NA BLAGOVESTI SE NA TRPEZU UZ RIBU IZNOSI SKORDALIJA, JELO DUBLJEG ZNAČENJA NEGO ŠTO MISLITE: Tri tajne da praznični posni namaz bude kremast i savršenog ukusa
AS Foodstudio/ShutterstockSabor svetog arhangela Gavrila
Ovaj čuveni posni prilog nezaobilazan je deo praznične trpeze za Blagovesti. Otkrivamo kako da vam skordalija uvek uspe – da bude vazdušasta, lagana i bogata ukusom, kao sa Svete Gore.
Na trpezi na Blagovesti, posni namaz koji se u nekim krajevima naziva skordalija ne nalazi se samo zbog ukusa – već ima i duboko simbolično značenje. Praznik Blagovesti, kada se sećamo trenutka kada je Presveta Bogorodica primila vest od arhangela Gavrila da će roditi Spasitelja, jedan je od retkih dana u vreme Velikog posta kada je dozvoljeno konzumiranje ribe. Upravo zato, skordalija, u svojoj jednostavnosti i postnoj raskoši, često se služi uz ribu kao znak radosti zbog radosne vesti i kao predokus vaskršnje svetlosti koja dolazi.
Priprema ovog jela u tišini doma, sa pažnjom i ljubavlju, postaje i mali liturgijski čin – jer svaki trud uložen u post i molitvu donosi duhovni mir i blagodat. A kada se trpeza posluži sa verom, i najjednostavnija jela postaju ikona večnosti.
Danas vam donosimo klasičan recept koji će oduševiti i najzahtevnijeg gosta, ali i tri male tajne koje skordaliju čine savršenom i po ukusu i po teksturi.
Prva tajna: Krompir mora biti dobro kuvan i stavlja se u blender dok je još vruć, odmah iz šerpe. To pomaže da se svi sastojci ravnomerno sjedine u finu i glatku smesu.
Druga tajna: Beli luk treba da pruži aromatičan, ali ne prejak ton. Da biste to postigli, uklonite središnju klicu iz svakog čena pre nego što ga dodate u blender.
Treća tajna: Kao i kod pripreme majoneza, ulje se dodaje postepeno, kap po kap, kako bi se dobila vazdušasta i stabilna tekstura. Tako ćete imati potpunu kontrolu nad količinom i izbeći da namaz postane težak ili previše mastan.
Sastojci:
½ kg krompira
3 čena belog luka
200 ml maslinovog ulja
20 ml sirćeta
So po ukusu
AS Foodstudio/Shutterstock
Skordalija se priprema lagano, poput majoneza, a glavni sastojci su krompit i maslinovo ulje
Priprema: Krompir oljuštiti, iseći na komade i kuvati dok ne omekša. U međuvremenu, očistiti beli luk, preseći čenove i ukloniti klicu iz sredine svakog.
Očišćen beli luk staviti u blender i dodati 2–3 kašike maslinovog ulja. Miksati dok se ne dobije kremasta smesa.
Zatim, dok je krompir još vreo, dodati ga u blender sa belim lukom, posoliti i sjediniti dok ne postane glatka masa. Nakon toga, postepeno dodavati preostalo ulje, uz neprekidno miksanje, dok skordalija ne postane penasta i lagana.
Uz malo truda i ljubavi, post postaje gozba! Isprobajte recept za sočne posne pljeskavice koje će obogatiti vašu trpezu i doneti vam istinsku gastronomsku radost.
Savršena kombinacija krompira, kiselih krastavaca i začina čini ovo jelo ne samo laganim i zdravim, već i bogatog, raskošnog ukusa – idealnog za dane posta i porodična okupljanja.
Nekada nezaobilazan na trpezama naših predaka, bob je danas retkost u domaćoj kuhinji. Ovo starinsko, posno jelo krije bogatstvo ukusa i tradicije, donoseći toplinu i nostalgiju u svaki zalogaj.
Spoj jednostavnih sastojaka i savršenih začina donosi jelo koje greje dušu i osvaja nepca – otkrijte recept koji će postati vaš novi omiljeni specijalitet!
Zaboravite na klasične nadeve i probajte nešto novo! Ova hrskava, mirisna i jednostavna pica idealna je za dane posta, a toliko je ukusna da će postati vaš omiljeni recept – čak i kada nije post.
Mnogi vernici osećaju da im srce ostaje hladno uprkos želji da razgovaraju sa Bogom – otkrivamo šta sve dovodi do gubitka molitve i kako da povratimo blagodat koja greje duh.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.
Roditelji, supruga i prijatelji mladog veroučitelja Stefana Đokića (30) slomljeni bolom dok je poglavar Srpske pravoslavne crkve u dirljivoj besedi govorio o smrti koja para srca i o veri koja jedina može da uteši.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Dok su današnje trpeze često pretrpane egzotičnim ukusima, ajmokac – jednostavan sos od belog luka i pilećeg mesa – podseća nas na vreme kada su mirisi iz kuhinje bili najtačniji sat i najlepši poziv za okupljanje oko stola.
Bez kapi viška ulja, a hrskav do savršenstva — ovo starinsko jelo sa manastirskih trpeza pokazuje da istinska čarolija dolazi iz jednostavnosti i vere u meru.
Veliki post je prilika da istražimo nove ukuse i obogatimo trpezu jednostavnim, a izuzetnim jelima. Isprobajte recept za posni krompir na vodi koji će vas osvojiti savršenim spojem začina i mirisa domaće kuhinje.
Brz, jednostavan i bogat hranljivim sastojcima, ovaj kremasti namaz bez ulja, sa tahinijem i semenkama, idealan je za dane posta na vodi – pravo malo čudo iz duhovne svakodnevice.
Autentični recept objavljen u kuvaru 1855. godine za drevno jelo koje jača telo i um, a u sebi nosi više od obične hrane – deo neugasivog svetogorskog blagoslova.
Otkrivamo kako monasi u srpskoj carskoj lavri pripremaju svoje čuvene posne rezance, zašto se u ovom jelu hleb nikada ne baca i kako ga možete obogatiti mirisom tartufa ili vrganja.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.