Na samitu AI for Good, koji je održan u Ženevi povodom 160 godina od osnivanja Međunarodne telekomunikacione unije (ITU), učesnicima se obratio papa Lav XIV putem poruke koju je uputio državni sekretar, kardinal Pjetro Parolin.
Papa je najpre čestitao organizatorima na značajnom jubileju i zahvalio im na naporima da omoguće širi pristup savremenim komunikacionim tehnologijama, podsetivši pritom da i dalje oko 2,6 milijardi ljudi nema pristup digitalnim uslugama, naročito u siromašnim i ruralnim krajevima.
U poruci se ističe da se čovečanstvo nalazi pred kritičnom prekretnicom: digitalna revolucija, pokrenuta razvojem veštačke inteligencije, ubrzano menja sve sfere života - kulturu, obrazovanje, umetnost, rad, zdravstvenu zaštitu, upravljanje, vojne poslove i komunikaciju.
Međutim, papa upozorava da tehnološki napredak ne zahteva samo tehničku sofisticiranost, već i etički pristup. Veštačka inteligencija može da modelira logiku i donošenje odluka, ali ne može da zameni moralni sud i istinske ljudske odnose. Zato, naglašava se u poruci, ljudske vrednosti poput sposobnosti da sudimo čistom savešću, dijaloga, bratstva, predviđanja i odgovornosti ostaju od presudne važnosti.
Prema papinim rečima, era brzih inovacija podstiče nas da razmišljamo o tome šta zaista znači biti čovek i koja je naša uloga u svetu, dok odgovornost za ove tehnologije ne leži samo na programerima i administratorima, već i na svim korisnicima.
- Veštačka inteligencija zahteva odgovarajuće etičko upravljanje i regulatorni okvir usmeren na čoveka, koji prevazilazi puko razmišljanje o korisnosti ili efikasnosti - stoji u poruci.
Papa Lav XIV na kraju poziva na humaniji poredak društvenih odnosa, kao i na mirno i pravedno društvo u službi integralnog ljudskog razvoja i dobra čitavog čovečanstva.
Dok patrijarh carigradski najavljuje dolazak rimskog pontifa i poziva na „jedinstvo u istini“, među pravoslavnim narodima raste strah da se ispod plašta sabornosti krije najdublja izdaja Svetog Predanja
U istoj izjavi naglasio je i važnost slobodnog i nezavisnog novinarstva.
Rezultati su prevazišli sva očekivanja - čak 60 posto ispitanika izjavilo je da prati hrišćansku televiziju, sluša hrišćanske radio stanice i podkaste, čita hrišćanske portale, koristi hrišćanske društvene mreže i prati sadržaje sa hrišćanskih "YouTube" kanala.
Novi poglavar Katoličke crkve izazvao je lavinu reakcija nakon otkrića da su američki donatori obećali milijardu evra za izbor „pravog“ pape, dok deficit Svete Stolice prelazi 83 miliona evra.