Posle liturgije, poglavar Srpske pravoslavne crkve dodelio je visoka crkvena priznanja, a zatim nadahnutim rečima osnažio vernike da slede svetiteljski put hrabrosti, naglašavajući da je ljubav prema Hristu temelj ljudskog života.
Na veliki praznik Mitrovdan, kada Crkva proslavlja Svetog velikomučenika Dimitrija, u hramu posvećenom ovom Božjem ugodniku na Novom Beogradu služena je svečana arhijerejska liturgija koju je predvodio patrijarh srpski Porfirije. U prisustvu velikog broja vernika i sveštenstva, patrijarh je uputio reči pune nadahnuća i vere, podsećajući okupljene na važnost hrabrosti i ljubavi prema Hristu, koju je Sveti Dimitrije Solunski svedočenjem svoje vere postavio kao čvrst temelj života.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije služio je liturgija u Hramu Svetog velikomučenika Dimitrija na Novom Beogradu na dan hramovne slave - Mitrovdan
Patrijarh Porfirije je u svojoj besedi naglasio značaj vere u Hrista, koju je Sveti Dimitrije svojim životom i mučeničkom smrću postavio kao uzor svim vernicima.
- Sveti Dimitrije Solunski, kao i svi svetitelji, jeste naš zastupnik pred Bogom i primer na koji svaki hrišćanin treba da se ugleda u svom životu. Svetitelji svedoče Hrista raspetog i vaskrslog po svaku cenu. Oni svedoče istinu da je Hristos smisao postojanja istorije i ljudskog roda - istakao je patrijarh, pozivajući prisutne da se okrenu veri kao jedinom pravom okviru za postizanje istinskog ispunjenja života.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije služio je liturgija u Hramu Svetog velikomučenika Dimitrija na Novom Beogradu na dan hramovne slave - Mitrovdan
Posebnu pažnju patrijarh je posvetio isticanju vere kao temelja svakog napretka i duhovnog rasta, pozivajući vernike da slede primer Svetog Dimitrija i da se ne plaše svedočenja Hrista čak ni u najtežim trenucima.
- Za svaki napredak potrebna je vera u Hrista, vera koju je Sveti Dimitrije postavio kao temelj svog života. Kao vojvoda i pravi svedok vere položio je život za Hrista i postao primer svetitelja koji je ostao nepokolebljiv u trenucima kada je bilo najteže svedočiti veru - rekao je patrijarh.
Foto: SPC
Vernici na liturgiji na Mitrovdan u Hramu Svetog Dimitrija na Novom Beogradu
Na kraju liturgije, patrijarh Porfirije je uručio visoka crkvena priznanja zaslužnim dobrotvorima hrama, koji su svojom podrškom i predanim delovanjem doprineli očuvanju i lepoti svetinje. Ordenom Svetog kralja Milutina odlikovana je Ružica Perić, dok su arhijerejskom gramatom priznati Miroslava Leković, Dejan Dunđerski, Igor Stojanović, Nemanja Trifunović, Zoran Bulatović i Nebojša Čović.
Ovaj svečani događaj bio je u duhu zajedništva i vere, podsetivši sve prisutne da su pozvani da žive u ljubavi prema bližnjima, ali i prema neprijateljima, sa rečima patrijarha koje su odjeknule kao poziv na mir i ljubav:
- Mi kao hrišćani moramo biti radosni što smo na putu Hristovom pozvani da ljubimo svoje bližnje isto koliko i svoje neprijatelje.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
Kada je car Justinijan hteo da prenese mošti Svetog Dimitrija iz Soluna u Carigrad, iskočile su plamene iskre od groba i čuo se glas: "Stanite, i ne dirajte!" I tako su mošti Svetog Dimitrija ostale zauvek u Solunu.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Nova pravna odredba, koja uskoro stupa na snagu, izazvala je masovne pobune hrišćanske zajednice u Arunačal Pradešu, dok kritičari upozoravaju na ozbiljne posledice po verska i ljudska prava.
