U svetogorskim manastirima, gde se vekovima neguje umetnost pripreme posnih jela, jednostavni sastojci postaju specijaliteti bogati ukusima i duhovnim značenjem. Otkrijte recept za jelo koje Svetogorci nazivaju „sfungato“ – monaški specijalitet pripreman s pažnjom, uz poseban dodatak koji mu daje osvežavajuću aromu.
Na Svetoj gori, gde se vekovima neguje manastirska kuhinja, jednostavni sastojci pretvaraju se u jela bogata ukusima i duhovnim značenjem. Jedan od takvih recepata je posni „sfungato“ – specijalitet od leblebija, maslinovog ulja i aromatičnog začinskog bilja, koji se priprema s posebnom pažnjom i uzdržanjem. U manastirima, gde hrana nije samo puka potreba, već i deo duhovnog života, ovakva jela svedoče o mudrosti monaške tradicije i umeću spajanja skromnih namirnica u savršen sklad.
Sastojci:
Kuvane leblebije
Crni luk
Svež peršun
Integralno ili obično brašno (za vezivanje)
Ekstra devičansko maslinovo ulje
(Opcionalno: malo soli, bibera ili kumina – ne računaju se u pet osnovnih sastojaka)
Shutterstock/Tenzen
Jednostavan, a ukusan svetogorski specijalitet - sfungato od leblebija
Priprema:
Izgnječite kuvane leblebije u činiji viljuškom ili ih sameljite u mlinu. Masa treba da bude krupno pasirana, ne kremasta.
Narendajte ili sitno iseckajte crni luk, pa ga lagano propržite na maslinovom ulju dok ne postane staklast.
Pomešajte leblebije, proprženi luk i peršun, dodajući 2-3 kašike brašna kako bi se smesa povezala.
Oblikujte male pogačice ili jednu veliku „palačinku“ nalik sfungatu. Pecite u tiganju s malo maslinovog ulja na umerenoj vatri dok ne porumene s obe strane. Ako ste pravili veće "palačinke", isecite na trougliće i poslužite tople.
Monaški tajni savet:
Dodajte malo rendane kore limuna u smesu za osvežavajući miris i aromu – to je čest dodatak u manastirima.
Na Svetoj gori, gde su molitva i tradicija način života, i hrana ima poseban značaj. Otkrijte recept za ovaj izvrstan obrok sa pečurkama – jednostavno, ali izuzetno bogato jelo koje oslikava suštinu monaške trpeze.
Nekada nezaobilazan na trpezama naših predaka, bob je danas retkost u domaćoj kuhinji. Ovo starinsko, posno jelo krije bogatstvo ukusa i tradicije, donoseći toplinu i nostalgiju u svaki zalogaj.
Bez mesa i mlečnih proizvoda, ali sa neodoljivom aromom i savršenim spojem sastojaka – otkrijte recept za jedinstvenu musaku sa Svete gore koja donosi duh monaške trpeze u vaš dom!
Uz samo nekoliko sastojaka i malo strpljenja, otkrijte jednostavan način pripreme krofni koje su vekovima deo monaške trpeze – savršene za dane posta i trenutke kada želite da osetite toplinu prave domaće poslastice.
Nepoznati prevaranti koriste ime Srpske pravoslavne Crkve kako bi obmanuli vernike i naplatili „duhovne usluge“. Eparhija banatska upozorava – nemaju nikakve veze sa njima!
U hramu Svetog velikomučenika Georgija, u četvrtu nedelju Velikog posta, mitropolit žički Justin rukopoložio je đakona Dušana Arsenijevića u čin prezvitera, darujući Crkvi novog pastira.
Godinama je živela u patnji, mučena pokajanjem i tugom, ali kada je ponovo kročila u manastir, pred njom se ukazala Bogorodica i učinila nešto što će zauvek ostati urezano u njenom srcu.
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
Kombinacija skromnih sastojaka može doneti pravo bogatstvo ukusa – ovaj recept spaja hrskavi krompir i sočan pasulj, uz aromatične začine koji obogaćuju svaki zalogaj.
Zaboravite na klasične nadeve i probajte nešto novo! Ova hrskava, mirisna i jednostavna pica idealna je za dane posta, a toliko je ukusna da će postati vaš omiljeni recept – čak i kada nije post.
Savršena kombinacija krompira, kiselih krastavaca i začina čini ovo jelo ne samo laganim i zdravim, već i bogatog, raskošnog ukusa – idealnog za dane posta i porodična okupljanja.
U tišini manastirskih zidina, gde se svaka trpeza sprema s ljubavlju i molitvom, nastaje hortokalitsunija – skromno, ali bogato jelo koje spaja darove prirode i monaški trud, podsećajući na smirenje, post i blagodarnost.
Kombinacija skromnih sastojaka može doneti pravo bogatstvo ukusa – ovaj recept spaja hrskavi krompir i sočan pasulj, uz aromatične začine koji obogaćuju svaki zalogaj.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Uz samo nekoliko sastojaka i malo strpljenja, otkrijte jednostavan način pripreme krofni koje su vekovima deo monaške trpeze – savršene za dane posta i trenutke kada želite da osetite toplinu prave domaće poslastice.
Sada, kada bez nekog drugog ne mogu učiniti ni najmanju stvar, razumem zašto nas je Hristos naučio da budemo sjedinjeni u jednom telu, deo je potresne ispovesti monaha Sofronija.
U donjoj zoni Dohije nalazi se vešernica za pranje posteljine monaha i gostiju, kao i ostava za potrebe ambulante (smeštaj medicinske opreme i lekova).
Godine 2019, čudo je zabeleženo na praznik svetog Aleksija kada su deca i učitelji iz Centra za rehabilitaciju "Pearl", koji se bavi decom sa autizmom i poremećajem autističnog spektra, posetili Crkvu Svetog Nikole Čudotvorca.
U trenucima najveće patnje, porodica Brasko pretvara tugu u svetlost – kapela posvećena njihovoj ćerci postaje simbol nepokolebljive vere i ljubavi koja neće biti zaboravljena.
Sekti ima raznih, počevši od minornih pojedinaca, grupa od nekoliko pojedinaca, pa do ozbiljnih organizacija sa više milionskim članstvom, kao što su Jehovini svedoci, baptisti, mormoni, razne protestantske denominacije kojih ima preko 30.000 u svetu…