Praznici i sveci 12.07.2025 | 13:53

TRI NAJVAŽNIJE LEKCIJE DVOJICE APOSTOLA: Otac Andrej otkriva zašto su Sveti Petar i Pavle toliko različiti, a nerazdvojni u Crkvi

Slika Autora
Izvor: pravoslavie.ru
Autor: Saša Tošić
TRI NAJVAŽNIJE LEKCIJE DVOJICE APOSTOLA: Otac Andrej otkriva zašto su Sveti Petar i Pavle toliko različiti, a nerazdvojni u Crkvi
Printscreen/Telekanal Carьgrad, Freepik

Jedan je bio ribar, drugi učenjak; prvi je Hrista gledao očima, drugi Ga je spoznao tek posle Vaskrsenja – ali njihova imena i životi kriju duboku tajnu zajedništva koja menja svakog verujućeg, ističe protojerej Andrej Tkačev u svom autorskom tekstu koji prenosimo u celosti.

Teško bi bilo pronaći dve ličnosti koje se više razlikuju jedna od druge. Apostol Petar je bio oženjen (Jevanđelje pominje njegovu taštu, a Poslanice njegovu ženu – saputnicu), dok je apostol Pavle živeo u devičanstvu.

Petar je poznavao Hrista od samog početka Njegovog javnog delovanja, a Pavle je prepoznao Hrista tek nakon Njegovog Vaskrsenja.

Jedan ribar, drugi farisej i učenjak

Petar je bio galilejski ribar, a Pavle učenik velikih književnika, фарисеј по образовању. Obojica su bili Jevreji, ali je Pavle propovedao reč Božiju uglavnom neznabošcima, obnavljajući ih Duhom Svetim i od njih sazidavši Crkvu, dok je Petar propovedao Jevanđelje uglavnom obrezanima, svojim saplemenicima.

Petar je bio najstariji među najbližim Hristovim učenicima, ali se Pavle trudio više od svih, iako je sam govorio:

– Ne ja, nego blagodat Božija koja je sa mnom.

I završili su život različito.

Freepik
Sveti apostoli Petar i pavle, vitraž

 

Mučenička smrt apostola u Rimu

Pavlu, kao rimskom građaninu, odrubljena je glava. Kada je pala na zemlju tri puta, na tim mestima su izvirala tri izvora. Mesto njegovog stradanja i danas se zove „Tri izvora“.

A apostol Petar je bio razapet glavom nadole, nakon što je prethodno pogubljena njegova žena.

– Ženo, seti se Gospoda! – vapio je Petar, i tako je, viseći na krstu, nogama pokazivao nebo Crkvi, tamo gde se svi moramo uzneti.

Šta nas uči razlika između Svetih Petra i Pavla?

Ova razlika između dva apostola, koje zajedno slavimo, govori nam da je svako u Crkvi različit. I ta različitost je istinski blagoslov, ako postoji jedinstvo vere i jedinstvo ljubavi.

Ljudi treba da budu različiti, neponovljivi, nesvodljivi jedni na druge. Ako kod diktatora „nema nezamenljivih“, kod Boga je svaki čovek jedinstven i nezamenljiv. Najvažnije je da postoji zajednička vera.

Printscreen/Телеканал Царьград
Protojerej Andrej Tkačov

 

Zajedništvo apostola u Carstvu Božijem

Tako su se Petar i Pavle, trudeći se različito na raznim stranama vaseljene, na kraju sastali u Rimu, gde su u to vreme vodili svi putevi. Tamo su okončali svoje podvige i svoj zemaljski put mučeničkom smrću, potvrđujući istinitost svoje propovedi neustrašivim stradanjem.

Sada su zaista zajedno – zajedno kao naslednici Carstva Božijeg i venci nagrade, zajedno kao učitelji Crkve, voljeni od svih koji ljube Gospoda Isusa.

Promena imena – duhovna tajna

Jedna od važnih dimenzija duhovnog života je promena imena. Ime nije samo nadimak, nije puki zvuk, već je izraz same suštine ličnosti, otkrivene rečju.

Pre nego što je Avram postao Avraam, zvao se Avram. Kada ga je Bog najpre pozvao, a zatim iskušao, dao mu je novo ime, dodajući jedno slovo, što je veoma značajno, ali zbog nedostatka vremena i prostora sada nećemo šire objašnjavati.

Shutterstock
Sveti apostoli Petar i Pavle

 

Bog menja imena radi veće službe

Slično tome, kada je Mojsije umro na granici Obećane zemlje, preneo je svoju vlast i blagodatni autoritet na svog saputnika Osiju, ali mu je najpre promenio ime u Isus.

U Otkrivenju, između ostalog, Hristos obećava:

– Onome koji pobedi daću kamen beo, i na kamenu ime novo napisano.

To znači da će spaseni u Carstvu Božijem dobiti nova imena, kao što monasi dobijaju novo ime pri postrigu.

Zašto je Simon postao Petar, a Savle Pavle?

Tako i proslavljeni Petar i Pavle nisu oduvek nosili ova – danas dobro poznata – imena. Petar je bio Simon, a Pavle – Savle. Hristos je preimenovao svoje učenike, predviđajući njihovu buduću službu i poznavajući njihovu unutrašnju prirodu.

Tako su sinovi Zevedejevi, Jakov i Jovan, nazvani „sinovi groma“. Simon, sin Jonin, dobio je ime Petar – „kamena stena“. Ta stena je dobro ispovedanje da je Isus Sin Boga Živoga. Na tom ispovedanju stoji Crkva i stajaće do svršetka veka.

Shutterstock
Isus Hristos sa apostolima Petrom i Pavlom

 

Šta znači Pavlovo ime?

„Pavle“ znači „mali“ (od latinskog paulus). Propovedajući neznabošcima, Savle je uzeo ime Pavle kako bi bilo prihvatljivije njihovom uhu.

Veliki Pavle je sebe nazivao malim, jer se smatrao – kao što kaže – „nedonoščetom“. Doživljavao je sebe kao nedostojnog, pošto je nekada gonio Crkvu Božiju.

Lekcija imena: vera i smirenje

Zar ovo preimenovanje nije značajno? Čemu nas uči?

Uči nas dveju suštinskih stvari: čvrstini vere i ličnom smirenju. U imenu Petra je čvrstina stene o koju se razbijaju svi talasi. U imenu Pavla je dobrovoljno samoponiženje, lek protiv gordosti koja vodi duhovnoj smrti.

Zašto ih zajedno slavimo?

Nije slučajno što ih zajedno slavimo. Čoveku nije potrebna samo jedna vrlina, već obe. Čvrsta vera bez smirenja vodi padu i razaranju. Smirenje bez vere je beskorisna samokritika.

Evo još jedne lekcije za nas, iz naizgled male teme kao što su apostolska imena.