Uglovi fasade su dilatirani po visini, tako da se segmenti određene visine oslanjaju na specijalno konstruisane „papuče” od nerđajućeg čelika koje su ankerisane u betonski zid.
Hram Svetog Save sabrao je u sebi mnoge elemente srpskog kulturnog nasleđa. Jedan od takvih elemenata je i neobično preplitanje vizantijskog i romaničkog stila, kakvo može da se uoči na Bogorodičnoj crkvi manastira Studenica ili crkvi Hrista Pandokratora manastira Dečani.
Slično je oformljen i spoljašnji izgled, odnosno fasada hrama Svetog Save, te nas neprestano podseća da smo na međi Istoka i Zapada, a da je naš zadatak da budemo, po reči svetog Nikolaja Žičkog, iznad Istoka i Zapada.
oko 10.500 m² ploča od mermera debljine 3 cm (što čini 315 m³),
oko 1.500 m³ belog mermera u masive (uglovi fasada), obloge oko prozora, rozete, vrata, stope, stubove, kapitele i drugo. Ukupna težina ugrađenog kamena na fasadi iznosi 3.000 tona,
oko 120 m³ venaca od crvenog granita različitih profilacija i debljine,
oko 80 m³ jablaničkog granita u soklu hrama,
oko 60 m³ jablaničkog granita u stepeništa i podeste.
Karakteristike fasade
Na spoljašnosti hrama korišćena su dva tipa kamena, u ukupno tri strukture, a finalno je obrađen na dva različita načina: mermer je poliran, a graniti su polirani ili paljeni. Dominirajući beli kamen je mermer tipa Volakas, crvenkasti kamen kojim su odrađeni masivi gornjih venaca hrama je granit tipa Balmoral, a sivi kamen sokle i ulaznih stepeništa je granit tipa Jablanica.
Uglovi fasade su dilatirani po visini, tako da se segmenti određene visine oslanjaju na specijalno konstruisane „papuče” od nerđajućeg čelika koje su ankerisane u betonski zid.
Fasada je vrlo kvalitetno urađena zahvaljujući požrtvovanju svih ekipa koje su radile na ovom velikom poslu, i izvedena je u svemu prema datom projektu i u tačno određenim ugovornim obavezama, tako da je Božić 2004. radosno dočekan sa završenom fasadom. Pored navedenih radova na fasadi, izveden je i ceo plato porte oko hrama, sa pločama debljine 3 cm na podlozi od mikro-betona debljine 20 cm.
Zanimljiva poređenja
Za sticanje utiska o kojoj količini i redu veličina je reč može da se navede, primera radi, da je površina ploča koje su ugrađene u fasadu dovoljna da se popločaju skoro dva cela fudbalska terena, da je zapremina ugrađenog kamena skoro jednaka količini vode koja je potrebna za punjenje olimpijskog bazena, te da je težina kamena ugrađenog u spoljašnjost hrama jednaka težini betona koji stane u 325 automešalica.
Mnoga deca u Beogradu, Nišu ili Novom Sadu nisu čula za Deževu i Miščiće. Vode ih na ekskurzije u Grčku i Tursku, a zaobilaze postojbinu Stefana Nemanje i Svetog Save, kazuje penzionisani profesor Mirko Popovac, koji svakodnevno prolazi pored ostataka Saborne crkve Nemanjića.
Svečano praznično bdenije i duhovno nadahnuta akademija, služeni uoči spomena na Spaljivanje moštiju Svetog Save, sabrali su episkope, bogoslove, vojne učenike, profesore i verni narod pod svodove najvećeg pravoslavnog hrama, potvrđujući neprolaznu snagu svetosavskog zaveta.
Sednica kojom je predsedavao patrijarh Porfirije bila je povod za parastos ktitorima, ali i snažno podsećanje na neugaslu želju srpskog naroda da na mestu stradanja nikne duhovni svetionik celog naroda.
Iz manastira Mileševe u prestoni grad stiže sveta ruka prvog srpskog arhiepiskopa, a ulice Beograda ispuniće se hiljadama vernika, molitvama, ikonama i pesmom – u jednom od najsvečanijih događaja u duhovnom životu naroda.
Irini Murtzukou priznala je monstruozne zločine iz mladosti, a starci sa Svete gore upozoravaju – ovo prevazilazi ljudsko zlo i otkriva strašnu istinu o svetu bez Boga.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
U pravoslavnom učenju srebroljublje se ne posmatra samo kao moralni prestup, već kao strast – duhovna sila koja čoveka odvaja od svih vrlina, unosi nemir i čini ga slepim za istinske vrednosti.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Na praznik Pedesetnice, u prisustvu patrijarha Porfirija i vladike Siluana, sveta relikvija – leva ruka prvog srpskog arhiepiskopa – ispraćena je iz Hrama Svetog Save ka svetinji kraj Prijepolja.
Uz svetu relikviju — levu ruku Svetog Save i blagoslov patrijarha Porfirija, Spasovdanska litija obasjala je srce Beograda. Na čelu povorke je i heroj sa Dunava – alas koji je spasao 33 života, a sada nosi Časni krst kroz molitveni hod prestoničkim ulicama.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Jedan od prvih koji su uočili požar bio je Miloš Popović iz povratničkog sela Koš. Sa svojim prijateljem bio je na putu ka Osojanu kada je primetio vatru koja je već gutala kuću Baneta Đurića.
Slavsku trpezu ljubavi su pripremili domaćini slave, protojerej-stavrofor Rade Radan i protinica Milica Radan zajedno sa svojom blagočestivom porodicom.
U svojoj besedi za sredu pete nedelje po Duhovima, vladika Nikolaj otkriva duboku istinu o poreklu straha, objašnjavajući zašto on nastaje iz greha, a kako čovek čistog srca postaje snažan i hrabar poput lavića pred svakom životnom olujom.