Iako dolazi nakon reakcija drugih kanonskih pravoslavnih crkava, izjava iz kabineta patrijarha jerusalimskog Teofila, u saglasju s ostalim patrijarsima, jasno izražava zabrinutost zbog ugrožavanja duhovne slobode i jedinstva pravoslavlja.
Jerusalimska patrijaršija, u saradnji s drugim pravoslavnim patrijarsima i crkvenim poglavarima, podigla je glas protiv nedavnog zakona ukrajinskog parlamenta, donesenog 20. avgusta 2023. godine, koji predviđa zabranu verskih aktivnosti Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC). Ova odluka izazvala je duboku zabrinutost u pravoslavnom svetu, jer mnogi vide novi zakon kao direktan napad na pravo na versku slobodu i autonomiju pravoslavnih zajednica u Ukrajini.
Iako su slične reakcije ostalih pomesnih crkava usledile odmah nakon što je vest o ovom spornom zakonu objavljena u medijima, patrijarh jerusalimski Teofil je ćutao. Poglavar Srpske pravoslavne crkve odmah je u sinodskom pismu izrazio duboko ogorčenje zbog odluke ukrajinskog parlamenta, podsećajući na slične trenutke kroz koje je prošla Srpska pravoslavna crkva tokom Drugog svetskog rata.
- Budući da je u ne tako davnoj prošlosti, tokom Drugog svetskog rata, Srpska pravoslavna crkva bila zabranjivana i proganjana, mi u Vašem slučaju osećamo istinitost sveštenih reči apostola Pavla: „Ako strada jedan ud, s njim stradaju svi udovi; a ako se jedan ud proslavlja, s njim se raduju svi udovi“ - poručio je patrijarh Porfirije, naglašavajući sličnost između tadašnjeg zločinačkog režima i sadašnje situacije u Ukrajini.
Tanjug / Jadranka Ilić
Patrijarh Porfirije
Jerusalimska patrijaršija, oslanjajući se na reči Svetog Pavla iz Prvog pisma Korinćanima „Iako smo mnogi, jedno smo telo“, naglašava važnost jedinstva Crkve u ovim turbulentnim vremenima. Svaka inicijativa koja teži ograničavanju verskih sloboda shvaćena je kao ozbiljan udar na jedinstvo i duhovnu autonomiju pravoslavnih crkava širom sveta.
- Pozvani smo da ostanemo ujedinjeni uprkos političkim i društvenim izazovima - poručuje Jerusalimska patrijaršija, naglašavajući potrebu za solidarnost i duhovnu saradnju.
Ukrajinska pravoslavna crkva, koja se nakon sticanja nezavisnosti Ukrajine i uspostavljanja autokefalne Pravoslavne crkve Ukrajine (PCP) našla u teškoj situaciji, suočava se sa sve većim pritiscima. Novi zakon čini se da je usmeren na crkve i zajednice koje ostaju lojalne Moskovskoj patrijaršiji, koju ukrajinska vlada vidi kao instrument ruskog uticaja, naročito u kontekstu tekućeg vojnog sukoba između Rusije i Ukrajine.
Jerusalimska patrijaršija, uz podršku drugih kanonskih pravoslavnih crkava, jasno ističe da ovakvi potezi podrivaju osnovna načela verskih sloboda i narušavaju pravo vernika da slobodno ispovedaju svoju veru. Osuda zakona naglašava duboku zabrinutost zbog prekomernog političkog mešanja u crkveni život i versku autonomiju.
Stav Jerusalimske patrijaršije dolazi u vreme povećane napetosti ne samo u Ukrajini, već i u odnosima između pravoslavnih crkava širom sveta i poziva na dijalog i duhovnu saradnju, naglašavajući ulogu Crkve u očuvanju jedinstva i nezavisnosti od političkih uticaja.
GIL COHEN-MAGEN / AFP / Profimedia
Patrijarh jerusalimski Teofil
S druge strane, ukrajinska vlada brani novi zakon kao neophodan za očuvanje nacionalne bezbednosti, pozivajući se na navodne veze UPC sa Rusijom, zemljom koja je trenutno u ratu sa Ukrajinom. Ukrajinska vlada smatra PCU zvaničnom pravoslavnom crkvom u zemlji, dok se na UPC gleda s sumnjom zbog istorijskih veza sa Rusijom.