Iako mnogi veruju da crveni konac štiti od zlih sila, ruski naučnik tvrdi da nas duboka duhovna dimenzija ovog okultnog simbola može odvesti na pogrešan put.
Ukrajinske vlasti nasilno ušle u hram, uklonile mošti svetitelja i izazvale međunarodne reakcije. Zahtev upućen UN-u – hoće li svetska zajednica zaštititi ovo pravoslavno nasleđe?
U vreme strogog posta često ponestane ideja za ukusne obroke na vodi. Donosimo autentičan recept za paštetu od belog pasulja – kremastu, zasitnu i punu ukusa!
Uoči druge godišnjice od tragedije koja je odnela 57 života, otac Hristodulos Papaioanu kaže da je kroz ovaj neverojatan gubitak pronašao snagu da se nosi s patnjom.
Ne morate se odricati bogatih ukusa ni tokom posta – kombinacija crvenog pasulja, prepečenih oraha i začina trpezu će učiniti bogatom vitaminima i vlaknima.
U Sabornoj crkvi u Beogradu održan je pomen stradalima u Martovskom pogromu 2004. godine, a episkop toplički Petar uputio je snažnu poruku o veri, sećanju i nadi u vaskrsenje.
U crkvi Svetog kneza Lazara, uz molitveno prisustvo poglavara Srpske pravoslavne crkve, služena je sveta Liturgija, uz poziv vernicima na istrajnu molitvu.
U Svetosavskom domu u Zemunu dodeljene su stipendije studentima Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, potvrđujući neraskidive veze srpskog i grčkog naroda kroz jezik, veru i kulturu.
Na redovnom sastanku sa zatvorskim sveštenicima i upravnicima zatvorskog sistema, poglavar SPC poslao je snažnu poruku nade onima koji su pali, ali nisu zaboravljeni – Crkva je tu da ih podigne i povede ka svetlosti.
Bivši državni tužilac Arizone i novoimenovani ambasador SAD u Srbiji primio je blagoslov episkopa losanđeleskog i zapadnoameričkog pred početak diplomatske misije – emotivan susret u Finiksu ispunjen duhovnim i narodnim jedinstvom.
Poseta lavri Svetog Save Osvećenog u Judejskoj pustinji svedočanstvo je žive duhovne veze Srpske pravoslavne crkve sa svetim mestima Hristovog života, stradanja i vaskrsenja.
Na mestu gde je, prema predanju, izraslo stablo od kojeg je načinjen Hristov Krst, srpski patrijarh uzneo je molitve za verni narod, podsećajući na neprolaznu snagu vere i blagoslovenu vezu sa svetinjama Jerusalima.
Protojerej stavrofor Branko Tapušković kaže da je ovaj krst u 13. podgoričku parohiju stigao zahvaljujući ljubavi i dobroti episkopa pakračko-slavonskog Jovana.
Primećujući teške okolnosti u kojima ljudi odrastaju, kao i ekonomsku krizu, mati Serafima dodaje da je svaki novi dan i mala uspešna borba dokaz postojanja heroja današnjice.
Svetinja podignuta na mestu stradanja, postaje simbol molitve i sabornosti – mitropolit kruševački osveštao poslednji krst, a prve liturgije uskoro će odjeknuti sa Bagdale.
Nekada simbol topline bakine kuhinje, danas duhovna gozba i u dane posta – sa suvim voćem, orasima i medom, sutlijaš ostaje poslastica koja spaja prošlost i sadašnjost, podsećajući nas na lepotu jednostavnih darova.
Nakon cenzurisanja božićnih čestitki i dekoracija, još jedan veliki hrišćanski praznik postaje meta političke korektnosti – britanska škola otkazala proslavu praznika Vaskrsenja Hristovog, dok se širom Evrope beleže slični slučajevi potiskivanja hrišćanskih tradicija pod plaštom neutralnosti.