Jedno pitanje vernice pokrenulo je raspravu: da li sveta tajna krštenja vredi ako je tek u odraslom dobu shvatimo i prihvatimo srcem?
U savremenom svetu, gde su mnogi kršteni kao deca, a odrasli daleko od Crkve, često se javlja isto pitanje: da li je potrebno ponovo primiti tajnu krštenja ako do sada nisam živeo/la crkveno i ako tek sada svesno otkrivam veru?
Takvo pitanje uputila je vernica Darija ocu Andreju Eefanovu:
– Krštena sam kada sam imala pola godine. Nikada nismo išli u crkvu ili hramove, nismo postili, kod kuće se posebno nisu pokretale teme vere ili Boga itd. Koliko sam razumela, Krštenje bi trebalo da bude svesni čin, kada čovek razume zašto mu je ono potrebno, sa iskrenom verom u duši i srcu…
Odgovor sveštenika jasan je i nedvosmislen: ponovnog krštenja nema.
– Krštenje uopšte nije običan obred, već Sveta Tajna, a sve svete tajne se obavljaju samo jednom u životu. Ponavljanje Krštenja nije predviđeno – naglašava protojerej Andrej.
Printscreen
Svešttenik Andrej Efanov
On pojašnjava da se deca krštavaju po veri roditelja i kumova, te da time postaju članovi Crkve Hristove. Ako su roditelji odlučili da krste dete, makar i ne živeli posvećeno, znači da su makar dotakli veru i uneli dete u njeno okrilje. Zato je Krštenje potpuno važeće.
Jedini izuzetak, ističe otac Andrej, jeste situacija kada čovek ne zna da li je kršten.
– Ako neko ne zna da li je kršten ili nije, tada sveštenik izgovara krstnu formulu uz dodatak „ako nisi kršten(a)“. Ali i u tom slučaju podrazumeva se da se Tajna zaista obavlja samo ako je prvi put, a ako bi se ponovila iz neznanja, ona nije važeća – ističe otac Andrej.
Vera nije samo čin, već put
Ipak, najvažniji deo odgovora sveštenika upućuje na ono što dolazi posle Krštenja – a to je život u veri. Otac Andrej savetuje da, ako tek sada svesno prilazimo veri, počnemo od svakodnevne molitve, razgovora sa sveštenikom i postupnog uvođenja u crkveni život.
shutterstock.com/Irina Borsuchenko
Sveta tajna krštenja
Jer, krštenje predstavlja vrata Crkve, ali hod kroz te odškrinute dveri traje čitav život.
– Što se tiče svesnog prihvatanja vere ili njenog izučavanja, s tim možete i treba da počnete sada, kada ste sami došli do toga promišljeno – poručuje otac Andrej.
Poruka za sve nas
Ova prepiska podseća da vreme provedeno daleko od Boga nije prepreka, već povod da Mu se približimo sada, ovde, danas.
Jer Gospod je taj koji strpljivo čeka naše slobodno i svesno „da“, iako nas je već primio u naručje svete tajne krštenja.
U blagodatnoj atmosferi Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja, uoči najvećeg hrišćanskog praznika, obavljeno je zajedničko krštenje gotovo pedeset vernika, uz snažne poruke o večnom životu koje su dotakle srca prisutnih.
Uobičajeno je da se Sveta tajna kštenja prima u detinjstvu, ali odrasli koji se nisu ranije krstili mogu to učiniti u bilo kom životnom dobu - uključujući i trudnice.
I tu želju roditelja i kumova, da svom detetu i kumčetu na krštenju daju dva imena, treba shvatiti kao pomodarstvo, koje sa pravilima Srpske pravoslavne crkve nema veze, govorio je sveštenik.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.
Roditelji, supruga i prijatelji mladog veroučitelja Stefana Đokića (30) slomljeni bolom dok je poglavar Srpske pravoslavne crkve u dirljivoj besedi govorio o smrti koja para srca i o veri koja jedina može da uteši.
Dok Srbija prolazi kroz društvene podele i talas protesta, profesor Bogoslovskog fakulteta i šef Grupe za biblistiku upozorava na opasnost zloupotrebe Biblije za dnevnopolitičke borbe i pozive na neposlušnost Crkvi.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Iako se veruje da je krštenje nužno za ulazak u Božju zajednicu, Crkva priznaje da postoje posebni slučajevi, kao što su smrt ili nepostojanje mogućnosti da se dete krsti pre nego što umre, te se u tim situacijama sve prepušta Božjoj milosti.
U hramu Prepodobne Mati Paraskeve u Medincima, vernici su, zajedno sa vladikom Jovanom, doživeli trenutke nade, ljubavi i duhovne obnove, osvežavajući svoju veru kroz svete obrede i krštenje novog člana Božje zajednice.
Danka Vesković napustila je daleku Angolu i vratila se u rodno selo sa sinom Makišom, a njihova sudbina dirnula je čitavu Srbiju – evo kako je dečak primio pravoslavlje u crkvi u Koštunićima!
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.
Na petu godišnjicu pretvaranja velike pravoslavne svetinje u džamiju, turski predsednik izazvao ogorčenje sveta rečima da je oslobodio spomenik i vratio ga „molitvi Muhameda“.
Porodice koje su se posle rata vratile na svoja ognjišta ostale su bez domova i uspomena – monahinje i meštani rizikovali živote da spasu selo od potpunog uništenja.
Dok plamen lila obasjava mrak uoči praznika, vekovni običaj iz paganskih vremena spaja se s hrišćanskom simbolikom, okupljajući mlade i stare oko vatre u molitvi za zaštitu i rodnu godinu.