutka, već po zakonu večnosti, te da se i u najdelikatnijim okolnostima teži svetlosti razuma, a ne buci nesporazuma.
Kroz molitvu, čovek ne izgovara samo reči, već otvara srce, ulazi u dijalog sa Bogom i dotiče večnost. U vremenu kada mnogi žeđ gase prolaznim stvarima, poglavar Srpske pravoslavne crkve poziva: ostavimo krčage i dođimo na izvor večnosti. Starac Jefrem Katunakijski da ljudi koji izgovaraju ovo molitvu, duboku u sebi, da su ravni monasima. Savremeni način života, ubrzan tempo, ekonomska nesigurnost, kao i rastući individualizam doveli su do toga da se brak i porodica sve više doživljavaju kao teret, a ne kao duhovni i emocionalni oslonac.
Svi ostali ispitni rokovi se odlažu do daljeg dogovora, o čemu će studenti biti blagovremeno obavešteni – zaključuje se u saopštenju Bogoslovskog fakulteta.
OVAKVE MOLITVE BOG NE ČUJE, ČAK I DA SU NAJUZVIŠENIJE: Đakon Aleksandar Milojkov otkrio kako se pravilno moli i gde većina greši
"AKO NE DOĐEMO DO IZVORA ŽIVOTA, OGLADNEĆEMO I OŽEDNEĆEMO": Poručio patrijarh Porfirije u Nedelju Samarjanke u Hramu Svetog Save
URADITE OVO SVAKI DAN POLA SATA PRED PONOĆ I ŽIVOT ĆE VAM SE PREOKRENUTI! Starac Jefrem je govorio da je to idealan način za dostizanje prave sreće
"KRIV JE ONAJ KOME JE DATO DA BUDE ODGOVORAN": Vladika Petar bez pardona o krizi braka i porodice u savremenom društvu!
Nakon višenedeljnih tenzija i blokade nastave, protojerej dr Zoran Ranković upozorava da bezbednost i svetost prostora Fakulteta ugrožavaju nepoznati pojedinci, dok u saopštenju otkriva i šta je dogovoreno sa studentima – i zašto je svaka drugačija interpretacija obmana.
Zgrada fakulteta je u vlasništvu Srpske Pravoslavne Crkve, a ne države Srbije, što je slučaj sa zgradama ostalih državnih fakulteta.
Dok Srbija prolazi kroz društvene podele i talas protesta, profesor Bogoslovskog fakulteta i šef Grupe za biblistiku upozorava na opasnost zloupotrebe Biblije za dnevnopolitičke borbe i pozive na neposlušnost Crkvi.
Nakon što su pojedini mediji objavili da je studentima onemogućen ulazak u portu hrama u Štitaru, oglasila se Eparhija šabačka i otkrila šta se zapravo dogodilo, optužujući jednog političkog aktivistu za pokušaj zloupotrebe svetinje u političke svrhe.
Na praznik Svetih apostola Petra i Pavla, poglavar Srpske pravoslavne crkve služio je liturgiju u Kotežu i poslao snažnu poruku o veri, različitostima i rasporedu vrednosti koje određuju naš život.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Roditelji, supruga i prijatelji mladog veroučitelja Stefana Đokića (30) slomljeni bolom dok je poglavar Srpske pravoslavne crkve u dirljivoj besedi govorio o smrti koja para srca i o veri koja jedina može da uteši.
Dok Srbija prolazi kroz društvene podele i talas protesta, profesor Bogoslovskog fakulteta i šef Grupe za biblistiku upozorava na opasnost zloupotrebe Biblije za dnevnopolitičke borbe i pozive na neposlušnost Crkvi.
Dok su druga deca maštala o lutkama, Mihaela Đurović je pisala stihove svetiteljki – njena molitva pretvorena je u spot koji su vernici dočekali u suzama i tišini poštovanja
Uvođenjem ovakve svakodnevne rutine, svakodnevna briga može postati izvor duhovne snage.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.
Dete je dar Božiji. I ako Gospod ne daje decu, to znači da za to postoji njegov promisao koji treba prihvatiti, a ne padati u očaj ili misliti da se život završio, kaže otac Valerije.
Iako pravoslavna crkva 12. jula proslavlja i Svetog Petra i Svetog Pavla, u narodu je ovaj praznik poznatiji kao Petrovdan. Zašto je to tako?
U današnjoj besedi, Sveti Nikolaj Ohridski i Žički objašnjava zašto je strah Božji jedini koji čoveka ne zarobljava, već ga spašava od gordosti i praznine, čineći ga smirenim, čistim i snažnim pred licem Onoga Koji ga je stvorio.