Posle liturgije, poglavar Srpske pravoslavne crkve dodelio je visoka crkvena priznanja, a zatim nadahnutim rečima osnažio vernike da slede svetiteljski put hrabrosti, naglašavajući da je ljubav prema Hristu temelj ljudskog života.
Na veliki praznik Mitrovdan, kada Crkva proslavlja Svetog velikomučenika Dimitrija, u hramu posvećenom ovom Božjem ugodniku na Novom Beogradu služena je svečana arhijerejska liturgija koju je predvodio patrijarh srpski Porfirije. U prisustvu velikog broja vernika i sveštenstva, patrijarh je uputio reči pune nadahnuća i vere, podsećajući okupljene na važnost hrabrosti i ljubavi prema Hristu, koju je Sveti Dimitrije Solunski svedočenjem svoje vere postavio kao čvrst temelj života.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije služio je liturgija u Hramu Svetog velikomučenika Dimitrija na Novom Beogradu na dan hramovne slave - Mitrovdan
Patrijarh Porfirije je u svojoj besedi naglasio značaj vere u Hrista, koju je Sveti Dimitrije svojim životom i mučeničkom smrću postavio kao uzor svim vernicima.
- Sveti Dimitrije Solunski, kao i svi svetitelji, jeste naš zastupnik pred Bogom i primer na koji svaki hrišćanin treba da se ugleda u svom životu. Svetitelji svedoče Hrista raspetog i vaskrslog po svaku cenu. Oni svedoče istinu da je Hristos smisao postojanja istorije i ljudskog roda - istakao je patrijarh, pozivajući prisutne da se okrenu veri kao jedinom pravom okviru za postizanje istinskog ispunjenja života.
Foto: SPC
Patrijarh Porfirije služio je liturgija u Hramu Svetog velikomučenika Dimitrija na Novom Beogradu na dan hramovne slave - Mitrovdan
Posebnu pažnju patrijarh je posvetio isticanju vere kao temelja svakog napretka i duhovnog rasta, pozivajući vernike da slede primer Svetog Dimitrija i da se ne plaše svedočenja Hrista čak ni u najtežim trenucima.
- Za svaki napredak potrebna je vera u Hrista, vera koju je Sveti Dimitrije postavio kao temelj svog života. Kao vojvoda i pravi svedok vere položio je život za Hrista i postao primer svetitelja koji je ostao nepokolebljiv u trenucima kada je bilo najteže svedočiti veru - rekao je patrijarh.
Foto: SPC
Vernici na liturgiji na Mitrovdan u Hramu Svetog Dimitrija na Novom Beogradu
Na kraju liturgije, patrijarh Porfirije je uručio visoka crkvena priznanja zaslužnim dobrotvorima hrama, koji su svojom podrškom i predanim delovanjem doprineli očuvanju i lepoti svetinje. Ordenom Svetog kralja Milutina odlikovana je Ružica Perić, dok su arhijerejskom gramatom priznati Miroslava Leković, Dejan Dunđerski, Igor Stojanović, Nemanja Trifunović, Zoran Bulatović i Nebojša Čović.
Ovaj svečani događaj bio je u duhu zajedništva i vere, podsetivši sve prisutne da su pozvani da žive u ljubavi prema bližnjima, ali i prema neprijateljima, sa rečima patrijarha koje su odjeknule kao poziv na mir i ljubav:
- Mi kao hrišćani moramo biti radosni što smo na putu Hristovom pozvani da ljubimo svoje bližnje isto koliko i svoje neprijatelje.
Obraćanje Gospodu se praktikuje kroz četiri stepena, od telesne molitve do molitve bez reči, pri čemu svaki stepen zahteva dublje povezivanje uma i srca s Bogom.
Svetlost kandila nije samo plamen, već vodič ka duhovnom buđenju i podsećanje na Hristovu prisutnost u nama. Sveti vladika Nikolaj ukratko je objasnio razloge zbog kojih je ova svetlost važna za svaki verujući dom i srce.
Kada je car Justinijan hteo da prenese mošti Svetog Dimitrija iz Soluna u Carigrad, iskočile su plamene iskre od groba i čuo se glas: "Stanite, i ne dirajte!" I tako su mošti Svetog Dimitrija ostale zauvek u Solunu.
Na današnji praznik, prisećamo se svedočanstava o događaju koji se odigrao pred ikonom Svetog velikomučenika Dimitrija u Solunu. Ovaj neobični susret sa svetiteljem, u trenutku kada su sile protiv pravoslavlja bile brojčano nadmoćnije, postao je simbol borbe za slobodu, veru i opstanak srpskog naroda.
U vremenima krize i straha reči svetih otaca bude nadu i hrabrost – otkrivamo šta su vekovima unapred govorili o ratu, gladi, obmanama i danima kada će vera biti jedino utočište.
Poglavar Bugarske pravoslavne crkve otkriva zašto ne priznaje raskolničku Pravoslavnu crkvu Ukrajine i zašto veruje da podela unosi duhovnu konfuziju među pravoslavne vernike širom sveta
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Na sednici su podneti izveštaji, doneti novi planovi i još jednom potvrđena misija Crkve da bude živi svedok vere, nade i ljubavi u svakodnevici vernog naroda.
U Sabornoj crkvi u Beogradu održan je pomen stradalima u Martovskom pogromu 2004. godine, a episkop toplički Petar uputio je snažnu poruku o veri, sećanju i nadi u vaskrsenje.
U crkvi Svetog kneza Lazara, uz molitveno prisustvo poglavara Srpske pravoslavne crkve, služena je sveta Liturgija, uz poziv vernicima na istrajnu molitvu.
U Svetosavskom domu u Zemunu dodeljene su stipendije studentima Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta, potvrđujući neraskidive veze srpskog i grčkog naroda kroz jezik, veru i kulturu.
Kako podvizi kosovskih mučenika i pouke Jevanđelja i danas osvetljavaju put u trenucima iskušenja i pozivaju na nepokolebljivu odanost i unutrašnju snagu.
Protojerej Nikola Pejović je izrazio zahvalnost građanima koji su pribrano reagovali u trenutku incidenta i, kako je rekao, sprečili da dođe do veće tragedije.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
Na liturgiji u manastiru Vaskrsenja Hristova u Kaću koju su služili dvojica arhijereja, mlada monahinja dobila ime po Justinu Ćelijskom, a vladika Irinej je sabranima otkrio šta znači istinski monaški put.
Dok monasi upozoravaju na sve češće napade na pravoslavce na Bliskom Istoku, patrijarh Jerusalima apeluje da se zaštiti vera i istorijsko prisustvo hrišćana u Svetoj Zemlji.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Sa planine Mučanj pruža se neverovatan pogled na skoro pola Srbije, a najveći vrh prostire se na 1534 metara nadmorske visine, koji je poznat i kao Jerinin grad.
Od trenutka krštenja pa sve do poslednjeg dana, reči Simvola vere prate čoveka na njegovom duhovnom putu, podsećajući ga na najdublje istine vere i obećanje večnog života u Carstvu nebeskom.
Jednostavna, mirisna poslastica koju je mati Atanasija iz manastira Rukumija godinama čuvala – spoj molitve, vina i meda koji daje posebnu radost postu.