Ovo tradicionalno jelo iz srca zapadne Srbije, pripremljeno po starinskom receptu, krije miris ognjišta, utehu majčinih ruku i letnje uspomene koje greju dušu.
Užički kraj čuva miris detinjstva i ognjišta, a njegova jela kao da uvek nose utehu majčine ruke i mudrost bake koja zna šta prija i srcu i telu. Dok je leskovačka mućkalica već svima dobro poznata, užička mućkalica ostaje tiha kraljica domaćih trpeza – jelo koje spaja miris prženog mesa, slast sveže paprike i mekoću kajmaka, stvarajući ukus koji budi uspomene na letnje dane provedene u hladovini šljive, uz toplu pogaču tek skinutu sa sača.
Laka je za pripremu, nije teška za varenje čak ni po vrelini, ali se zbog raskoši mesa, jaja i kajmaka nikada ne sprema odmah posle jednog od četiri godišnja velika posta, već tek kad prođu dan-dva, da se organizam polako privikne na mrs i da svaka kašika donese radost i zahvalnost Bogu na darovima Njegovim.
Sastojci:
750 g svinjske pečenice
1,5 po šoljica ulja
2 kašike brašna
7 mesnatih svežih paprika
1 čaša kajmaka
3 jaja
so
biber
freepik/KamranAydinov
Užička mućkalica
Priprema:
Isecite meso na sitne komade, uvaljajte u brašno i ispržite na ulju. Dodajte očišćene, oprane i iseckane paprike, posolite, pobiberite i nastavite da pržite dok paprike ne omekšaju. Dolijte malo vode i pustite da se sve još malo prodinsta. U meso i paprike razbijte jaja i promešajte. Probajte i dosolite, ako je potrebno.
Dodajte kajmak, promešajte i ostavite na tihoj temperaturi minut-dva.
Užička mućkalica je najbolja ako je poslužite toplu, sa tek ispečenom pogačom ili lepinjom.
SIropusna nedelja idealna je da se podsetimo obroka koji sa sobom nosi duh prošlih vremena i donosi neponovljiv ukus domaće trpeze, posebno kada se na kraju prelije rastopljenim kajmakom.
Ova jednostavna, a neodoljiva pita od krompira i luka bila je nezaobilazna na slavskim trpezama naših predaka. Isprobajte autentičan recept i vratite duh starih vremena u svoj dom! Savršen obrok u siropusnoj nedelji.
Ova jednostavna, a lekovita pita sa sremušem spaja ukus detinjstva, mir domaće trpeze i snagu prirode koju pravoslavni narod od davnina poštuje kao dar od Boga – otkrijte recept koji se prenosi sa kolena na koleno.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
Otkrijte tajne jobroka koji se nekada spremao u svakoj seoskoj kuhinji - miris pečene piletine i zapečenog testa vratiće vas pravo za bakin sto, gde se toplina doma merila punim tanjirom i zajedničkim obrokom.
Čovek se u svetlosti Božije istine suočava sa sopstvenom tamom – ne da bi pao u očajanje, već da bi, uz pomoć Božje milosti, ustao iz greha i krenuo putem spasenja.
Učenici i studenti, pobednici Olimpijade znanja iz pravoslavne veronauke, posetili su Žiču, Studenicu i Ravanicu, a u Beogradu su zajedno sa vršnjacima iz Srbije pojali i poneli kući neizbrisivo duhovno iskustvo.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Nakon obimnih prazničnih obroka, ova lagana, kiselkasta supa donosi osveženje organizmu i spokoj duhu — a savršena je za upotrebu šarenih jaja koja su ostala posle vaskršnjeg tucanja.
Ova jednostavna, a neodoljiva pita bez nadeva, prelivena kiselim mlekom i belim lukom, vekovima je simbol topline vranjskih domaćinstava i savršen izbor za siropusnu nedelju pred početak Velikog posta.
Ovaj stari specijalitet, napravljen od čvaraka i začina, nekada je bio nezaobilazan deo trpeze, a danas se vraća kao gurmanski hit koji spaja prošlost i sadašnjost.
Ovo izuzetno jelo priprema se u crnogorskim, hercegovačkim i dalmatinskim krajevima, a u drevna vremena u toku kuge jeli su ga Mlečani. Saznajte kako se prema starom receptu priprema ovaj obrok koji je simbol snage i izdržljivosti.
Donosimo recept iz zaboravljene knjige „Kosovske kuhinje“ za mirisni pilav od jagnjetine i suvog grožđa, koji spaja ukus detinjstva, domovine i tihe molitve uz ognjište.
Autentični recept objavljen u kuvaru 1855. godine za drevno jelo koje jača telo i um, a u sebi nosi više od obične hrane – deo neugasivog svetogorskog blagoslova.
Ovo tradicionalno jelo iz srca zapadne Srbije, pripremljeno po starinskom receptu, krije miris ognjišta, utehu majčinih ruku i letnje uspomene koje greju dušu.