Jake reči upotrebljava kralj Solomon, ne kaže da to nije ugodno Bogu, da Gospod na to ne gleda blagonaklono, da je protivno volji njegovoj, nego upotrebljava veoma izraz "odvratno", priča otac Miroslav o ogovaranju.
Ogovaranje je ružna navika i gotovo opšti princip komunikacije među ljudima u savremenom svetu. Ogovaranje se uglavnom definiše kao iznošenje negativnih stavova o nekoj osobi, dok ona nije prisutna, sa ciljem da se ona diskredituje, omalovaži i unizi. Iza svega stoji potreba da sebe uzginemo i stvorimo osećaj moći, ali taj osećaj moći je lažan.
Mada se ogovaranje i klevanje u današem društvu smatra bezazlenom pojavom, u hrišćanstvu se ono tretira kao veliki greh i opasnost. Pravi hrišćanim ne bavi se drugima, već sobom, a Solomon je u jednoj svojoj priči, pored "šest stvari koje Bog mrzi", dodao i sedmu koja mu je "odvratna", a to je upravo ogovaranje.
Zašto je to tako objasnio je protojerej Miroslav Pešić.
Put od ogovarača do osude samog Gospoda
Mada ogovaranje, klevetu i osuda neki smatraju sinonimima, otac Miroslav kaže da to nije tako.
- Oni su jako povezani i prosto čoveka vode iz jednog u drugo stanje. Ja bih na prvo mesto stavio ogovaranje. Čovek ogovarač je duhovno površan, zabavljač je, pajac, on ide okolo priča o događajima iz tuđeg života, kiti ih, pridodaje... On prezire bolje od sebe, priča loše o njima, o njihovim gresima ... I onda on prelazi u osuđivača, postaje sujetan kako bi se podigao iznad drugih ljudi, a ta želja leži u svakom od nas, to pokušava da uradio na najefikasniji način tako što će da vlada, a kako će to uraditi, tako što će da im sudi. Ona ulazi u jedno sebi sasvim nepoznato polje, gde u svakom čoveku vidi loše. Tako postaje protivan samom Gospodu.
- Gospod traži trunku dobrog u nama, ne bi li nas opravdao, osuđivač traži trunku zla ne bi li nas osudio. On obično izgovara rečenice "Eh, da sam ja neka vlast". On bi uredio državu, crkvu, svoj život, a on zapravo beži od ogovornosti da uredi svoj život, na šta ga je Gospod prizvao. Kao takav on počinje ubrzo da se služi i pretpostavkama. Kaže: "Čini mi se da je ovaj nešto loše uradio, to liči na njega..." Tako ulazi u najstrašniju fazu duhovnog stanja, odnosno postaje klevetnik. Za razliku od ogovarača koji je bio pričalica, osuđivača koji bi sve sredio i uredio, on postaje lažov. On tuđa dela stavlja na savest onima koji ih nisu učinili. I time se stavlja u onu najstrašniju grupu ljudi koji su oklevetali i osudili samog Gospoda.
- Premudri Solomon, u pričama Solomonovim, u šestoj glavi, kaže: "Ima šest stvari koje gospod mrzi, a sedma je odvratna duši Njegovoj". Jake reči upotrebljava Sveti Solomon, ne kaže da to nije ugodno Bogu, da Gospod na to ne gleda blagonaklono, da je protivno volji njegovoj, nego upotrebljava veoma jak izraz "odvratno". Prva je ohol pogled, druga - lažljiv jezik, treća - ruke koje prolivaju nevinu krv, četvrta - opako srce koje smišlja zle planove, peta - noge koje brzo trče na zlo, šesta - svedok koji lažno svedoči, a ono sedmo što je odvratno duši Njegovoj jeste onaj koji zameće svađu među braćom - kaže protojerej Pešić za TV Hram i nastavlja:
Iguman manastira Podmaine upozorio je na rizik od kocke, koja stvara zavisnost i vodi ka stalnom stvaranju dugova, uz ozbiljan uticaj na sve sfere života, uključujući brakove i imovinu.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Freskopis manastira Sopoćani je toliko lep i nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a sa neizmernom lepotom istog su se složili istoričari umetnosti 60-ih godina prošlog veka.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
Kuvana pšenica nije simbol smrti, već života onih koji su živeli i koji sada žive u veri sa Bogom i svojom krsnom slavom. Istina je, takođe, da su svi sveci živi, jer u Bogu niko ne može biti mrtav - Bog je Bog živih, a ne mrtvih.
