Katoličanstvo 06.11.2024 | 19:17

ALARMANTAN RAST NASILJA NAD HRIŠĆANIMA POSLEDNJE DVE GODINE: Novi dokument otkriva šokantne podatke

Izvor: Orthodoxtimes
Autor: Saša Tošić
ALARMANTAN RAST NASILJA NAD HRIŠĆANIMA POSLEDNJE DVE GODINE: Novi dokument otkriva šokantne podatke
Robert Nemeti / AFP / Profimedia

U najnovijem dokumentu papske fondacije „Pomoć Crkvi u nevolji“ otkriven je dramatičan porast progona hrišćana, naročito u Africi, gde su prisilna raseljavanja i otmice postali surova svakodnevica mnogih vernika.

Izveštaj papske fondacije „Pomoć Crkvi u nevolji“, predstavljen 22. oktobra u Britanskom parlamentu, otkriva zabrinjavajuće podatke o stanju verske slobode, pre svega hrišćanske zajednice, u poslednje dve godine. Fondacija, koja je sprovela istraživanje u 18 zemalja tokom perioda od 2022. do 2024. godine, ukazuje na zabrinjavajući i „neviđeni porast progona hrišćana“, a posebno osvetljava Afriku kao područje na kojem je verski progon dostigao alarmantne razmere.

Kroz svedočenja preživelih i očevideaca, izveštaj donosi žive prikaze stradanja, koja sežu od hapšenja zbog blasfemije, preko prisilnog raseljavanja i deportacija, pa sve do otmica, prisilnih brakova i zaplene imovine. Metode progona od strane državnih organa, ekstremističkih frakcija i terorističkih organizacija variraju, ali zajednički nose težak teret za one koji veru nose kao osnov svog identiteta. Fondacija upozorava da su, na žalost, ove metode nasilja nad hrišćanima samo deo širokog spektra različitih oblika tlačenja.

SOPA Images / Sipa Press / Profimedia
Istraživanje sprovedeno u 18 zemalja od 2022. do 2024. godine, ukazuje na neviđeni porast progona hrišćana

Ova crna statistika ne zaobilazi ni države sa autoritarnim režimima – Kina, Eritreja, Indija i Iran, prema navodima izveštaja, demonstriraju neprijateljski stav prema hrišćanima, vođene nacionalističkim ili ideološkim ciljevima. Uz ovo, raširena mržnja i neprijateljstvo podstiču migracione talase vernika koji spas pronalaze u drugim, manje ugroženim regionima.

Sirija, nekada zemlja sa snažnim hrišćanskim prisustvom, suočava se sa značajnim opadanjem hrišćanske populacije – od 1,5 miliona u 2011. godini na oko 250.000 danas. Slična sudbina zadesila je Irak, gde hrišćani sada čine manje od 0,5% stanovništva.

Burkina Faso, posebno pogođena nasiljem, beleži da je svaki deseti stanovnik morao da napusti dom zbog verskog progona. Ovi podaci, više nego brojke, pričaju priču o ljudima, porodicama i zajednicama koje su prinudno otkinute iz svog prirodnog okruženja, u nadi za sigurnošću i mirnijim životom.

Ipak, izveštaj donosi i jednu tračku nade. Vijetnam, jedina zemlja u kojoj je zabeležen blagi napredak u odnosu prema hrišćanima, napravio je korake ka obnavljanju diplomatskih odnosa sa Vatikanom, što daje nadu u postojanje puteva ka mirnijoj budućnosti kroz dijalog i saradnju.

„Pomoć Crkvi u nevolji“, fondacija iz Vatikana, kroz ovaj dokument skreće pažnju na sve veće stradanje hrišćana i potrebu za globalnim naporima koji će osigurati pravo na slobodno ispovedanje vere.