Svetlana / imageBROKER / ProfimediaArhimandrit otac Danilo Ljubotina
Ako već palimo sveću - ta sveća treba da nam je podstrek za molitvu
Arhimandrit otac Danilo Ljubotina - duhovnik dubokog iskustva, obrazovan u Beogradu, Londonu, Parizu i Švajcarskoj, i čovek koji je svojim služenjem obogatio mnoge pravoslavne zajednice širom Evrope, dao je savet vernicima kako treba da pale sveće.
Rođen u istarskom mestu Peroj, otac Danilo je služio u Puli, Beogradu, Zagrebu i bio predstavnik SPC pri sedištu EU u Briselu. Govori nekoliko stranih jezika, ali najbolje govori - jezikom ljubavi i strpljenja. Njegova preporuka je namenjena svima, koji u crkvi sa upaljenom sveću šalju poruku Bogu.
- Ako već palimo sveću - ta sveća treba da nam je podstrek za molitvu. U suprotnom, ona samo po sebi nema smisla. Ona nije samo po sebi žrtva, beskrvna žrtva, nekom neupitnom Bogu. Nego je ona podstrek, kad je zapalimo kao da se naša duša malo zapali voljom za molitvu - da se molimo Bogu za svakoga i za sve.
Printscreen TV Hram
Arhimandrit otac Danilo Ljubotina
Otac Danilo ističe da je izuzetno jaka, ali i kratka, molitva uvek pri ruci svakom hrišćaninu i da ne treba da je zaboravi.
- Moliš se i tišinom, ćutanjem... Pa isihazam i možeš i u autobusu i u tramvaju da se moliš. Barem Isusovu molitvu - "Gospode Isuse Hriste, sine Božiji, pomiluj me grešnog..."
Šta je ishaizam?
Shutterstock/Dzerkach Viktar
Isihazam (grč. ἡσυχία — mirovаnje, tihovаnje, ćutanje) je molitvena tradicija u pravoslavlju, koju praktikuju monasi isihasti (grč. ἡσυχασταί - isposnici). Ovaj način duhovnog života najviše je zastupljen na Svetoj Gori, ali nije strogo vezan za jedno mesto - isihazam se može praktikovati i na brdu, selu ili u gradu.
Isihastička praksa započinje pokajanjem i podvizima radi očišćenja duše i tela od strasti, a nastavlja se neprekidnim vežbanjem unutrašnje molitve srca. Plod takvog podviga jeste viđenje božanske svetlosti, poput apostolskog iskustva na Gori Tavor prilikom Isusovog preobraženja.
Isihazam nije samo delo podviga, već i potpuno okretanje unutrašnjosti čoveka, sjedinjeno sa punim crkvenim životom i neophodnošću pričešćivanja Svetim Tajnama.
BONUS VIDEO: Monah iz manastira Tumane otkrio istinu: Ovo je ključ za jaku veru
U vremenu kada se sve meri rezultatima, ocenama i brzinom napretka, možda najviše vredi podsetiti sebe – dete ne traži savršenog roditelja, već prisutnog.
U subotu sedme sedmice po Vaskrsu, ruski svetitelj podseća da je molitva za upokojene čin ljubavi koji osvećuje i nas same: „Ne olenji se da na svakoj molitvi pominješ sve otišle oce i braću našu…”
Svetu liturgiju je služio episkop dioklijski Pajsije, uz sasluženje sveštenstva i sveštenomonaštva u molitvnom prisustvu vernog naroda, koji tradicionalno u Trojičindanskoj litiji sa krstom Svetog Jovana Vladimira izlazi na Rumiju.
Na dan Sabora arhangela Gavrila, sabralo se sve — i narod, i molitva, i nebeski mir. Manastir Kovilj, obnovljen u slavi i ljubavi, postao je svedok kako vera obnavlja i dušu i svetinju.
Vatikan, Izrael, Pojas Gaze, kardinal Pietro Parolin, papa Lav XIV, napad na crkvu, crkva Svete Porodice, katolici u Gazi, Benjamin Netanjahu, hrišćani na Bliskom istoku, granatiranje, verske zajednice, izraelsko-palestinski sukob
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Jedan od najučenijih i najuticajnijih arhijereja Ruske pravoslavne crkve 19. veka ostavio je snažnu pouku o tome kako gubimo Božiju zaštitu kada napustimo temelje dobra.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Iako je prvobitno najavljeno da će kulturno-umetnički program voditi poznati glumac Milan Vasić, on je za portal religija.rs otkrio da su stvari zapravo drugačije.
Kako javljaju naši novinari, koji se nalaze u porti svetinje, veliki broj Srba je došao iz različitih krajeva i sve vrvi od srpskog roda, još od ranih jutarnjih sati.
U pouci za subotu 7. sedmice po Duhovima, sveti Nikolaj Ohridski i Žički otkriva zašto je trezvenost najjače oružje protiv zla i kako da na vreme osetimo njegov smrad pre nego što nas zavede i odvede u propast.