Aktuelno iz SPC 20.01.2025 | 09:10

VELIKI SKANDAL VLADIKE SPC U ZAGREBU: Tražio od Srba da se mole za hrvatsku vojsku koja ih je ubijala i proterivala

Autor: M.M.
VELIKI SKANDAL VLADIKE SPC U ZAGREBU: Tražio od Srba da se mole za hrvatsku vojsku koja ih je ubijala i proterivala
Printscreen/X/Профитије Литијумски Vladika Kirilo

U snimku koji je na društvenim mrežama i koji je sablaznuo mnoge, episkop buenosajreski i južnocentralnoamerički i administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske Kirilo, pozvao je sabrane da se pomole za državu Hrvatsku, ne pominjući u tom delu, nigde Srbiju.

Veliki skandal se dogodio tokom Božićne liiturgije 7. januara u Sabornom hramu Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu.

Naime, vladika Kirilo, episkop buenosajreski i južnocentralnoamerički i administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, tokom Svete liturgije, izgovorio je skandalozne reči u kojima je pozivao okupljene Srbe da se pomole, između ostalog, i za hrvatsku vojsku.

U snimku koji je osvanuo na društvenim mrežama i koji je sablaznuo mnoge, vladika je pozvao okupljene i da se pomole za državu Hrvatsku, ne pominjući u tom delu, nigde Srbiju.

- Svjatjejšego patrijarha našego Porfirija, svo episkopstvo pravoslavnih, sveštenstvo, monaštvo i sav verni narod Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, eparhije buenoaireske centralnoameričke, Srpske crkve pravoslavne, njenu eminenciju gospođu ambasadorku Srbije sa diplomatskim korom,  preosvećenog, uvaženog episkopa, biskupa Škvorčevića, sve ovde prisutne Srbe za koje se mi ovde molimo, ovaj grad, državu i vojsku njenu, da pomene Gospod Bog u Carstvu svome sada, svagda i uvek i u vekove vekova - rekao je mitropolit Kirilo. 

Printscreen/X/Профитије Литијумски
Vladika Kirilo

Da ne dođe do zabune i pogrešne interpretacije, nema ničeg spornog moliti se i zalagati za grad i državu u kojoj vladika služi, ali pominjanje hrvatske vojske u ovom kontektu zaista je neprimereno i nepotrebno. Pogotovo, ako se u obzir uzme činjenica, da je hrvatska vojska odgovorna za smrt desetine hiljada Srba samo za vreme poslednjeg rata i za proterivanje nekoliko stotina hiljada. 

Ko je vladika Kirilo

Dr Kirilo (u svetu Milan) Bojović rođen je 4. februara 1969. godine u Podgorici, kao peto dete Radula i Zorke (rođene Jovanović).

Osmogodišnju i srednju školu (gimnaziju "Petar I Petrović Njegoš“) završio je u Danilovgradu sa diplomom Luče prvog stepena.

Vojni rok služio je u Karlovcu, 1987. i 1988. godine.

Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Podgorici, završio je 1992. godine, nakon čega je upisao postdiplomske studije na PMF-u u Beogradu. Završio ih je 1996, odbranom magistarskog rada na temu "Grupe holonomija i kompleksne povezanosti“.

Printscreen/X/Профитије Литијумски
Vladika Kirilo

Pre monaštva, Vladika Kirilo radio je kao asistent na Prirodno-matematičkomfakultetu u Podgorici (1993. do 2000. godine).

Godinu dana – od 1. februara 1998. do 1. februara 1999. godine, proveo je na specijalizaciji na Matematičkom univerzitetu "Lomonosov“ u Moskvi.

Krajem 2000. godine dao je ostavku na posao na univerzitetu i, po blagoslovu Mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, postao iskušenik Cetinjskog manastira.

Mitropolit Amfilohije je, uoči Petrovdana, 11. jula 2004. godine, Milana Bojovića postrigao u monaštvo davši mu ime Kirilo. Iste godine, na Božić, rukopoložio ga je u čin jerođakona, a sledeće, 2006. godine, 21. maja, u čin jeromonaha.

Moskovsku duhovnu akademiju vladika Kirilo upisao je 2005. godine. Na istoj je diplomirao 2008. godine, odbranom kandidatske disertacije na temu "Mitropolit Petar II Petrović Njegoš kao hrišćanski filosof“. Pomenuta disertacija priznata je 2010. godine kao doktorska disertacija na Univerzitetu u Beogradu.

Tokom trogodišnjeg boravka u Moskvi vanredno je završio i Moskovsku duhovnu seminariju. Glavni urednik časopisa Mitropolije crnogorsko-primorske "Svetigora“ bio je od 2008. do 2018. godine, a od 2008. godine je bio i koordinator verske nastave u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj.

Od 2009. do 2014. godine bio je profesor Svetog Pisma Novog Zaveta i vaspitač Bogoslovije Svetog Petra Cetinjskog. Odlikovan je činom protosinđela 2010, a činom arhimandrita 2013. godine. Od 2014. do 2016. godine arhimandrit Kirilo bio je Arhijerejski zamenik u Eparhiji buenosajreskoj i južnocentralnoameričkoj.

Sveti Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve ga je, maja 2016. godine,  izabrao za vikarnog episkopa mitropolitu Amfilohiju, sa titulom ”Episkop dioklijski”. U tom činu je ostao zamjenik mitropolita Amfilohija koji je upravljao eparhijom sa sedištem u Buenos Ajresu.

Hirotoniju u episkopski čin izvršio je Patrijarh srpski Irinej, 31. jula 2016. godine, u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.

Odlukom Svetog Arhijerejskog Sabora 2018. godine, izabran je za eparhijskog arhijereja buenos ajreskog i južno-centralno američkog. Čin ustoličenja izvršio je mitropolit Amfilohije, 2. septembra 2018. godine, u hramu Rođenja Presvete Bogorodice u Buenos Ajresu. Od 29. maja 2018. godine redovni je član Međunarodne Slovenske Akademije nauke, obrazovanja, umjetnosti i kulture.

Univerzitet Olga i Manuel Ajau Kordon (La Universidad Olga y Manuel Ayau Cordon – OUMAC) iz Gvatemale, 18 aprila 2023 g., dodelio je vladici Kirilu počasni doktorat – Honoris Causa. Sveti Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve, održan u maju 2023. godine, izabrao je Episkopa Kirila za administratora Eparhije zagrebačko-ljubljanske, čime je na tom mestu nasledio Njegovu Svetost Patrijarha Porfirija.

Episkop Kirilo nosi i titulu majstorskog kandidata u šahu, koju mu je dodelio Šahovski savez Crne Gore, 3. juna 2023 godine.

Duhovna riznica 08:00 | 09.01.2025

MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Razdeli svoje spoljašnje od unutrašnjeg, i poslednje učini glavnim delom svog života, a prvo samo dodatkom."

Sveti Teofan ističe da su upravo prekomerni užici i zabrinutost za svetovne stvari najveći neprijatelji molitve, jer nas odvode od unutrašnje pažnje i pripravnosti za susret sa Gospodom. Gospod nas poziva da budemo budni i da molitvom čuvamo svoja srca, jer, kako svetac kaže, poslednji dan sveta ili našeg života dolazi iznenada, kao lopov. Stoga, treba da živimo sa stalnim oprezom, ne dozvoljavajući da brige i telesni užici preplave naš duh. On ne zabranjuje rad, hranu i vino, ali nas savetuje da sve to činimo sa umerenošću, čuvajući slobodu srca od težine i vezanosti za materijalno.