KAKO POBEDITI TAMU U DUŠI: Vodič za suočavanje sa depresijom
U svetu punom stresa i izazova, mnogi se bore sa osećajem beznađa. Pravoslavna vera pruža ne samo utehu, već i konkretne duhovne pouke za prevazilaženje najtežih unutrašnjih kriza.
Skriveno u podnožju planine Jelice, ovo sveto mesto privlači hiljade vernika koji dolaze sa nadom da pronađu isceljenje. Mošti Svetog Jovana Stjeničkog i voda sa svetog izvora poznati su po čudima koja su ovde zabeležena.
U podnožju planine Jelice, u mirnom selu Banjica nadomak Čačka, uzdiže se manastir Stjenik, jedna od najstarijih i najvažnijih srpskih svetinja. Pre sedam vekova braća Mrnjavčević pogigli su ovaj manastir koji nije samo simbol vere, već i mesto čuda koja se ovde dešavaju vekovima. Nad svetim moštima Svetog Jovana Stjeničkog, koji je nekada hodao ovim svetim tlom, mnogi su pronašli isceljenje i duhovni mir.
Manastir, smešten ispod brda Stjenik, vodi ka izvoru poznatom kao Svetinja, samo 500 metara uz strmi put. Ovaj izvor, za koji narod veruje da je obasjan božanskom milošću, bio je svedok bezbrojnih čudesnih događaja. Mnogi hodočasnici, u potrazi za lekom za svoje fizičke i duhovne boljke, dolazili su ovde sa nadom i verom.
- Devojčicu koja je rođena slepa, roditelji su dovodili ovde na izvor svakog praznika. Umivali su je vodom sa Svetinje, i nakon jednog bogosluženja, kad je imala tri godine, progledala je. Kasnije je postala učiteljica - svedoči stariji meštanin sela Banjica, opisujući jedno od mnogih isceljenja.
- Žena koja je bila srčani bolesnik, bajpaseve i operaciju je izbegla upravo zahvaljujući molitvi nad moštima i vodi sa svetog izvora. Danas vernici ovde vrlo često dolaze i svi sa sobom nose flaše, kako bi natočili vode i poneli svojim kućama - dodaje ovaj starac iz sela Banjica, prenosi Rina.
Sveti Jovan Stjenički, poznat po svojoj dubokoj molitvenoj posvećenosti, provodio je većinu svog života u postu i molitvi, sklonjen u pećini iznad manastira. Iako su Turci spalili manastir 1462. godine i ubili igumana Jovana, njegova svetost je preživela kroz vekove.
Na mestu njegovog počinka podignuta je nova crkva, a njegove svete mošti su, prilikom obnove manastira na Vidovdan, 1950. godine, prenesene i položene unutar svetinje. Od tada, narod ovog kraja dolazi da se moli i traži isceljenje od brojnih bolesti, verujući u moć svetitelja koji im neprekidno pruža utehu i pomoć.
Do pre nekoliko godina, manastir Stjenik bio je dostupan samo putem uske stazice kroz šumu, uz potok, ali to nije sprečilo ljude da dolaze. Vernici su često ostajali čitavu noć u crkvi, bez obzira na hladne noći koje je donosila Jelica. Njihova vera bila je jača od svih prepreka. I zaista, Sveti Jovan je uvek pomagao.
Manastir Stjenik, sa svojim svetim izvorom i moštima Svetog Jovana, ostaje svetionik nade za sve one koji u veru polažu svoje molitve. Ovde, gde nebo dodiruje zemlju, ljudi i dalje pronalaze utehu i isceljenje, verujući da čuda nikada ne prestaju.
U svetu punom stresa i izazova, mnogi se bore sa osećajem beznađa. Pravoslavna vera pruža ne samo utehu, već i konkretne duhovne pouke za prevazilaženje najtežih unutrašnjih kriza. Mesto tihog povlačenja u srce molitve, zadužbina Svete Sare čuva sećanje na tri plemenite sestre. Svetinja vekovima privlači verne svojom tajanstvenom i svetlosnom snagom svetih moštiju. U prisustvu mnoštva vernika, arhijerejskom liturgijom započela je svečanost posvećena tumanskom svetitelju, čije mošti i danas donose utehu, isceljenje i nadu mnogima. Monasi Manastira Tumane svakodnevno čitaju posebne molitve za telesno i duhovno zdravlje vernika. Molitva u sabornosti donela je mnoga čudesa, a otac Stefan otkriva kako pravilno učestvovati u molitvi i koristiti osvećene predmete za blagoslov.
KAKO POBEDITI TAMU U DUŠI: Vodič za suočavanje sa depresijom
KOPALI BLAGO, ISKOPALI MOŠTI VELIKE SVETICE IZ KOJIH IZBIJA SVETLOST: Manastir Sarinac čuva uspomene na Kosovski boj i svedočanstva o čudima
DECENIJA ČUDA I BLAGODATI: U Tumanu počela velika proslava godišnjice obretenja moštiju Svetog Jakova
MOLITVA ZA ZDRAVLJE IZ MANASTIRA TUMANE (VIDEO): Brojna su svedočanstva da pomoć Svetih Zosima i Jakova donosi isceljenje
Jedna od najpoštovanijih pravoslavnih ikona, koja se slavi 7. februara, vekovima svedoči o milosti Majke Božje, a priče o njenoj čudotvornoj moći ne prestaju da inspirišu verne.
Neustrašivi vojnik iz Milana svojim čudesima, isceljenjima i ljubavlju prema Hristu osvetlio je tamu idolopoklonstva i postao ugodnik Božji.
Nesvakidašnji susret vernice sa sveticom koja pruža zaštitu, nadu i utehu podseća nas na snagu duhovne povezanosti i čudesa koja oblikuju naše živote.
U krugu bolnice u Krasnodaru nalazi se hram u kojem se događaju čuda. Sveštenik Vjačeslav Klimenko svedoči o majci koja je molitvom sačuvala život svom detetu, a na ikoni Bogorodice ostavila zlatne minđuše kao večni trag zahvalnosti.
Ove crkve svedoče o različitosti izraza hrišćanske vere kroz vreme i prostor. Bilo da su uklesane u stenu, sagrađene od kostiju ili skrivene u drvetu, sve one predstavljaju mesto susreta čoveka sa Bogom – u tišini, divljenju i molitvi.
Ko je i kada naslikao ovu Kazansku ikonu – nije poznato. Najraniji opis sačuvan je u popisu crkvene imovine iz 1822. godine:
Portal Religija.rs imao je privilegiju da među prvima, još pre zvaničnog otvaranja zakazanog za 1. jun ove godine, poseti novi konak manastira Tumane.
Izgradnja konaka trajala je od 2021. do 2025. godine, a objekat je opremljen dvokrevetnim, četvorokrevetnim, petokrevetnim i višekrevetnim sobama. Sve sobe imaju sopstvena kupatila i klimatizaciju.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Pozvao je na trenutnu trezvenost prostim saznanjem da smo pozvani da živimo u spasonosnoj zajednici.
Protojerej Lambros iz Larise ispratio je još jedno dete na onaj svet. Njegova ćerka ubijena je nožem, a osumnjičeni je njen dvadesetjednogodišnji sin.
U svojoj priči naglašava to kako su ateisti uskraćeni jedne dimenzije, koja je spasonosna.
Eparhija budimljansko-nikšićka uzdignuta na status Mitropolije budimljansko-nikšićke i tu odluku je donio Sabor Srpske pravoslavne crkve na redovnom majskom zasedanju.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Veruje se da kada sveštenik daje blagoslov, Isus Hristos sam, preko sveštenika, blagosilja narod.