Iako vlada nudi opravdanje za novi zakon, kritičari upozoravaju da on krši osnovna prava vernika i ugrožava verski mir u zemlji. Sukob između politike i religije, pogoršan ratom, stvorio je duboke podele unutar ukrajinskog društva, sa Crkvom na čelu tih podela.
Stav Jerusalimske patrijaršije i drugih pravoslavnih crkava ukazuje na to da međunarodna pravoslavna zajednica vidi ovo pitanje kao ključan izazov za jedinstvo i duhovni integritet Crkve. Dijalog između crkava i političkih vlasti postaje neophodan, jer je očuvanje verskih sloboda od suštinske važnosti za svaki demokratski društveni poredak.
Nastavak razvoja događaja u Ukrajini biće ključan za oblikovanje odnosa između Crkve i države, dok svet pravoslavlja pomno prati situaciju, nastojeći da očuva jedinstvo i pravo na slobodno versko izražavanje.
Heroj vere i otac siročadi ozleđen u novoj nesreći, ali i pored svih nevolja ovaj „živi svetac“ odbija da napusti usvojenu decu i bratiju Bančenskog manastira u Černigovskoj oblasti u Ukrajini, nastavljajući da nosi svoj krst s nepokolebljivom verom i ljubavlju prema Bogu i bližnjima.
Tokom onlajn skupa solidarnosti, poglavar Jerusalimske patrijaršije je apelovao na globalnu posvećenost hrišćanskim vrednostima i naglasio duhovnu odgovornost za očuvanje mira na Bliskom istoku.
Novi poglavar Bugarske pravoslavne crkve poslao je čestitke povodom obeležavanja 10 godina od ustoličenja mitropolita Onufrija na čelo Ukrajinske pravoslavne crkve pod Moskovskom patrijaršijom, ističući njegov značaj u očuvanju jedinstva u pravoslavnom svetu.
Poglavar SPC u duhu hrišćanske ljubavi pruža reči utehe vernicima Ukrajinske pravoslavne crkve, pozivajući na očuvanje vere i jedinstva usred teških izazova koji prete njihovom opstanku.
Dok se ratni sukobi rasplamsavaju, poglavar rimokatoličke crkve glasno apeluje na očuvanje prava vernika u Ukrajini, upozoravajući da nijedna hrišćanska bogomolja ne sme biti zatvorena, jer molitva nije čin zla, već nade i pomirenja.
Na otvaranju ovogodišnje manifestacije u arheološkom parku nedaleko od srpske svetinje izveden je kontroverzni performans koji je izazvao šok i ogorčenje među vernicima, podsećajući na mračna vremena progona hrišćana i uništavanja svetinja na Kosovu i Metohiji.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
U okviru centralnog programa manifestacije „Beogradski dani porodice“, održanog u prisustvu patrijarha srpskog i gradonačelnika Šapića, Kalemegdan je zasijao u znaku večnih vrednosti, podsećajući na snagu doma, ljubavi i odgovornosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Na mestu gde je Hristos raspet, prvi put jedan srpski patrijarh služio je svetu Liturgiju, a potom primio orden Velikog krsta, priznanje za svoju duhovnu misiju i jedinstvo pravoslavlja.
Poglavar Srpske pravoslavne crkve otputovao u Jerusalim, gde će se moliti na mestu Hristovog Vaskrsenja, služiti svetu liturgiju i razgovarati sa jednim od najuglednijih pravoslavnih patrijaraha.
Posle godina nesuglasica, Antiohijska i Jerusalimska patrijaršija obnovile su punoću crkvenog jedinstva u srcu Katara, šaljući snažnu poruku nade i zajedništva pravoslavnim vernicima širom sveta.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Tokom posete manastiru u Suroti, Elena Georgiadou zabeležila je neobjašnjivu svetlost iznad groba jednog od najvoljenijih svetitelja našeg vremena. Njena objava na društvenoj mreži rasplamsala je veru i izazvala snažne emocije među pravoslavnim vernicima.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
Njegove duhovite opaske, britke dosetke i nenametljive poruke, izrečene s blagim osmehom i dubokom verom, ostale su zapamćene i prepričavaju se i danas. i.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.