Otkrivamo jednostavan recept iz stare kuhinje naših predaka koji spaja jaja, kačkavalj i hleb u ukusan obrok pun poštovanja prema svakom Božijem daru.
U pravoslavnoj tradiciji hleb zauzima posebno, gotovo sveto mesto. On je dar Božiji, znak života, blagoslova i zajedništva, pa ne čudi što su naši stari govorili da je greh bacati hleb. Srpski narod, kao i drugi pravoslavni narodi, vekovima je negovao poštovanje prema hlebu, znajući da je svaka mrvica Božija blagodat. Zato su naše bake uvek nalazile načine da i bajat hleb pretvore u ukusno jelo, verujući da se ni dar ni trud ne smeju odbaciti. Upravo iz te mudrosti nastao je i ovaj jednostavan, a hranljiv doručak sa jajima i kačkavaljem, koji ne samo da hrani telo, već podseća i na skromnost, zahvalnost i poštovanje prema svakom zalogaju koji nam je dat.
Sastojci:
2 jaja
2 kriške bajatog hleba
50 g rendanog kačkavalja
maslac ili ulje za prženje
so i biber po ukusu
Stepanek Photography/Shutterstock
Priprema:
U tiganju zagrejte malo maslaca ili ulja na srednjoj vatri. Stavite kriške bajatog hleba da se lagano tostiraju. U drugom tiganju zagrejte malo maslaca ili ulja na srednjoj vatri. Kada se tiganj zagreje, razbijte jaja i stavite ih da se prže. Pržite jaja na oko dok se belanca ne stegnu, a žumanca ostanu mekana. Začinite solju i biberom po ukusu. Kada su jaja gotova, stavite rendani kačkavalj preko njih, poklopite tiganj i ostavite da se kačkavalj istopi.
Servirajte jaja na oko sa kačkavaljem preko kriški tostiranog bajatog hleba.
Palačinke od krompira, pržene na masti i punjene džemom, vraćaju duh detinjstva i toplinu doma u svaki zalogaj – naučite kako da ih pripremite po starinskom receptu koji se prenosi s kolena na koleno.
Napravite najmekše pecivo bez kvasca, gotovo za manje od pola sata — testo koje se ne čeka, a mami mirisom, ukusom i uspomenama na bake, jutra pod ćebetom i dom koji diše ljubavlju.
U vreme kada se hrana nije bacala, domaćice su znale da i od suvog hleba naprave čudo – evo jednostavnog i ukusnog doručka koji će vas vratiti u toplinu porodične trpeze.
Ne treba vam ništa skupo: od krompira, povrća i malo sira nastaje nezaboravno starinsko jelo koje se u različitim krajevima drugačije zove, ali svuda miriše na dom, tradiciju i ljubav.
Nastala kao spoj proje i pite, ova jednostavna, meka i sočna domaća čarolija gotova je za pola sata, a oduševiće i mlade domaćice i iskusne kuvarice koje cene proverene recepte.
Život Svetog Nektarija Eginskog bio je ispunjen lažima i progonima, ali je ostao smiren i radostan – danas njegove pouke pomažu svima koji se bore s padovima i očajanjem.
Jeromonah Evgenije, rodom iz Novog Sada, postavljen je na praznik Svetih Kozme i Damjana za igumana manastira Rakovac, a vladika sremski Vasilije poverio mu je vođstvo ove drevne svetinje sa željom da nastavi putevima poslušnosti, molitve i bratoljublja.
U vreme mrsnih dana, kada se mirisi mlečnih jela i toplog hleba šire konacima, monahinje pripremaju salatu od sremuša — lekovitog zelenog dara prirode, koji u ovom receptu postaje hranljiv i lagan obrok, pogodan za doručak ili večeru.
Otkrijte kako pivo pretvara ovo jednostavno jelo u ukusnu salatu sa istorijom dugom vekovima, zapisanu još 1855. u "Srbskom kuvaru" jeromonaha Jerotija iz Krušedola.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.
Otkrijte kako da pripremite najlepši tradicionalni desert od jabuka, oraha i agde, koji su muslimanske porodice s Balkana vekovima pravile za najdraže goste i praznične sofre.
Napravljen od jednostavnih i pristupačnih sastojaka koje svi imamo u kući, ovaj mekani kolač pravi se brzo, miriše na bakinu kuhinju i donosi toplinu kojoj niko ne može da odoli.
Otkrivamo vam tradicionalni način pripreme starog jela iz Šumadije, koje i danas miriše iz manastirskih trpezarija i zbog kojeg će svako tražiti još jedan tanjir.
Tikvice punjene pečurkama i pirinčem donose miris leta i duha, mogu se spremati na ulju ili vodi, a otkrivamo zašto je ovaj recept vekovima ostao neizostavan u pravoslavnim domovima.
Otkrijte kako da pripremite najlepši tradicionalni desert od jabuka, oraha i agde, koji su muslimanske porodice s Balkana vekovima pravile za najdraže goste i praznične sofre.