Presveta Bogorodica mi je rekla da će se ispuniti sve što je zapisano u Svetom pismu. Dolazi treći svetski rat, 3/4 čovečanstva će biti uništeno, samo 1/4 ćovečanstva će biti spasena, pričala je Prepodobna Sofija Klisurska.
Pitanje koje nije jasno mnogima tiče se načina na koji se tradicija proslavljanja kućnog sveca prenosi na ženske članove porodice, posebno u slučajevima kada žena dolazi u novu porodicu, nakon braka.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Religija.rs vas poziva da kroz svoje fotografije zabeležite najvažniji trenutak hrišćanskog života i osvojite zlatne darove koji, pored materijalne, nose i duhovnu vrednost, jer doprinose očuvanju bogate pravoslavne tradicije.
Iguman manastira Podmaine upozorio je na rizik od kocke, koja stvara zavisnost i vodi ka stalnom stvaranju dugova, uz ozbiljan uticaj na sve sfere života, uključujući brakove i imovinu.
Protojerej Saša Petrović objašnjava da, iako kropljenje nije u potpunosti pravilno, vernici koji su kršteni na taj način, a nisu za to odgovorni, mogu nastaviti živeti crkvenim životom i primiti Božiju blagodat koja nadoknađuje eventualni nedostatak u obredu.
Duboko nadahnut molitvom i verom, vladika Nikolaj Velimirović slavi Svetog arhangela Mihaila, nebeskog vojskovođu, u stihovima koji ohrabruju, osnažuju i pozivaju na duhovno uzdizanje.
U jevanđeljima po Mateji i Luki pripoveda se o tome kako će od žita na dan setve biti odvojen kukolj, ali i o tome kako je Isus Hrist dao moć da preko zmija i škorpija idu sedamdeset ljudi.
Sedam godina lekari su pratili rupicu na srcu male Natalije, upozoravajući na moguće posledice. Međutim, posle treće posete manastiru Tumane, dogodilo se nešto što su svi smatrali nemogućim, a Mirjana Krstić iz Kačareva svedoči o snazi veri koja je promenila sudbinu njene ćerke.
Čile je, inače, konzervativna zemlja sa dugom katoličkom tradicijom u kojoj katolička crkva igra značajnu ulogu i gde se oko polovina stanovništva izjašnjavaju kao katolici.
U manastiru Rakovica, među molitvama i dečjim glasovima, odata je počast arhijereju čije je ime simbol smirenja, ljubavi i vere, i čije duhovno nasleđe nastavlja da živi među onima koji se nisu ni rodili kada se on upokojio.
U manastiru Rakovica, na parastosu patrijarhu Pavlu, episkop Tihon podsetio je na duhovnu snagu i jevanđeoske pouke velikog arhijereja, čije nasleđe i dalje vodi narod kroz izazovna vremena.
Monasi manastira Grigorijata sa Svete Gore snažno su se usprotivili predlogu patrijarha Vartolomeja i Carigradske patrijaršije, u godišnjem izdanju publikacije "Orthodoxos Typos", detaljno obrazlažući ključne razlike između pravoslavne i katoličke proslave Vaskrsa, koje čuvaju veru i svetootačko predanje.
Nakon što su jednom generalu lekari rekli da operaciju na srcu ne žele da izvedu zbog komplikovanosti, on je spas potražio od Svetog Vasilija Ostroškog.
Pored odabira odeće za bebu i kume ili kuma, podjednako je važno i biranje imena za dete, što bi trebalo biti pažljivo promišljeno, uzimajući u obzir tradiciju i značaj imena, kako bi bilo u skladu sa hrišćanskim vrednostima i istorijom.