KAKVA JE RAZLIKA IZMEĐU GREŠNIH MISLI I POČINJENOG GREHA? Sveštenik objasnio da nije svaka rđava pomisao za Božju kaznu
Sedam smrtnih grehova predstavlja jednu od najvažnijih okosnica hrišćanskog učenja i hrišćanske teologije.
Iako tek punoletan, golobrad mladić Đorđe Kratovac odbio je da se odrekne Hrista i promeni veru, zbog čega je pretrpeo surove muke i strašnu smrt u plamenu.
Srpska pravoslavna crkva sa pobožnim poštovanjem i uzdizanjem molitvi 24. februara slavi uspomenu na Svetog novomučenika Đorđa Kratovca, mladića koji je svojom nepokolebljivom verom u Hrista stekao venac mučeništva i postao svetionik hrabrosti i duhovne postojanosti za pokolenja.
Sveti Đorđe Kratovac rođen je krajem 15. veka u varoši Kratovu, u srcu Stare Srbije, kao sin pobožnih roditelja Dimitrija i Sare. Od malih nogu vaspitavan u duhu pravoslavlja, rano se uzdigao u kreposti i bogoljublju, ne naslućujući da će njegov put voditi ka neizrecivoj slavi mučeništva. Kao mlad zlatarski šegrt preselio se u tadašnji Sredac, današnju Sofiju, gde je usavršavao svoj zanat, ali još više utvrđivao svoju veru, koja će ga uskoro staviti na kušnju od koje nije odstupio ni za tren.
Kada je imao svega osamnaest godina, osionost osmanske vlasti obrušila se na ovog neustrašivog mladića. Muslimanski provokatori pokušali su da ga prevare slatkorječivošću, da ga ubede da se odrekne vere otaca i pokori sili vremena. Međutim, Đorđe je ostao čvrst kao stena, nepokolebljiv poput starozavetnih pravednika.
Kada rečima nisu uspeli da slome njegovu veru, pribegli su mučenju. Bačen u tamnicu, bio je izložen strašnim mukama, ali ni patnje tela nisu mogle pokolebati njegovu dušu, koja je već bila uzdignuta ka Nebesima.
Konačna presuda bila je surova – spaljen je živ na lomači 1515. godine, 11. februara po starom, 24. februara po novom kalendaru, za vreme vladavine sultana Selima I. U plamenu koji je trebalo da ga uništi, svetitelj se preobrazio u plamen vere, postajući neugasivo svetlo Crkve Hristove. Njegove poslednje reči nisu bile jauk bola, već molitva kojom je predao svoju dušu u ruke Gospoda. Tadašnji sveštenik Peja, kod koga je boravio u Sofiji, prvi je zapisao njegovo žitije, a kasnije je ono pretočeno i u ruske rukopise, čime se njegova slava proširila i van srpskih zemalja.
Danas, freske i ikone čuvaju njegov lik, podsećajući nas na snagu vere i nepokolebljivost duha. U Studenici, gde je oslikan u narodnoj nošnji, kao i u molitvama vernog naroda, živi uspomena na ovog velikomučenika.
U Beogradu, i danas postoji ulica koja nosi ime ovog sveca, i to u kontinuitetu još od pre Drugog svetskog rata. Ovaj svetac je jedini srpski svetac čiju ulicu ni komunisti nisu smeli da promene, ostavljajući ime Svetog Đorđa Kratovca kao neizbrisivo i neizmenjivo ubeđenje i čast.
Sedam smrtnih grehova predstavlja jednu od najvažnijih okosnica hrišćanskog učenja i hrišćanske teologije. Osim časti i slave pobožni su ljudi nagrađeni i većim blagom tj. mirom i spokojstvom duševnim…, istakao je jeromonah Partenije. Istraživanje agencije Ipsos pokazuje da Crkva uživa najveće poverenje među građanima Crne Gore, dok su državne institucije na znatno nižem nivou poverenja. U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
KAKVA JE RAZLIKA IZMEĐU GREŠNIH MISLI I POČINJENOG GREHA? Sveštenik objasnio da nije svaka rđava pomisao za Božju kaznu
"I MEĐU NAMA IMA SVETIH LJUDI"! Jeromonah Partenije objasnio čije reči danas treba da nam budu uputstvo
GRAĐANI CRNE GORE VIŠE VERUJU SRPSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI NEGO DRŽAVI: Rezultati novih istraživanja pokazali su da je vera jača od politike
“BEOGRADSKA PATRIJARŠIJA ĆE NESTATI, JA ĆU JE UKINUTI”: Otkriveni dokazi o opasnoj poruci carigradskog patrijarha Srbima (VIDEO)
Post je podvig, treba da se odreknemo ružih reči, dela i misli, ali treba da se odreknemo i neke hrane, kaže otac Aleksandar.
Kada je grad Sevastija ostao bez hrišćana, "jedni izgiboše, drugi izbegoše", tada se starac Vlasije povukao u planinu Argeos, i tamo se nastanio u jednoj pešteri.
Da bi duša što lakše napustila telo, veoma je bitno i kako se ponašamo na samrtničkoj postelji.
On se smatra jednim od najvećih mučenika u istoriji hrišćanstva.
Kada je grad Sevastija ostao bez hrišćana, "jedni izgiboše, drugi izbegoše", tada se starac Vlasije povukao u planinu Argeos, i tamo se nastanio u jednoj pešteri.
On se smatra jednim od najvećih mučenika u istoriji hrišćanstva.
Nikifor je preklinjao Saprikija da se ne odriče Hrista, ali ovaj je ostao pri svome
U hrišćanskoj tradiciji pominje se da je za sve vreme mučenja neprestano govorio: "Slava tebi Bože moj, slava ti!"
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.
Nakon što je brod, malo pre ponoći, udario u ledeni breg i počeo da tone, otac Tomas je smatrao da mu je dužnost da pomogne uplašenim putnicima - duhovno, ali i fizički.
Posle teškog oblika ishemije mozga i borbe za život, čudo iz manastira Tumane donelo je povratak u stvarnost i veru u život.
Objašnjava da prethodno treba pitati parohijskog sveštenika za savet a potom u skladu sa tim delovati.
U hramu Prepodobne Mati Paraskeve u Medincima, vernici su, zajedno sa vladikom Jovanom, doživeli trenutke nade, ljubavi i duhovne obnove, osvežavajući svoju veru kroz svete obrede i krštenje novog člana Božje zajednice.
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
U knjizi “Istočni papizam”, istoričar Diogenis Valavanidis objavljuje faksimil dokumenta koji ukazuje na to da kanonizacija patrijarha Jeremija I, koji je pre pola veka ukinuo Pećku patrijaršiju, šalje ozbiljnu opomenu Beogradskoj patrijaršiji.