Printscreen/Youtube/Александр Иванов Смысл Жизни, Shutterstock
Mnogi veruju da razbijeno ogledalo donosi nesreću, ali protojerej Andrej Efanov objašnjava istinu o ovom starom verovanju i savetuje šta da učinite ako vam se dogodi da ga slomite.
U svetu bogatom verovanjima i tradicijama, mnogi od nas često postanu nesigurni pred raznim "lošim znakovima" i sujeverjima koja oblikuju svakodnevni život. Jedno od najpoznatijih narodnih verovanja odnosi se na slomljeno ogledalo, koje se često smatra znakom nesreće i neizbežnih posledica. Ova tema povremeno postane povod za pitanja i sumnje, posebno među onima koji tragaju za dubljim razumevanjem.
Jedna žena, zatraživši pomoć od sveštenika, iznela je svoje brige. Pitanje je bilo jasno: "Slučajno sam slomila ogledalo. Znam da je to veoma loš znak. Šta da radim da izbegnem posledice i sprečim nesreću? Koju molitvu da izgovorim?" U trenucima neizvesnosti, bilo zbog verovanja ili instinkta, mnogi pomisle da je potrebna molitva ili neki ritual kako bi otklonili lošu sreću.
Printscreen/TikTok/erika_sanchez1988
Sva verovanja u vezi sa ogledalima, zasnovana su na ideji da ogledalo predstavlja prag između svetova
Na ovo pitanje odgovorio je sveštenik Andrej Efanov, protojerej Ruske pravoslavne crkve, koji je sa puno pažnje i smirenosti izložio svoje viđenje ove teme. Njegov odgovor u suštini poziva na smirenost i povratak zdravom razumu, podsećajući nas da se ne plašimo stvari koje, iako deluju misteriozno, nisu ništa više od svakodnevnih nezgoda.
- Postoji mnogo verovanja u vezi sa ogledalima, zasnovanih na ideji da ogledalo predstavlja prag između svetova, mistični prostor kroz koji se može sagledati drugi svet, druga dimenzija i slično - započinje protojerej Andrej. Ovaj mit, prema njegovom objašnjenju, ima duboke korene, a jedno od najpoznatijih verovanja vezano je za to da se nakon smrti pokojnika u kući moraju pokriti ogledala kako bi duša pronašla mir. Međutim, sveštenik se vrlo jasno protivi ovim praksama:
- Imajte na umu da su to sve izmišljotine i da nije potrebno da pokrivate ogledala - ističe otac Andrej, prenosi pravoslavni sajt foma.ru.
Printscreen/Youtube/Александр Иванов Смысл Жизни
Otac Andrej Efanov
Posebno se osvrnuo na verovanja o slomljenom ogledalu, smatrajući da je verovanje u negativne posledice, poput nesreće ili nečega lošeg što će uslediti, deo iste vrste sujeverja.
- To je običan svakodnevni događaj koji ne zahteva nikakve molitvene radnje - nastavlja kaže protojerej Efanov, podsećajući da je najvažnije da ne brinemo i da živimo u miru.
- Sačuvajte svoj mir, pažljivo sakupite komade ogledala i nastavite dalje - poručuje on, ukazujući na to da su praktične stvari u životu najvažniji korak u prevazilaženju svakodnevnih problema.
Kroz ovaj odgovor, protojerej Andrej poziva vernike da se oslobode straha i sujeverja, vraćajući nas, u dubokom pravoslavnom duhu, ka jednostavnom i istinitom životu.
- Bože, pomozi - poručuje otac Andrej na kraju, podsećajući nas da se u svim situacijama, pa i u onima koje nas zastrašuju, treba osloniti na veru i smirenost. Slomljeno ogledalo ne treba da izazove strah, već da nas podseti na smirenost, pažnju i brigu o sebi i bližnjima.
Dok se pravoslavne zajednice suočavaju s izazovima očuvanja tradicije i duhovnog vođstva, godina koju smo započeli donosi ključne trenutke u odnosima među crkvama i s globalnim pitanjima koja oblikuju njihov uticaj i misiju.
Takvih priča ima puno, a među akterima su i programeri koji su napustili velike IT kopmanije i sa porodicom otišli u Rusiju, ali i umetnici koje hrišćanstvo inspiriše.
U jedinoj pravoslavnoj svetinji u Finskoj, mladići pronalaze smisao i duhovni mir, uprkos predviđanjima stručnjaka da će vera nestajati iz njihovih života.
Iguman manastira Podmaine odgovara na pitanje "Kako reagovati ako neko iz porodice nije u veri i sa podsmehom gleda na našu pobožnost?", pa je naveo primer kako treba da se postavimo u tom slučaju.
Pastor Mark Berns poručuje da uništavanje hramova nije samo politički čin, već i udar na samog Boga u ljudima, te poziva hrišćane širom sveta da se ujedine protiv zla koje razara Ukrajinu.
Dok policija istražuje ko je zapalio Reformatsku crkvu i ispisao jezive pretnje Mađarima, Viktor Orban šalje oštru poruku Kijevu, a vernici se pitaju da li će mir ikada zavladati ranjenim Zakarpatjem.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Ukoliko verujete u njihovu moć, bitno je da znate šta oni predstavljaju i kako Crkva gleda na to, a onda možete doneti odluku da li su za vas i vaš dom ili ipak ne.
Reči ruskog sveca iz njegove knjige „Misli za svaki dan u godini“ podsećaju nas da je prava sloboda dar koji nam donosi Gospod, oslobađajući nas od lanaca neznanja, strasti i uznemirenosti – put ka unutrašnjem miru i večnoj radosti.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Manastir iz 11. veka, koji je preživeo mnoge nevolje kroz istoriju i uvek se obnavljao iz pepela, sada je ponovo postao žrtva divljaštva koje je duboko potreslo duše verujućih.
Pastor Mark Berns poručuje da uništavanje hramova nije samo politički čin, već i udar na samog Boga u ljudima, te poziva hrišćane širom sveta da se ujedine protiv zla koje razara Ukrajinu.
Dok policija istražuje ko je zapalio Reformatsku crkvu i ispisao jezive pretnje Mađarima, Viktor Orban šalje oštru poruku Kijevu, a vernici se pitaju da li će mir ikada zavladati ranjenim Zakarpatjem.
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Veliki ruski svetitelj osvetljava istinu koja menja sudbine: kako blagorodnost i unutrašnji mir mogu da izleče duše, obnove odnose i donesu snagu u najtežim trenucima života
Dvojica muškaraca ušla su u Sabornu crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Tuzli, pod izgovorom molitve, a iza sebe ostavili su sliku oskrnavljenih svetinja i dubokog bola među vernim narodom.