youtube/printscreen/ВІККА - Черкаси / НовиниSpoljašnjost crkve
Prema rečima volontera, prostor u crkvi se uveliko oslobađa, praveći tako mesta za novu namenu crkve, čija je prvenstvena uloga bila bogoslužbena.
Nedovršeni zvonik pravoslavne crkve u ukrajinskom gradu Čerkasiju dobiće, po svemu sudeći novu namenu, budući da Ukrajinici tu planiraju da naprave ratni muzej, u kom će izložiti lične predmete vojnika, čaure, oružje i druge ratne rekvizite.
Kako je rekao Aleksej Sviatenko, volonter zadužen za organizaciju muzeja prostor se uveliko čisti.
- Počeli smo da oslobađamo prostor. Našli smo mesto gde možemo da prebacimo te stvari, tako da ih ne bacimo na deponiju, već da budu korisne ljudima kojima su potrebne. Oduvek sam sanjao o stvaranju takvog prostora, kako bi deca mogla da steknu uvid u to kako naši vojnici žive u uslovima rata. U ovaj projekat moramo da uložimo novac, trud i zdravlje, ali već smo uradili neke stvari. Pokušaćemo sve da razvrstamo, sada imamo mnogo zastava, desetine njih, koje su samo u označenim kutijama. Posebno ćemo organizovati veliki kutak za našu 118. jedinicu narodne garde grada Čerkasija - kaže Aleksej Sviatenko, prenosi grčki pravoslavni sajt "Vima Orthodoxias".
youtube/printscreen/ВІККА - Черкаси / Новини
Radovi u crkvi
youtube/printscreen/ВІККА - Черкаси / Новини
Spoljašnjost crkve
Prethodne nedelje, javlja Slobodna Evropa, vernici pravoslavnih crkava u centralnom ukrajinskom gradu Čerkasiju sukobili su se nakon što je Saborna crkva Svetog Mihaila, Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije, predata Pravoslavnoj crkvi Ukrajine.
Parlament Ukrajine usvojio je u avgustu ove godine zakon o zabrani pravoslavne crkve povezane sa Rusijom u Ukrajini. Oko 100 maskiranih ljudi nasilno je upalo za vreme noćne liturgije 17. oktobra u ovu sabornu crkvu, koja je određena za garnizonsku crkvu ukrajinskih oružanih snaga, javlja Ukrajinski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Tenzije oko Saborne crkve Svetog Mihaila desile su se usred napora Ukrajine da oslabi uticaj kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije, koja je istorijski bila povezana sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
Uprkos proglašenju nezavisnosti od Moskve 2022. godine, ukrajinske vlasti i dalje sumnjaju u ovu crkvu zbog njenog navodnog proruskog stava.
Čoveka su obuzeli neopisiv strah i zbunjenost, ali je odlučio da posluša i da ispuni neverovanu zapovest, ali je upao u dilemu u koji hram otići i kome se moliti.
Opaki Adrijan saznavši da su i Ipatije i Teodul postali hrišćani pod uticajem Leontija, naredi o je da ih bez poštede biju, a potom da im glave odseku.
Kako se ponašati u crkvi da bi duša zaista bila spremna za susret sa Bogom — saveti jednog od najvećih pravoslavnih duhovnika 20. veka koji i danas pomažu vernom narodu širom vaseljene.
U najmračnije doba sovjetskog progona, kada su im pretili smrt i glad, ocu Pavlu Bojku se, po svedočenju njegovog sina, takođe sveštenika, javio Sveti Nikola, a potom se pojavio tajanstveni starac koji mu je pokazao put spasenja.
U kripti svetog Nikolaja Srpskog, episkop šabački rukopoložio je dvojicu služitelja i poručio vernicima da liturgija osvećuje ne samo hram, već i svakoga ko joj sa verom pristupa.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Uvođenje obaveznog ličnog broja u Grčkoj izazvalo je burnu reakciju monaške zajednice sa Atosa, koja upozorava da bi digitalno povezivanje podataka svakog građanina moglo ugroziti versku slobodu i privatnost.
Dok su se vernici na Veliki petak molili pred plaštanicom u manastiru Tumane, dogodilo se čudo koje je svedočio i sam iguman Dimitrije. Po zastupništvu svetitelja Zosima i Jakova, Mića Grbić ostavio je štaku i prvi put posle tri meseca — stao na svoje noge.
Varvara Vasiljevna Čičagova-Černaja prošla je put od stvaranja tehnologije za kosmonautsku opremu do obnove Novodevičkog manastira, ostavivši neizbrisiv trag u ruskoj istoriji i crkvi.
Kanavka (kanal) je put kojim je prošla Presveta Bogorodica kako ga je Sveti Serafim Sarovski označio. Na tom putu se nalazi manastir Divijevo, jedna od značajnijih svetinja pravoslavnih hrišćana.
Dok su svetski mediji pažnju usmerili na političke i vojne zahteve, ruski predlozi za prekid sukoba obuhvataju i poziv Ukrajini da obustavi represiju nad kanonskom Ukrajinskom pravoslavnom crkvom i da garantuje slobodnu upotrebu ruskog jezika na svojoj teritoriji.
Pravoslavna svetinja koja već petnaest vekova čuva mošti Svete Katarine suočava se s ozbiljnom pravnom nepravdom u Egiptu, dok glasovi iz pravoslavnog sveta, UNESCO i Ujedinjenih nacija pozivaju na hitnu međunarodnu zaštitu ovog duhovnog svetionika.
Usrdna molitva majki ima neuništivu snagu u borbi protiv zla i njena reč menja sudbinu cele porodice — otkrijte molitvu koja svakom detetu donosi zaštitu i blagoslov.