Miris sočne, pečene piletine i zapečenog testa vraća nas u detinjstvo, u kuhinje naših baka, gde su se i najjednostavniji sastojci pretvarali u pravu gozbu. Kvrguša, to skromno jelo iz srca zapadnog Balkana, uvek se spremala s mnogo ljubavi i još više duše — u toplim, ognjištem zagrejanim sobama, dok su se kroz prozor čuli cvrkuti i mirisi sela. Nije zahtevala mnogo, samo pile iz dvorišta, domaća jaja i šaku brašna, ali je zauzvrat donosila toplinu zajedništva i osećaj sigurnosti. Danas, kada je svakodnevica užurbana, kvrguša nas podseća da su najlepši ukusi oni koji mirišu na prošlost.
Sastojci:
1 pile ili 1 kg piletine
5 jaja
200 g brašna
2 dl mleka
300 ml kisele pavlake ili mladog kajmaka
ulje, so
Priprema:
Pile iseći na komade, posoliti i rumeno ispržiti u tiganju. Dok se piletina prži, umutiti testo od jaja, brašna, mleka i malo soli. Testo treba da bude gušće od onog za palačinke. Ostaviti da odstoji 15 minuta.
Pleh podmazati uljem i zagrejati u rerni. Na vruće ulje poređati komade piletine, pa sve preliti pripremljenim testom. Peći u rerni oko 30 minuta na 200°C.
Izvaditi iz rerne, preliti kiselom pavlakom ili kajmakom, pa vratiti u rernu na još desetak minuta da se lepo zapeče.
Saveti:
U pripremi kvrguše kriju se sitne tajne koje su naše bake znale napamet, a koje jelu daju onu posebnu, domaću čar. Najukusnija je kada se koristi domaća piletina, a komadi mesa se prethodno mariniraju u malo pavlake, soli i bibera — za dodatnu mekoću i sočnost. Testo treba da bude gušće od onog za palačinke, ali dovoljno tečno da se lepo razliva po plehu. Uvek se pamtilo da se pleh dobro zagreje s uljem pre nego što se u njega sipa testo, jer upravo taj trenutak odlučuje o hrskavoj korici.
Peče se na visokoj temperaturi, bez prečestog otvaranja rerne, da bi ostala vazdušasta i rumena. A kad se izvadi iz rerne, maže se kajmakom ili pavlakom, pa se kratko zapecite još jednom — za onu poznatu, zlatnu završnicu. Servira se topla, uz jogurt, kiselo mleko ili ajvar, kao nekad, kada su mirisi iz kuhinje okupljali celu porodicu.
U vremenu kada su nežne ruke baka bile najbolji začin svakog jela, nastala je bela čorba - jednostavno toplo jelo koje i danas, u jednom zalogaju, budi mirise detinjstva, sigurnost doma i nezaboravne porodične trenutke.
Dok danas jurimo za egzotičnim receptima i brzom hranom, jedno skromno, a čudesno jelo od piletine i belog luka podseća nas kako su naše bake kuvale – tiho, s ljubavlju i bez žurbe. Otkrivamo recept za ćerviš, zaboravljeni klasik domaće kuhinje koji greje i telo i srce.
Bez dugog čekanja, sa sastojcima koje već imate u kući – stari trik za savršeno mek i topao hleb koji će oduševiti i najizbirljivije.
Otkrijte kako se priprema ovo starinsko jelo koje je generacijama krasilo trpeze prizrenskih domaćinstava – jednostavni sastojci, bogat ukus i sećanja koja ne blede.
U vremenima kada se poštovao svaki komad hleba, nastajala su jela koja su spajala porodicu i grejala dom. Među njima je i pita od starog hleba – jednostavna, domaćinska čarolija koja i danas vraća veru u skromna zadovoljstva.
Nekada pripremana u manastirima za goste, danas simbol domaće kuhinje i snalažljivosti – otkrivamo recept i priču iza starog balkanskog paprikaša koji je sačuvao duh tradicije.