Praznici i sveci 24.02.2025 | 10:12

OSAMNAESTOGODIŠNJEG ĐORĐA SU ŽIVOG SPALILI: Jedini srpski svetac čijoj ulici u Beogradu komunisti nisu smeli da menjaju naziv

Izvor: religija.rs
Autor: Saša Tošić
OSAMNAESTOGODIŠNJEG ĐORĐA SU ŽIVOG SPALILI: Jedini srpski svetac čijoj ulici u Beogradu komunisti nisu smeli da menjaju naziv
SPC

Iako tek punoletan, golobrad mladić Đorđe Kratovac odbio je da se odrekne Hrista i promeni veru, zbog čega je pretrpeo surove muke i strašnu smrt u plamenu.

Srpska pravoslavna crkva sa pobožnim poštovanjem i uzdizanjem molitvi 24. februara slavi uspomenu na Svetog novomučenika Đorđa Kratovca, mladića koji je svojom nepokolebljivom verom u Hrista stekao venac mučeništva i postao svetionik hrabrosti i duhovne postojanosti za pokolenja.

Sveti Đorđe Kratovac rođen je krajem 15. veka u varoši Kratovu, u srcu Stare Srbije, kao sin pobožnih roditelja Dimitrija i Sare. Od malih nogu vaspitavan u duhu pravoslavlja, rano se uzdigao u kreposti i bogoljublju, ne naslućujući da će njegov put voditi ka neizrecivoj slavi mučeništva. Kao mlad zlatarski šegrt preselio se u tadašnji Sredac, današnju Sofiju, gde je usavršavao svoj zanat, ali još više utvrđivao svoju veru, koja će ga uskoro staviti na kušnju od koje nije odstupio ni za tren.

SPC
Ikona Svetog Đorđa Kratovca

Kada je imao svega osamnaest godina, osionost osmanske vlasti obrušila se na ovog neustrašivog mladića. Muslimanski provokatori pokušali su da ga prevare slatkorječivošću, da ga ubede da se odrekne vere otaca i pokori sili vremena. Međutim, Đorđe je ostao čvrst kao stena, nepokolebljiv poput starozavetnih pravednika.

Kada rečima nisu uspeli da slome njegovu veru, pribegli su mučenju. Bačen u tamnicu, bio je izložen strašnim mukama, ali ni patnje tela nisu mogle pokolebati njegovu dušu, koja je već bila uzdignuta ka Nebesima.

Konačna presuda bila je surova – spaljen je živ na lomači 1515. godine, 11. februara po starom, 24. februara po novom kalendaru, za vreme vladavine sultana Selima I. U plamenu koji je trebalo da ga uništi, svetitelj se preobrazio u plamen vere, postajući neugasivo svetlo Crkve Hristove. Njegove poslednje reči nisu bile jauk bola, već molitva kojom je predao svoju dušu u ruke Gospoda. Tadašnji sveštenik Peja, kod koga je boravio u Sofiji, prvi je zapisao njegovo žitije, a kasnije je ono pretočeno i u ruske rukopise, čime se njegova slava proširila i van srpskih zemalja.

Printscreen
Ulica u beogradskom naselju Voždovac, koja nosi naziv po Svetom Đorđu Kratovcu, nije menjala ime ni u vreme komunizma

Danas, freske i ikone čuvaju njegov lik, podsećajući nas na snagu vere i nepokolebljivost duha. U Studenici, gde je oslikan u narodnoj nošnji, kao i u molitvama vernog naroda, živi uspomena na ovog velikomučenika.

U Beogradu, i danas postoji ulica koja nosi ime ovog sveca, i to u kontinuitetu još od pre Drugog svetskog rata. Ovaj svetac je jedini srpski svetac čiju ulicu ni komunisti nisu smeli da promene, ostavljajući ime Svetog Đorđa Kratovca kao neizbrisivo i neizmenjivo ubeđenje i čast.