Crkve i manastiri 25.01.2025 | 18:45

JEDINA IKONA BOGORODICE NA SVETU PREKRIVENA DO POLA: Patrijarh Gerasim se odvažio da je otkrije, ali kad je video šta je na njoj, sa suzama u očima tražio je oproštaj od Boga

Autor: M.M.
JEDINA IKONA BOGORODICE NA SVETU PREKRIVENA DO POLA: Patrijarh Gerasim se odvažio da je otkrije, ali kad je video šta je na njoj, sa suzama u očima tražio je oproštaj od Boga
Video Printscreen Ikona Bogorodice Kikotise naslikao je Sveti jevanđelist Luka

Ovo je jedna od tri ikone koje je Bogorodica svojom rukom blagoslovila.

Čudotvorna ikona Bogorodice Kikotise, smeštena u istoimenom manastiru na Kipru, prekrivena je do pola, a samo jedan mali njen deo vidljiv je posetiocima.

Prema svetom predanju, ovo je jedna od ikona koju je naslikao Sveti jevanđelist Luka. Ponekad se zove Kikos po imenu planine Kikos na ostrvu Kipar, a zovu je i Milostivom jer je na njoj prikazana Bogorodica koja preklinje Sina i Boga, za spas hrišćanskog roda.

Blagoslovila ju je sama Presveta Djeva rekavši: "Neka moja blagodat pređe na nju".

Prekrivena je, kažu, po poslušanju Presvete Bogorodice koja je tražila da ljudi ne mogu da je celivaju. 

Video Printscreen
Ikona Bogorodice Kikotise u manastiru na Kipru

Inače, ikografski, pripada tipu Bogorodice Eleuse (Umiljenje) gde imamo karakteristično odnošenje, sjedinjenost likova Bogomladenca i SvagdaDjeve; u pitanju nije isključivo milovanje Matere i Deteta već prožimanje Tvorca i Njegove tvorevine, izraženo u beskrajnoj ljubavi Sazdatelja k Svojim ljudima, piše u tumačenju Vaseljenski radio "Svetigora".

U ovom položaju vidimo sjedinjenje nebeskog i zemaljskog, što simbolizuje Isus Hrista i Njegovu Crkvu, u kojoj je Bogorodica najsavršeniji izdanak roda ljudskog.

Presveta Djeva je prikazana dopojasno kako u desnoj ruci pridržava Mladenca dok u levoj ruci – drži njegovu ruku.

Odevena je u donju haljinu tamne boje i crveni maforion, boju mučeničkog stradanja i više  nikakvog drugog ukrašenja nema. Isus je odeven u stihar, rizu spasenja i odeću veselja u crvenoj boji, koja je simbol mučeništva; na Njemu je primetan taman pojas, koji simbolizuje silu kojom se opasuju telesna zadovoljstva, kao i ubrus kojim je Gospod oprao noge svojim učenicima.

Video Printscreen
Ikona Bogorodice Kikotise naslikao je Sveti jevanđelist Luka

Pogled Bogorodice je nešto strožiji, uperen direktno na posmatrača. Isti takav pogled ima i Isus.

Neobično je da je kosa Isusa Hrista nešto duža, puštena niz leđa, uvijena u široku pletenicu.

Ikona je 1576. godine prekrivena srebrnom i pozlaćenom pločom dok je novi sloj pozlate urađen 1795. godine. Njeno lice je prekriveno i nikada nije otkriveno, iz razloga što je tako želeo car Aleksije. Aleksandrijski patrijarh Gerasim je 1669. godine podigne platno da vidi lice Bogorodice, ali je zatim sa suzama u očima tražio oproštaj od Boga.

Ruski monah Vasilije Barski, koji je posetio manastir 1735. godine, piše da su monasi otkrivali ikonu samo u vremenima kiše i to tako da su je nosili kao "Tron", i tada su pevali i molili se. To bi napravili tako da ne vide Njeno lice koje je bilo okrenuto prema nebu. 

Zanimljiv je podatak da kopija ove čudotvorne ikone postoji i u našoj zemlji, a danas se čuva u manastiru Končul. Čudotvorna ikona Bogordica Kikoska iz Mušutišta izrađena je najverovatnije tokom 19. veka po uzoru na Bogorodicu Kikosku, uz male razlike.

Duhovna riznica 07:00 | 23.01.2025

MISLI ZA SVAKI DAN U GODINI: "Sud će biti po reči Gospodnjoj, a ne po našem umovanju"

Sveti Teofan nam u ovoj misli poručuje da u svetu u kojem su prisutni brojni uticaji i različita učenja, važno je da se ne zanosimo prolaznim i promenljivim stavovima. Iako danas, kao i u vreme Hrista, postoji mnoštvo teorija, istinska mudrost i spasenje dolaze kroz veru u Boga i življenje u skladu sa Njegovim zapovestima. On upozorava da ljudska mudrost, ma koliko bila "moderna", ne može zameniti večnu istinu Božje reči.